Меню

Звільнення – делікатний процес. Один невірний рух і можна не лише отримати негативний запис в трудову книжку. Не кажучи про те, що, попри ваше бажання, роботодавець може вас просто не відпускати. Звільнення за угодою сторін – оптимальний варіант залишити роботу, але цей процес має свої нюанси.

Підстави для звільнення за угодою сторін

Усі трудові взаємовідносини працівників і роботодавця в Україні регулюються Кодексом законів про працю. Зокрема, усі підстави для звільнення можна побачити в статті 36 КЗпП:

 • Звільнення з ініціативи працівника;
 • Звільнення з ініціативи керівництва;
 • Закінчення дії трудового контракту;
 • Звільнення за обопільною згодою.

Угода сторін – спільне рішення роботодавця та працівника підприємства припинити чинний трудовий договір. Всупереч поширеній думці, за угодою можна розірвати не тільки безстроковий договір, а й трудовий контракт, укладений на певний термін.

У чому переваги звільнення за угодою сторін?

Розірвання трудових відносин за угодою сторін має чимало плюсів:

 • Можливість перервати дію трудового договору в будь-який час. Розірвати відносини з роботодавцем можна під час відпустки, випробувального терміну, лікарняного. Припинити роботу можна навіть день у день, якщо сторони змогли досягти такої домовленості.
 • Зникає необхідність відпрацьовувати два тижні після звільнення, якщо вдалося домовитися про конкретну дату. Особливо це корисно для тих працівників, які вже знайшли нове місце роботи. За угодою варто обрати і в тому випадку, якщо потрібно терміново звільнитися з роботи без поважної причини та роботодавець не проти відпустити працівника.
 • Можливість домовитися щодо компенсації. Якщо звільнення відбувається під час ліквідації підприємства або при скороченні штату, варто враховувати цю особливість. Завдяки їй можна отримати компенсацію відразу.
 • Звільнення за угодою дозволяє зберегти трудову книжку без негативних записів. Це стосується випадків, коли працівник може бути звільнений за дисциплінарною статтею, але керівництво пропонує компроміс – піти за угодою сторін.
 • При постановці на облік до Центру зайнятості розмір виплат, як правило, більше, ніж після звільнення за власним бажанням. Ще один плюс – допомогу виплачують довше.

Для роботодавця звільнення за угодою сторін теж має свої переваги. Йому не доведеться виконувати перед працівником додаткові зобов’язання – наприклад, заздалегідь попередити його про звільнення, працевлаштовувати його. Однак тут є винятки з правила – вони стосуються пільгових категорій.

Недоліки звільнення за угодою

Багатьох роботодавців насторожує звільнення за угодою сторін, якщо вони наймають людину з таким записом у трудовій. Часто за таким формулюванням ховається конфлікт працівника з начальством. Щоб припинити дію трудового договору, роботодавець нерідко може запропонувати звільнення за угодою. Існують й інші мінуси такого звільнення:

 • У Трудовому кодексі немає чітких описів звільнення за угодою сторін;
 • Компенсацію при звільненні за угодою сторін можна отримати тільки після взаємної домовленості;
 • Немає можливості передумати та забрати заяву назад, адже відсутнє обов’язкове двотижневе відпрацювання;
 • Якщо доведеться оскаржити звільнення за угодою, зробити це досить важко.

Кожен варіант звільнення з роботи має мінуси та плюси. Щоб знайти оптимальний спосіб розірвати трудові відносини, потрібно враховувати конкретні обставини. Найчастіше звільнення за угодою сторін – вихід для людей, які вже знайшли собі іншу роботу.

Права й обов’язки працівника

Щоб скористатися своїм правом на звільнення за угодою, працівнику досить виконати кілька кроків:

 • Попередньо обговорити з керівництвом своє майбутнє звільнення.
 • Якщо такий варіант, як догляд за згодою влаштовує роботодавця, написати заяву на звільнення.

Після звільнення за угодою ви можете стати на облік в Центр зайнятості та отримувати допомогу з 8-го дня після реєстрації.

Відмінність між формами звільнення

Між звільненням за власним бажанням і за угодою сторін існує кілька відмінностей:

 • Ініціатором розриву трудового договору за угодою сторін може бути не тільки працівник компанії, але й керівництво;
 • Заяву на звільнення можна подати в будь-який момент;
 • Заяву не можна відкликати назад.

Якщо вивчити різницю між двома типами звільнення, можна помітити, що варіант за угодою сторін має безліч плюсів. Однак при виборі за власним бажанням за вами залишається право передумати та забрати заяву назад.

Роботодавець відмовляється звільняти – що робити?

Людський фактор у трудових відносинах впливає на можливість піти без проблем з роботи. За власним бажанням звільнитися можна, але для цього потрібні вагомі причини. До того ж, їх потрібно підтверджувати документально, що не завжди можливо. Цей механізм дозволяє недобросовісним керівникам відмовляти працівникам у звільненні. Особливо, якщо працівник хоче піти з роботи через тиск, невідповідність умов або низької оплати праці, а роботодавець не хоче шукати заміну.

Попри всю складність ситуації, вирішити проблему все ж можна. Для цього варто вказати в заяві на звільнення конкретні порушення, через які ви не можете продовжувати роботу. Також потрібно включити вимогу про те, щоб розрахунок провели в терміни, визначені КЗпП.

Нерідко канцелярія відмовляється приймати такі заяви. Щоб вийти з такої ситуації, досить відправити заяву на звільнення за власним бажанням рекомендованим листом з повідомленням про вручення та описом вмісту на юридичну адресу компанії. Згідно із законом, з моменту вручення листа заява вважається прийнятою. Після 2 тижнів з цього моменту працівник може вважатися звільненим від роботи.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Висновок

Припинення трудового договору за угодою – розумний вихід для ситуацій, коли вам належить звільнення за статтею або потрібно терміново змінити місце роботи. Також цей варіант підходить у випадку, коли роботодавець згоден на гідну грошову компенсацію. В інших випадках варто уважно вивчити всі плюси та мінуси такого способу звільнення або проконсультуватися з юристом.

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями