Меню

Рятуючись від війни, українці масово вивозили дітей за кордон без належних документів. Тоді ніхто на це не зважав. Важливіше було знайти прихисток на безпечній території, а юридичні тонкощі владнати якось потім.

Та ось цей момент настав. Багато хто збирається додому та хвилюється про те, як в’їхати в Україну з дитиною, якщо документів немає чи вони прострочені. Давайте розбиратися.

 

Як повернути дитину з-за кордону під час війни

Нагадаємо, що з 24 лютого 2022 року можна перетинати кордон з дітьми без окремого паспортного документа для них та без нотаріальної згоди другого з батьків. 

Щобільше дитину можуть супроводжувати не тільки батьки. Дід, баба, брати, сестри та навіть сусіди – наразі майже будь-хто може вивезти дітей за межі України. Звичайно, для цього бажано мати документ, що підтверджує зв’язок з дитиною. Та зрозуміло, що не у всіх він є.  Як повернути дитину з-за кордону в цих випадках?   

По-перше, при в’їзді до іншої країни ви мали негайно звернутися до українського консульства або посольства, щоб поставити дитину на тимчасовий облік. Після цього вам надали б документи, що підтверджують легальне перебування дітей за кордоном разом з вами. Скоріш за все, це зняло б ряд питань при поверненні в Україну.    

По-друге, правил перетину кордону з дітьми без документів – не існує. Це унікальний випадок. 

Прикордонникам доводиться проявляти творчість. Адже не пустити людей додому через відсутність документів – не варіант. Але з іншого боку необхідно впевнитись, що дитину провозять легально, не порушуючи її права. 

Ось що про це каже в своєму інтерв’ю начальник відділу організацій прикордонного контролю Західного регіонального управління Держприкордонслужби України Ігор Матвійчук:

  • в кожній ситуації прикордонники ретельно розбираються – це означає, що вам не можуть автоматично відмовити у в’їзді в Україну з-за кордону через відсутність документів на дитину;
  • в першу чергу, ідентифікують дорослого супроводжувача – в хід йдуть навіть прострочені документи або їхні ксерокопії, а також інформація з баз даних;
  • за необхідності встановлюють батьків дитини та намагаються вийти з ними на контакт.

Як бачите, прикордонники в першу чергу ідентифікують дорослого. Але що робити, якщо дорослий теж має проблеми з документами? 

 

Повернення з-за кордону в Україну: що треба знати про документи 

За загальним правилом виїхати за межі України та повернутися можна на підставі таких документів:

  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон (закордонний паспорт);
  • дипломатичний або службовий паспорт;
  • проїзний документ дитини;
  • посвідчення особи моряка або члена екіпажу.

Так закордонний паспорт – це основний документ для «пропуску» на кордоні.   Тож найчастіше українці зіштовхуються з двома проблемами. Перша:  закордонний паспорт прострочено. Або друга: його взагалі немає – загубили, лишили вдома, виїжджали за національним паспортом чи взагалі без документів. Розглянемо план дій для кожного з цих випадків.

 

Прострочений паспорт

Як повернутися додому з простроченим паспортом? На щастя, ця ситуація врегульована. Ще в лютому КМУ прийняв постанову № 170 від 28.02.2022 року, в якій дозволив громадянам перетинати кордон на підставі закордонного паспорта, строк дії якого подовжено. 

Тобто, якщо ви перебуваєте за межами батьківщини і строк вашого документа закінчився, ви можете його продовжити до 5 років. 

Як це зробити:

  • знайти найближчу консульську установу або посольство України;
  • підготувати заяву про внесення до паспорта відомостей про продовження строку його дії та подати її разом із закордонним паспортом;
  • отримати назад свій документ з продовженим строком дії.

Ця послуга безоплатна та займає один робочий день. Одночасно з продовженням строку дії ви можете внести до паспорта відомості про дитину. Після цього до ваших документів не має бути жодних претензій.

 

Відсутність документів

Як в’їхати в Україну, якщо у вас взагалі немає документів? В цьому випадку варто оформити посвідчення на повернення в Україну. 

Цей документ видається дипломатичними установами. В ньому засвідчується ваша особа, підтверджується українське громадянство і надається право на в’їзд в Україну.  

Отримати його можна так само як і продовжити строк дії закордонного паспорта: знайти дипустанову, подати заяву та всі наявні у вас документи. Консульський збір сплачувати не потрібно. Як правило, процедура займає один день. Але якщо у вас зовсім немає документів, установі знадобиться час, щоб встановити та підтвердити вашу особу. Після отримання такого посвідчення, ви зможете без проблем повернутися додому. 

Якщо у вас залишилися питання про те, як повернутися в Україну з Польщі або будь-якої іншої країни без проблем – звертайтеся за юридичною консультацією. Разом ми складемо ефективний план дій для вашої ситуації.   

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями