Меню

Фінрозвідка або як вибрати правильного контрагента

11 Чер 2020

Однією з нагальних проблем в бізнес-реаліях сьогодення, у взаєминах з потенційними і діючими контрагентами, є шахрайство. Обман і зловживання довірою може бути не тільки наслідком злого умислу договірної сторони, а й недопрацюванням співробітників (наприклад, тих, які надають послуги з аутсорсингу) компанії. Як результат – проблема неплатежів по операціях.

Всі інші негативні моменти, пов’язані з поверненням боргу, невиконанням стороною своїх зобов’язань тощо, обумовлені іншими факторами (кризою в економіці, наявністю у бізнес-партнера надмірних обсягів боргів у порівнянні з доходами, різкими коливаннями цін і валюти інше). І, звичайно ж, не треба забувати про звичайний людський фактор. У тандемі з непрофесіоналізмом значно підвищується ризик неплатоспроможності.

Саме тому в наш час дуже актуальним є питання пошуку детальної інформації про контрагента, яку він намагається приховати.

Пошук і подальший аналіз такої інформації грає важливу роль в усіх відношеннях: з точки зору благонадійності і платоспроможності контрагента. Отримані дані допоможуть визначити наявність або відсутність майна, судових тяжб, загальною боргового навантаження, перспективу банкрутства, фіктивну діяльність або неіснуючі адреси та інше.

З метою встановлення реальної картини фінансової та особистісної благонадійності потенційного контрагента при бажанні можна добути інформацію не тільки про сплату податків, відсутності або наявності судових спорів, кредиторської заборгованості та виконавчих документах, що знаходяться на примусовому виконанні. Але також отримати доступ до інформації про ділові зв’язки, наявності партнерів, дізнатися про всі рахунки людини і компанії, залишки коштів на них, обороти, безготівковий рух.

Такі деталі необхідно з’ясувати, переслідуючи відразу дві мети. З одного боку, це убезпечить компанію від прямих фінансових втрат (в деяких випадках мінімізує ризики), які виходять безпосередньо від контрагента. З іншого боку, в подальшому, виключить можливість бути залученими до різних видів відповідальності з боку фіскальних і правоохоронних органів за зв’язки з ненадійними суб’єктами.

До речі, крім, санкцій, передбачених податковим та кримінальним кодексом, не слід забувати про прийнятий нещодавно новий Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення», що опосередковано стосується даної теми. Зібрана інформація дозволить визначити логіку фінансових операцій контрагента: схеми і мету виведення грошей, факт їх переведення в готівку, заборгованості по зарплаті, своєчасність і обсяги виконання зобов’язань контрагента, якого перевіряють,  з його іншими бізнес-партнерами інше.

Ще однією негативною стороною у взаємовідносинах з неблагонадійним бізнес-партнером є слабка законодавча база, яка гарантує невідворотність серйозних юридичних і економічних наслідків за свої діяння. На практиці нерідкі випадки, коли контрагент-шахрай переоформляє нерухоме майно на іншу особу і не несе ніякої кримінальної відповідальності за невиконання взятих на себе зобов’язань, переводячи можливість покарання виключно в цивільно-правову площину.

На превеликий жаль, на практиці доводиться стикатися з вже реальними історіями шахрайства, коли наші клієнти втрачають свої гроші і за вирішення яких їм доводиться ще платити нам.

Питання отримання якомога більшого обсягу інформації про фізичну особу або компанію цілком виправдані перед укладенням будь-якої угоди.

Де вихід?

Якщо говорити про факт шахрайства, ухилення від узятих зобов’язань і т.д., необхідно використовувати весь арсенал правових (і не тільки) прийомів (наприклад, субсидіарну відповідальність керівника компанії), щоб відновити справедливість, захиститися від фінансових проблем і втрати своєї ділової репутації.

Тому адвокати в Mitrax використовують весь потенціал знань, напрацювань, зв’язків в різних структурах, в тому числі в органах державної влади для проведення якісної фінансової розвідки:

  • здійснення аналізу платоспроможності бізнес-партнера з оцінкою його фінансових можливостей, включаючи пошук майна, первинну оцінку його ліквідності інше;
  • визначення фактичного місця перебування людини або місця знаходження компанії. Тут важливо зауважити, що юридична адреса (місце реєстрації) особи, що перевіряється, як правило, мало що дає. Тому доводиться підключати досить великий ресурс для досягнення ефективного результату;
  • моніторинг «слабких точок» контрагента нашого клієнта, його міжособистісні відносини, в тому числі в сім’ї. У своїй роботі ми не даємо емоційному фону перекрити прагматичний підхід до справи, розуміючи, що від результату виконаної роботи буде залежати дуже багато чого.

Mitrax, як компанія, що залучена зі сторони, своєрідна незалежна служба безпеки, не обтяжена жодними зв’язками з опонентом, потенційною стороною майбутньої угоди. Це сприяє максимальній достовірності отриманих даних.

Важливо пам’ятати, без перевірки існує ризик того, що на вигляд благонадійна людина може виявитися банальним шахраєм. До речі, практика показує: той, хто вибудовує чесні відносини в бізнесі, сам йде на розкриття інформації про себе, позиціонуючи таким чином свою щирість і чесність.

До списку новин

Подписка на новости