Меню

Проблеми процесів, пов`язаних з розірванням шлюбу, в період виходу з карантину

28 Тра 2020

Коронавірусна хвороба COVID-19 спровокувала процеси й відповідні наслідки не тільки щодо фізичного здоров’я людини, але і його психоемоційного стану, мікроклімату в вузькому колі найближчих людей, який називається сім’єю.

Обмежувальні заходи ізоляції стали своєрідною пасткою, в першу чергу для тих, хто звик більшу частину свого часу проводити на роботі, багато спілкуватися «вживу». У вирі ділової активності такі люди ніколи не зациклювалися на домашньому затишку, присвячуючи себе спілкуванню з близькими, хоч і насиченому, цікавому, але такому, що забирало незначну кількість часу.

На жаль, вимушені заходи карантину все змінили. Надлишок проведеного разом часу «під одним дахом» подружжя спровокував велику кількість розбіжностей, розладів, суперечок і сварок. Здавалося б, незначні раніше недоліки одного з членів сім’ї в міжособистісних відносинах стали тепер справжньою проблемою.

Сімейна ситуація погіршилася матеріальним складнощами – двомісячний простій бізнесу дав про себе знати. Сім’я, яка звикла раніше до певного рівня достатку, вкрай болісно сприймає вимушений перехід до режиму економії, більш раціонального використання спільних доходів.

Виходимо з карантину, але проблеми залишаються

Проблема 1. Сімейні відносини

Подальше часткове ослаблення карантину в цілому не поліпшило ситуацію. Подружні стосунки, за великим рахунком, не стали колишніми – занадто багато накопичилося взаємних претензій і образ. Найгірше, що дратівливість і постійні сварки стали не тільки проблемою подружжя – вони травмують дітей. У подібних ситуаціях колись люблячі один одного чоловік і дружина готові на крайні заходи – подати на розлучення.

Проблема 2. Як і куди подавати на розлучення

В період виходу з карантину існує 2 варіанти вирішення даного питання (розірвання шлюбу):

  1. За допомогою використання веб-порталу «Звернення в сфері державної реєстрації актів цивільного стану» (https://dracs.minjust.gov.ua/). Даним ресурсом можна скористатися за кількох умов: відсутність неповнолітніх дітей; згода другого з подружжя на розлучення. В період виходу з карантину для вашої зручності і для того, щоб уникнути черг у відділах державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) Державне підприємство «Національні інформаційні системи» пропонує записатися через Інтернет на прийом до відділів ДРАЦС, подати заяви на реєстрацію актів цивільного стану, в тому числі про розірвання шлюбу. Про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами ДРАЦС видається відповідне свідоцтво.
  2. У судовому порядку. Але як це зробити зараз? Адже карантин не скасований – він тільки ослаблений. Просто так заяву не вийде здати в канцелярію суду і бути присутнім на судовому засіданні, щоб ще раз довести чоловікові/дружині свою правоту (причому, кожен свою). В період виходу з карантину судова система продовжує працювати в обмеженому, якщо можна так висловитися, усіченому, режимі. Тому позовну заяву можна направити старим перевіреним способом – поштою або скористатися Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою (ЕСІТС) «Електронний суд». Для цього необхідно перейти на сайт https://id.court.gov.ua/, здійснити реєстрацію електронної адреси (електронного кабінету). Щоб скористатися даною системою, потрібно мати електронний цифровий ключ, отримати який можна в акредитованих центрах сертифікації ключів. Таким чином, реєстрація і подальша аутентифікація (процедура перевірки автентичності користувача) здійснюється тільки за допомогою електронного ключа користувача. На практиці використання системи «Електронний суд» не у всіх випадках виявляється ефективною: можуть виникнути різні технічні проблеми (система продовжує працювати в тестовому режимі), не всі суди мають технічну можливість перевірити на документі електронний цифровий підпис, з інших причин.

Крім того, у багатьох виникає питання щодо правильності складання самої позовної заяви з дотриманням існуючих процесуальних вимог, а також щодо того, які документи необхідно додавати до заяви. А якщо ситуація ускладнюється проблемою поділу майна (бізнесу), визначення місця проживання дитини, іншими обставинами, то процес розірвання шлюбу по істині стає головним болем для обох сторін.

Проблема 3. Брак часу

Вихід з карантину для багатьох – це період збільшення навантаження. У стислі терміни потрібно відновити розірвані бізнес-контакти з партнерами, вирішувати проблему нестачі оборотних коштів, виконання поточних зобов’язань за укладеними раніше договорами, по-новому налагоджувати систему постачання або збуту продукції, надання послуг, відновлювати мікроклімат в колективі, а в деяких випадках – заново формувати команду співробітників. Тому займатися процесом розлучення у багатьох немає ні сил, ні часу, ні бажання. Проте, проблему необхідно вирішувати.

До речі, через завантаженість судів, протидію іншого з подружжя, складності розділу майна та з інших причин процес розірвання шлюбу може затягнутися надовго – замість встановлених 2-х або 3-х місяців (в залежності від складності справи, необхідності проведення експертизи і т. п.) мова може йти про період від півроку до одного року (і це тільки в суді першої інстанції).

Де вихід?

Для прискорення вирішення питання розірвання шлюбу, розділу спільно нажитого майна краще звернутися до професіоналів: від консультації, підготовки необхідної документації, закінчуючи представництвом інтересів клієнта в суді, отриманням відповідного рішення та, при необхідності, здійсненням дій в процесі його примусового виконання.

Про це докладніше в нашій наступній статті.

До списку новин

Подписка на новости