Меню

Олександр Строкань: до чого готуватися підприємцям. V Міжнародний форум із захисту бізнесу.

11 Вер 2020

Нещодавно відбувся V Міжнародний форум із захисту бізнесу, організатор події “Юридична практика”. Захід пройшов 9 вересня в форматі дискусій між представниками бізнесу, юридичних компаній і державного апарату, присвячених проблемі економічної кризи та її наслідків для українського бізнесу. Про що говорили – нижче подробиці.

Олександр Строкань, партнер, адвокат і керівник практики вирішення спорів Mitrax, взяв участь у 4 сесії форуму «Бізнес у поствірусній реальності». Його доповідь була присвячена тому, що ж необхідно очікувати підприємцям у посткарантинний період. У своєму виступі він торкнувся трьох аспектів:

 • Недобросовісних контрагентів.
 • Ведення боротьби з рейдерством.
 • Впливу з боку правоохоронних органів.

Деякі контрагенти вирішили обернути наслідки карантину на свою користь. Як результат, вони відмовилися виконувати свої обов’язки відповідно до договору, аргументуючи це тим, що виникли форс-мажорні обставини. Однією з причин усього цього може бути перевантаженість української судової системи, тому бізнесмени не можуть у повному обсязі реалізувати свої права. З цієї ж причини одночасно з приходом пандемії з’явилася і нова хвиля рейдерства. Крім того, дистанційна форма роботи тільки ускладнює можливість захисту бізнесу та всього його майна.

За підсумком Олександр Строкань дав свої рекомендації, а саме:

 • ретельніше здійснювати аудит;
 • чітко прописувати в договорі ситуації, які будуть вважатися форс-мажорними обставинами;
 • структурувати роботу бізнесу;
 • створити спеціальні запобіжники з метою боротьби з рейдерами.

Детальніше на цю тему можна почитати в статті Олександра в нашому блозі.

Один з учасників дискусії, Сергій Лисенко (GRACERS law firm), наголосив на нових способах захисту бізнесу. Особливу увагу звернув на специфіку взаємодії з клієнтами та споживачами; визначення та усунення слабких сторін у реалізації трудових норм; виведення бізнесу з так званої «сірої» зони, а також він розповів про необхідність перегляду українського законодавства, спираючись на європейський досвід.

Романом Загрія (ЮК PRAVO GARANT) було підняте таке питання як досудова санація. Якщо коротко, дана процедура має абсолютну перевагу – очевидні короткі терміни (вона може бути здійснена протягом двох місяців).

Інна Тецька, адвокат АТ Barristers, розглянула кримінальне провадження, що відбувається під час карантину. Зокрема, Кримінальний та Адміністративний кодекси були розширені нормами, які стосуються питань про пандемію. Крім того, вона назвала реальну статистику, яка показує, що було складено 22 тисячі протоколів за статтею щодо порушень карантинних обмежень, а також звернула увагу на те, що були зафіксовані випадки звільнення працівників через захворювання ними коронавірусом.

Цікаве питання було порушено Владиславом Жабським, інспектором Ради бізнес-омбудсмена. Він продемонстрував статистику щодо скарг, які надійшли до них під час карантину. Виявилося, що за другий квартал 2020 року Рада бізнес-омбудсмена отримала 385 скарг, що відповідає, з деякою погрішністю, аналогічному періоду 2019 року. У ТОП-3 увійшли такі скарги підприємців:

 1. Податкові процедури.
 2. Вплив і дія правоохоронних органів.
 3. Діяльність органів місцевої влади.

Останнім, хто брав участь у дискусії, був Леонід Бортничук, член правління АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія». Його тема була присвячена ролі ЗМІ в діяльності бізнесу. Він звернув увагу на те, що «інформаційна влада» може зіграти по-різному (як у позитивну, так і в негативну сторону). Крім того, було відмічено, що карантин відбився також і на ЗМІ, змусивши їх практично в повному обсязі перейти на роботу в форматі онлайн.

Наприкінці форуму модератор Максим Шевердін підвів підсумок усіх дискусій.

Основне:

 • Відбувається прискорений процес діджиталізації.
 • Вплив держави на бізнес. До карантину держава не мала ніякого впливу на бізнес. Сьогодні ж навпаки. Робота компаній безпосередньо залежить від рішення влади. Процес міг би стати більш ефективним для двох сторін, якби … бізнес довіряв державі, а держава – бізнесу.
До списку новин

Подписка на новости