Меню

Проект розбрату: як архітектору захистити свою інтелектуальну власність від забудовника

Наш клієнт – архітектурне бюро, на замовлення забудовника розробив проектну документацію для будівництва ЖК. Роботу прийняли без проблем. Більш того, якість проекту підтвердила комплексна державна експертиза.

Але через деякий час будівельні норми змінилися,  і забудовнику анулювали дозвіл на роботи. Проект більше не відповідав актуальним вимогам.

Почалися проблеми. З одного боку, будівельна фірма вже не могла використовувати готовий проект через його невідповідність новим нормам. З іншого боку, відкоригувати проект без згоди архітектора не можна, адже це його інтелектуальна власність.

В таких умовах у забудовника було 3 варіанти дій:

  • домовитися з архітектором про зміну проекту;
  • викупити в архітектора авторські права на проект і віддати його на доопрацювання комусь іншому;
  • розірвати договір з архітектором, уникнути необхідності купувати авторські права, замовити новий проект.

Домовитися мирно сторони не змогли. Тому забудовник вирішив розірвати договір з архітектором. Наш клієнт не погодився, і ми вирушили до суду.

 

Що зробили адвокати Mitrax для клієнта

Забудовник вважав, що зміна норм та скасування дозволу на будівництво – це «істотна зміна обставин». І тому він має право розірвати договір через суд.

Тож адвокатам Владиславу Скирді та Арсенію Салалайко потрібно було довести наступне:

  • зміна архітектурно-будівельних норм – не є підставою для припинення договору. Адже це не відповідає вимогам ст. 652 Цивільного кодексу України;
  • архітектор створює проект на підставі даних від забудовника – тому саме останній несе ризики, якщо вихідні дані змінюються. У нашому випадку такими даними були нові будівельні вимоги.

Сторони неодноразово намагалися домовитися та вирішити питання мирно. Але, врешті-решт, саме забудовник саботував мирну угоду та перестав виходити на зв’язок. Тому ми доклали максимум зусиль, щоб захистити свого клієнта.

 

Яке рішення прийняв суд

Суд прислухався до наших аргументів та погодився з тим, що у забудовника немає підстав розривати договір. Нові будівельні норми не можна вважати істотною зміною обставин. Вони не відповідають вимогам ст. 652 Цивільного кодексу України.

За рішенням суду договір між забудовником та архітектором залишився в силі. Більш того, будівельній компанії довелося відшкодувати нашому клієнту витрати на правову допомогу.

К списку проектов