Меню

Бажання позбавити чоловіка батьківських прав часто з’являється разом із розлученням і погіршенням стосунків у сім’ї. Він не допомагає з вихованням дитини, забув про аліменти, не дає згоди на виїзд дитини за кордон чи на зміну прописки. Стають зрозумілими думки матері про те, як позбавити батька батьківських прав. У цій статті ви дізнаєтеся, за яких обставин можна розпочинати процес, які документи потрібно зібрати, і головне – чи повинен батько платити аліменти після позбавлення батьківських прав. 

Підстави для позбавлення батьківських прав 

Не поспішайте з позовом, якщо тато забув привітати сина чи доньку з Новим роком або вчасно не заплатив аліменти. Адже позбавлення батьківських прав — крайній захід впливу на стосунки батьків та дітей. Вам доведеться приглушити емоції та ввімкнути раціо: кожен аргумент проти колишнього чоловіка має бути виваженим, обґрунтованим та доведеним. 

Батьківських прав може бути позбавлений чоловік, який:

 

 • свідомо не виконує батьківські обов’язки;
 • жорстоко ставиться до дитини;
 • зловживає алкоголем чи наркотиками, і у вас є відповідний медичний висновок;
 • експлуатує дитину, змушує жебракувати чи тяжко працювати;
 • засуджений за скоєння злочину щодо дитини;
 • не забезпечує дитину медичним доглядом, або, навпаки, шкодить їй лікуванням;
 • не спілкується з дитиною та не бере ніякої участі у її житті. 

як позбавити батька батьківських прав

Зверніть увагу: позбавлення батьківських прав батька за несплату аліментів в Україні можливе лише за наявності додаткових обставин. Заборгованість як така не буде достатньою підставою для позитивного рішення суду. Тому важливо мати й інші аргументи, що свідчать про доцільність позбавлення прав батька.

Такими аргументами не можуть бути конфлікти і неприязнь до колишнього партнера. Суд прийматиме рішення, виходячи з принципу якнайкращого забезпечення інтересів дитини, а не її батьків. Цю тезу яскраво ілюструє судове рішення. Марина розлучилася з чоловіком. Їх стосунки ставали все гіршими, бо чоловік погано виконував батьківські обов’язки: не водив сина до гуртків, ігнорував батьківські збори, затримував виплати аліментів, а головне – не давав дозволу на виїзд дитини на відпочинок за кордон. Останнє – лише для помсти Марині. Жінка подала позов про позбавлення батьківських прав батька. Але суд відмовив, бо мати не довела, що батько негативно впливає на дитину чи становить для неї небезпеку. Мовляв, аліменти все ж платить, хоч і з затримками, та і з дитиною контакт підтримує. А давати згоду на виїзд сина за кордон – це право, а не обов’язок.

Документи для позбавлення батьківських прав батька

Збір доказів – найважливіша стадія процесу. Для успіху справи потрібно зібрати всі можливі підтвердження того, що батько заслуговує на позбавлення батьківських прав.

Що потрібно для позбавлення батьківських прав батька?

 • Висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав.
 • Довідка про проживання дитини з вами (її можна отримати в ЦНАПі) або рішення суду чи органу опіки про визначення місця проживання дитини з матір’ю.
 • Характеристика дитини зі школи чи садочка.
 • Довідка з поліклініки чи лікарні, де обстежується дитина.
 • Характеристика з вашого місця роботи.
 • Висновок психолога щодо стану дитини, її ставлення до батьків.
 • Довідка з ДВС про заборгованість за аліментами (за наявності).
 • Копії звернень до поліції щодо насильства у сім’ї (за наявності).
 • Копії звернень до органу опіки та піклування та їх висновків щодо вашої сім’ї (за наявності).
 • Медичні висновки або довідки про хронічну алкогольну чи наркотичну залежність батька (за наявності).
 • Показання знайомих, які можуть підтвердити негативний вплив батька на дитину чи його відсутність в житті сім’ї.
 • Акт обстеження вашого житла органом опіки та піклування. 
 • Фото- чи відеодокази обставин справи.
 • Копії судових рішень щодо батька та дітей, якщо такі вже є.

Перелік документів невичерпний і залежить від особливостей вашої ситуації. Чим більше доказів – тим краще. Після дослідження документів у суду не має залишитися сумнівів, чи варто позбавити батька батьківських прав. На цьому етапі не завадить допомога адвоката, який не лише проконсультує вас і допоможе спланувати всі дії, а й подасть адвокатські запити у потрібні установи, щоб документально підкріпити ваші аргументи.

Важливо, що одиночні випадки невиконання батьківських обов’язків чи поганого ставлення до дитини не будуть достатньою підставою для позбавлення батька батьківських прав. Неприпустима поведінка повинна бути систематичною. Тому в деяких випадках доцільно певний час фіксувати проступки батька і збирати достатню кількість переконливих доказів, а вже потім звертатися до суду.

Процес позбавлення батьківських прав батька

Його можна поділити на два етапи. Спершу – звернення до органу опіки та піклування, далі – судове провадження.

На першому етапі зверніться до органу опіки і піклування за місцем свого проживання із заявою про отримання висновку щодо доцільності позбавлення батька батьківських прав. Якщо висновок буде на користь батька – не панікуйте. Цей документ хоч і обов’язковий при зверненні до суду, але носить рекомендаційний характер. Суддя відступить від рекомендацій органу опіки і піклування, якщо інші докази свідчитимуть на вашу користь.

Етап судового провадження – це безпосереднє звернення з позовом до суду і розгляд вашої справи. Позов слід подавати до суду за місцем реєстрації відповідача, тобто батька дитини.

Якщо батько бере активну участь у процесі, приходить на судові засідання, подає заперечення, заявляє про свою зацікавленість у житті дитини – шанси отримати позитивне рішення суду значно зменшуються. Суд вирішить, що поведінка батька піддається виправленню і немає потреби руйнувати сімейні зв’язки між батьком та дитиною. Звісно, якщо тільки він не несе прямої загрози дитині, не вчинив злочин відносно неї.

Не поспішайте радіти після отримання позитивного рішення – у другої сторони є 30 днів на апеляційне оскарження. А от після спливу цього строку ви можете отримати копію рішення, що набрало законної сили. Процедура позбавлення батьківських прав батька досить складна, але захист інтересів дитини вартує будь-яких зусиль!

Наслідки позбавлення батьківських прав батька

Судове рішення про позбавлення прав батька вплине на кожного члена колись люблячої родини. Батько втратить право голосу у вирішенні питань щодо дитини, не зможе вільно з нею спілкуватися. Також він не зможе продавати нерухомість, якщо дитина має право на користування нею.

Ви ж отримаєте виключне право брати участь у житті дитини. Вам більше не потрібна згода чоловіка на:

 

А як щодо фінансів? З рішенням про позбавлення батька прав ви зможете отримати статус одинокої матері. А разом з ним отримаєте право на державну допомогу у вигляді соціальних виплат та право на додаткову відпустку.

Позбавлення батьківських прав батька не означає, що він більше нічого не винен дитині. Обов’язок утримувати дитину та платити аліменти нікуди не зникає. Крім цього, дитина матиме право на спадщину від батька. А ось він втрачає право претендувати на спадок дитини. Ще один важливий момент: коли ваша дитини виросте, у неї не буде обов’язку утримувати горе-батька, навіть якщо той потребуватиме матеріальної допомоги. Словом, судове рішення не обмежує нічиїх прав, окрім самого батька. 

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Тож не зважаючи на складність процедури, позбавити батьківських прав батька в Україні реально. Не зволікайте, якщо точно впевнені, що таке рішення захистить права та інтереси вашої дитини. Обов’язково зверніться за допомогою до професійних адвокатів, які детально проконсультують вас, допоможуть скласти ефективний план дій і супроводжуватимуть справу на всіх етапах цієї непростої процедури. Юрій Бабенко 12 років консультує клієнтів з питань позбавлення батьківських прав.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 1. Маріанна сказав:

  Потребую вашої консультації.

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями