Меню

Спадщина без заповіту: як успадкувати «своє», коли бажаючих надто багато

До нас звернувся клієнт з проханням допомогти йому законно успадкувати майно. Як виявилось, спадщину залишив його двоюрідний племінник. Заповіту не було, тож спадкувати належало за законом. Як двоюрідний дядько, наш клієнт став спадкоємцем п’ятої черги. 

Одразу ж постало питання: а чи немає інших, більш близьких, спадкоємців?

Як пояснив клієнт, у померлого був рідний брат. Чоловік навіть встиг подати заяву про прийняття спадщини, але сам помер ще до отримання свідоцтва. Інших родичів або дружин у померлих не було. Наш клієнт залишився єдиним спадкоємцем своїх племінників.  

Здавалося, що єдина складність – це довести спорідненість між нашим клієнтом та його спадкодавцями. Але не все так просто. Після аналізу справи на поверхню спливли цікаві подробиці. 

Чому виник конфлікт

Дуже швидко ми з’ясували, що наш клієнт – не єдиний претендент на спадщину. Виявилось, що одразу дві жінки подали позови до суду, з метою встановити факт проживання однією сім’єю з померлим і визнати за ними право власності на спадкове майно. Одна позивачка заявила, що постійно проживала з померлим з 2003 року, інша – з 2009 року. За версіями наших опоненток виходило, що померлий одночасно жив «на дві сім’ї» з двома жінками і обидві тепер мають право на спадщину. 

Цікава деталь в тому, що померлий був священнослужителем. Тому велике питання, чи міг він взагалі жити з жінками, а тим більше без офіційного шлюбу. Та менше з тим – наша задача була в тому, щоб відстояти інтереси клієнта та довести його законне право на спадкування. 

Що зробили адвокати Mitrax для клієнта

Всі три позови – нашого клієнта та обох жінок, суд об’єднав в одне провадження. Тож під час засідань розгорнулися запеклі баталії. 

В інтересах нашого клієнта було важливо продемонструвати і підтвердити його родинний зв’язок зі спадкодавцем. Саме це було б беззаперечною підставою для визнання за ним права власності на спадкове майно. Тож ми надали суду численні документальні докази:

  • витяги з Держреєстру цивільного стану громадян;
  • копії свідоцтв та посвідок про народження;
  • копії судових рішень, що встановлювали факти, важливі для підтвердження родинного зв’язку.

Водночас наші опонентки намагалися підтвердити факт спільного проживання зі спадкодавцем за допомогою свідків, спільних фото та навіть копії доручення від імені померлого. Але чомусь свідки плуталися у своїх показаннях, коли адвокати Mitrax ставили їм уточнюючі питання. Тож їхні свідчення викликали недовіру. Врешті-решт було не зрозуміло – чи проживав померлий однією родиною хоч з кимось чи ні. 

Яке рішення прийняв суд

Суд дослухався до наших аргументів – ми змогли чітко та злагоджено довести право власності нашого клієнта на спадкове майно. Тому суд першої інстанції прийняв рішення на нашу користь. Він повністю задовольнив наш позов та відмовив нашим опонентам. Звісно, справа продовжилась в апеляції та касації. Проте Верховний Суд України поставив крапку та залишив у силі позитивне рішення першої інстанції. Наш клієнт залишився єдиним спадкоємцем за законом та отримав право власності на спадкове майно. 

К списку проектов