Меню

Складання шлюбного договору (контракту)

Майнові спори, конфліктні ситуації щодо обсягу прав на спільну власність, довгі судові тяжби – ситуації, яких можна уникнути завдяки складанню шлюбного договору. Документом визначається, хто з подружжя може володіти майном і до кого відійде власність у разі її розподілу. Попри сформовану думку в суспільстві, шлюбний договір не є свідченням меркантильності пари. Він служить зручним цивілізованим інструментом впливу на подружжя, який чітко регулює майнові аспекти.

Мета складання шлюбного договору

Як і більшість юридичних документів, шлюбний договір дозволяє визначити, а також захистити права й обов’язки сторін. Він виступає в ролі угоди між подружжям або ж між особами, які бажають укласти шлюб. Угода регламентує, яким майном подружжя буде володіти під час шлюбу, а яке відійде кожному з них при можливому розлученні. Таким чином, шлюбний договір регулює не тільки майнові відносини на час його укладення, але й поширюється на майбутні відносини подружжя.

Складання шлюбного договору як спосіб уникнути складних ситуацій

На жаль, переважна більшість пар, які бажають узаконити свої стосунки, не знають про шлюбний договір або уникають думок про складання такого документа. Юристи Mitrax настійно рекомендують серйозно вивчити це питання та не підходити до нього з позицій стереотипів.

Складання шлюбного договору дає можливість заздалегідь обговорити можливість поділу майна та визначити, хто з подружжя буде претендувати на ту чи іншу власність. В іншому випадку, при розділі майна на загальних підставах існує ризик, що власність буде поділена не так, як хотілося б подружжю. Такі розбіжності провокують тривалі судові розгляди і, як наслідок, значні моральні та матеріальні витрати.

Враховуючи сформовану практику в країнах СНД, шлюбним договором після укладення шлюбу цікавляться, як правило, більш зрілі члени подружжя (35-40 років і більше). Ця категорія пар є більш забезпеченою і реалізованою, тому одружується з особистим майном і прагне захистити його від можливих посягань. Найменш зацікавлені в складанні документа молоді пари, хоча відсоток розлучень серед них незмінно високий у порівнянні з іншими віковими категоріями.

договір і сімейне законодавство

Щоб скласти шлюбний договір, необхідно враховувати вимоги 92 і 93 статей Сімейного Кодексу України. У них вказується, що даний документ є юридичною угодою між подружжям або тими, хто має намір вступити в шлюб. Документ може регулювати такі категорії відносин між подружжям:

  • Права кожного чоловіка на те чи інше майно;
  • Майнові права та обов’язки по відношенню батьків до дітей.

При цьому між подружжям не можна закріпити обов’язки немайнового характеру. Положення СКУ забороняють передавати у власність одному з подружжя майно, яке підлягає державній реєстрації, і нерухомість. Разом з цим вони дозволяють визначати порядок користування житлом.

Разом зі статтями 92-93 СКУ при складанні угоди враховується ряд інших статей СКУ та їх положення. Зокрема, закон забороняє ставити одного з подружжя в надзвичайно невигідне матеріальне становище або порушувати обсяг прав дитини. При цьому пара має право самостійно визначити термін дії документа, а також внести зміни до нього у двосторонньому порядку.

Переваги шлюбного договору, складеного нашими фахівцями

З огляду на власний досвід і світову практику, наші юристи підходять до складання шлюбного договору максимально виважено й точно. Ми допоможемо визначити обсяг прав і обов’язків так, щоб він задовольнив кожного з подружжя. Так як у сімейних адвокатів Mitrax у Києві накопичено великий досвід розв’язання подібних завдань, ми пропонуємо вам оптимальний варіант контракту, який передбачає можливі ризики.

Замовити консультаціюЗгорнути

Проекти

Всі проекти
Сімейне та спадкове право / Інші питання / Складання шлюбного договору (контракту) /