Меню

Зберігати заощадження під матрацом або віднести в банк? Безумовно, гроші повинні працювати і примножуватися. І депозит – гарний інструмент, щоб зберегти фінанси і заробити на відсотках. За умови, що банк поверне ваші гроші.

Але ситуації бувають різні. Всі пам’ятають український «банкопад» 2014-2017 років, коли більше сотні установ втратили ліцензії, а депозити вкладників «зависли» в повітрі.

З цієї статті ви дізнаєтеся, що робити, якщо банк не повертає депозит і як отримати свої гроші назад.

Чому банки не повертають депозити

За законом вкладник (депозитор) може в будь-який момент забрати свій депозит назад. Навіть якщо строк його повернення ще не настав, банк не має права відмовляти. Але якщо вас ігнорують або тягнуть час – це поганий знак.

Причини відмови бувають різні:

 • проблеми з платоспроможністю. Можливо, фінустанові світить банкрутство або ліквідація. Не варто відразу панікувати, нижче ми розповімо, як діяти в таких обставинах;
 • крадіжка депозиту. Недобросовісний співробітник «привласнив» ваші гроші, а банк не хоче їх компенсувати до рішення суду;
 • велика політика. Наприклад, кримські вкладники ПриватБанку насилу повертали депозити через суд. Їм не віддавали гроші через те, що у банку нібито більше немає доступу до баз даних і рахунків на території АРК. Хоча фактично доступ був.

Дві останні ситуації доведеться вирішувати в суді. Але є і хороша новина: фінустанова завжди відповідає за ваш внесок. Якщо у вас прийняли гроші – зобов’язані їх повернути. Головне – довести, що ви дійсно відкрили депозит у конкретному банку.

Ось одна з показових справ, в якій суд встав на сторону вкладника.

У 2012 році Ольга оформила внесок в одному з кримських банків. Після відомих подій 2014 року вона переїхала до Києва і звернулася до столичної філії банку за депозитом. Але їй відмовили. Представники фінустанови наполягали: раз договір укладали в кримському відділенні, то і за грошима потрібно їхати туди ж.

Але замість цього Ольга звернулася в суд. І судді встали на її сторону. Адже вкладник укладає договір не з конкретним філією, а з банком в цілому. Умовно він може покласти гроші в київському відділенні, а забрати в одеському або будь-якому іншому. Так, банк втратив доступ до своїх рахунків і баз даних на території АРК. Але це не звільнило його від обов’язку повернути клієнту гроші. Суд повністю задовольнив вимоги Ольги.

Більше цікавих кейсів у нашому телеграм-каналі  “Качай права!”

Що робити, якщо банк не віддає внесок через фінансові проблеми

Коли фінустанова потрапляє в категорію неплатоспроможних, їй призначають тимчасову адміністрацію. Це ще не банкрутство і не ліквідація. У банка є шанс повернутися до життя, якщо керівництво знайде інвесторів або оптимізує його роботу.

Але з цього моменту відсотки по депозитах вже не нараховують, а вклади виплачують за такою схемою:

 • гроші віддають тільки за тими договорами, строк яких вже настав;
 • повертають не більш 200 тис. грн – гарантована сума повернення депозиту;
 • валютні вклади переводять в гривню за курсом НБУ на день введення тимчасової адміністрації.

На цій стадії ви можете отримати свої кошти, тільки якщо строк виплати за договором вже настав. Для цього достатньо звернутися в банк. У всіх інших випадках доведеться чекати.

Як повернути банківський вклад на стадії ліквідації

Якщо тимчасова адміністрація не допомогла, у банку відкликають ліцензію і готують до ліквідації. Фактично він припиняє своє існування. Але що відбувається з депозитами при банкрутстві банку? Їх повертають в розмірі 200 тис. грн.

Порядок виплат встановлює Фонд гарантування вкладів (ФГВФО). Протягом 20-30 днів він визначить, в якому банку-агенті ви отримаєте свої гроші. Ця інформація публікується в ЗМІ або на сайті ФГВФО. Виглядає ось так:

Щоб отримати депозит, достатньо прийти з паспортом та ідентифікаційним кодом в один з банків-агентів. Їх перелік теж опублікований на сайті ФГВФО:

Іноді вкладники не стежать за інформацією і не встигають отримати гроші вчасно. Тоді потрібно безпосередньо звертатися до Фонду гарантування вкладів за індивідуальною виплатою.

Як повернути депозит через суд

 Як правило, справа доходить до суду в таких ситуаціях:

 • банк не віддає гроші не через фінансові проблеми, а з інших причин. Наприклад, стверджує, що інформації про вашому депозиті немає в базі даних;
 • банку все ж світить ліквідація, але вкладник хоче отримати всю суму депозиту з відсотками, а не гарантовані 200 тис. грн. Тоді можна подати позов безпосередньо до власника банку.

У судовій практиці є приклади, коли суд зобов’язував власників фінустанов компенсувати втрати вкладників.

Анатолію не пощастило з банком. Він оформив депозит, а через пару місяців у фінустанови почалися проблеми. Справа йшла до ліквідації. І хоча Анатолій міг би забрати 200 тис. грн., втрачав він набагато більше. Адже розмір його внеску – аж 600 тис. дол.

Адвокат порадив Анатолію подати в суд на власників банку і підготував позов. У засіданні адвокат вимагав виплатити його клієнту всю суму вкладу. Аргументував це тим, що за законом власник несе відповідальність за платоспроможність установи. А значить, втрати вкладників також повинен компенсувати він.

Суд погодився з доводами адвоката і зобов’язав власника банку повернути Анатолію всю суму депозиту.

Якщо ви збираєтеся в суд – вам потрібно буде довести, що ви поклали гроші в конкретний банк, а він не віддав їх вчасно. Для цього прикладіть до позовної заяви:

 • оригінал договору;
 • квитанцію або інший платіжний документ про внесення грошей;
 • копію своїх письмових звернень за виплатою.

Крім всієї суми вкладу та відсотків, ви можете вимагати 3% річних за незаконне користування вашими фінансами і 3% пені за кожний день прострочення.

Ви можете заявити ці вимоги, навіть якщо вони не були передбачені договором. У 2020 році Верховний Суд розглянув подібну справу і погодився з доводами вкладника.

У 2013 році Олександра поклала на депозит 20 тис. дол. Через 3 роки вона вирішила забрати вклад, щоб купити синові житло. І тут почалися труднощі. Спочатку їй довго розповідали, що в касі немає потрібної суми. А потім попросили написати заяву і чекати її розгляду. Стало ясно, що гроші повертати не хочуть.

Після марних переговорів з банком Олександра звернулася до юриста. Було вирішено подавати в суд і вимагати з фінустанови «по повній»: вклад, відсотки, річні і пеню.

У суді Олександра заявила такі вимоги: повернути їй 20 тис. дол. депозиту, 12 тис. дол. відсотків, 2,2 тис. дол. – сума 3% річних і 800 тис. дол. пені – 3% від суми вкладу за кожен день прострочення виплати.

Справа пройшла всі судові інстанції. Сторони довго сперечалися про розмір сум і перераховували відсотки. Представники банку не погоджувалися платити пеню. Але в результаті Верховний Суд став на бік Олександри і в рішенні чітко вказав – вкладник має право вимагати і пеню, і 3% річних. Правда, для більш точного перерахунку сум все ж відправив справу на новий розгляд.

Як бачите, основна складність – порахувати всі відсотки правильно. Бажано, щоб це робив досвідчений юрист, який не один раз брав участь в подібних спорах.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Чи допоможе юрист, якщо банк не віддає депозит

Якщо фінустанова відмовляється повернути вклад, можна діяти по-різному. Іноді достатньо грамотно побудувати діалог: обґрунтувати свої вимоги нормами закону, а де потрібно – пригрозити санкціями.

В інших випадках доводиться йти в суд. Для цього необхідно:

 • правильно порахувати всі відсотки і суми, на які ви можете претендувати;
 • вивчити актуальну судову практику і побудувати сильну позицію;
 • підкріпити документами і правовими нормами кожну вимогу.

Досвідчений юрист кваліфіковано оцінить ситуацію і допоможе повернути депозит найменш витратним способом. Юрій Бабенко збільшить ваші шанси на перемогу в переговорах з банком або в судовому засіданні.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями