Меню

Ринок землі продовжує працювати навіть під час війни. За даними Мінагрополітики від початку воєнного стану успішно завершено 643 земельні аукціони, які принесли організаторам 124 млн грн. З них 197 аукціонів – це торги, що були оголошені вже під час війни. 

Звичайно, у воєнний час ризики махінацій із землею зростають. Тому держава внесла певні корективи в проведення земельних торгів. З цієї статті ви дізнаєтесь, в чому полягає сутність цих новацій. 

Які електронні земельні аукціони заборонені, а які залишилися без змін?

Джерелом «підчасвоєнних» новел в земельних відносинах став Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» 

№ 2145-IX від 24 березня 2022 року (далі – Закон № 2145).

Цим законом Верховна Рада України заборонила проводити земельні аукціони для передачі в оренду, емфітевзис чи суперфіцій земельні ділянки с/г призначення, які перебувають в державній та комунальній власності.  

Як в такому разі орендувати ці землі? Це питання ми аналізували в одній з наших минулих статей

Але якщо говорити коротко, то наразі нові правила оренди земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності закріплені лише в загальних рисах. Детальний порядок їх реалізації має розробити Кабмін України.    

Щодо будь-яких інших категорій земель електронні аукціони проводяться без змін. Заборона торкнулась виключно с/г землі державної чи комунальної власності. 

 

Як бути, якщо електронні земельні аукціони були оголошені та не завершилися до заборони торгів?

Закон № 2145 набув чинності з 7 квітня 2022 року. Звичайно, на цей момент деякі діючі на прозоро аукціони одразу підпали під заборону. Що в цьому разі робити організаторам та учасникам? 

Законодавець підійшов до цього питання однозначно. Аукціони з оренди с/г землі державної чи комунальної власності, що оголошені та не були завершені до набрання чинності Законом № 2145, вважаються скасованими. Жодних окремих рішень щодо цього приймати не треба. Оголошувати нові аналогічні торги заборонено.    

 

Які особливості оренди с/г земель без земельних аукціонів?

Варто розуміти, що заборона земельних аукціонів під час воєнного стану має на меті запобігти зловживанням та порушенням в земельній сфері. Тому оренда без аукціону хоча й можлива, але має ряд застережень.

Конкретні підстави оренди

Передавати в оренду державні та комунальні землі сільськогосподарського призначення без торгів можна тільки за конкретних умов. Зокрема, для розміщення виробничих потужностей релокованих підприємств або для товарного с/г виробництва. Основний перелік таких підстав закріплений у ст. 134 Земельного Кодексу України. 

Крім того, нещодавно цей перелік доповнив Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану» № 2247-IX  від 12 травня 2022 року (далі – Закон № 2247).

Специфічні умови договору оренди та процедура їх укладення

За Законом № 2247 такі угоди повинні включати ряд конкретних умов. Наприклад, зобов’язання орендаря вчасно встановити на ділянці об’єкти, задля яких він орендує землю, або заборону змінювати цільове призначення ділянки. 

Процедура укладення таких договорів також змінилася. Тепер вони укладаються в електронній формі і підписуються сторонами з використанням КЕП – кваліфікованих електронних підписів. КЕП можна створити в кабінеті Приват24 або отримати в Акредитованих центрах сертифікації ключів.

 

Реєстрація договору, а не права оренди

Наразі зареєструвати право оренди неможливо, адже Державний реєстр речових прав на нерухоме майно закритий. 

Замість цього орендодавець має передати сам договір оренди  на реєстрацію до районної військової адміністрації. Угоду вносять до Книги реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану, і тільки після реєстрації в орендаря виникає право оренди.  Так само мають реєструватися зміни до договору або його розірвання. 

Якщо у вас виникли питання з приводу електронних земельних аукціонів чи щодо оренди землі в цілому, зверніться за консультацією до адвоката. Тільки так ви зможете отримати індивідуальні роз’яснення та чіткий алгоритм дій для вашої ситуації. 

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями