Меню

Судді, як і звичайні українці, можуть порушувати закон. Щоб відновити справедливість, потрібно звернутися до Вищої ради правосуддя зі скаргою. Поговоримо про те – як правильно скласти скаргу на суддю.

У яких випадках можна подати скаргу на суддю?

Наведемо приклади дій, які вважаються дисциплінарними проступками суддів:

  •    Безпідставна відмова прийняти позовну заяву, апеляційну чи касаційну скарги

Такі дії суперечать закону, тому що обмежують доступ громадян до суду. Немає інших правових можливостей досягти справедливості, крім як звернутися до суду. При цьому суддя не має права безпідставно відмовити у розгляді спору.

  • Ухвалення або відхилення аргументів сторін спору без обґрунтування

Не можна відмовити у прийнятті доказів просто тому, що судді так захотілося. Позиція повинна бути мотивована.

В одній із справ суддя нібито не мав достатньо часу для мотивації рішення про арешт майна. Але Верховний Суд не погодився з такою позицією і відсторонив суддю від роботи на пів року.

  •  Порушення принципів відкритості засідання

Судді не можуть заборонити бажаючим бути присутніми на судовому засіданні. Журналісти, правозахисники і навіть студенти будь-якого фаху можуть потрапити на слухання. Єдиний виняток – закриті процеси, де розглядаються державні та комерційні таємниці. Сторона у справі може просити суддю провести закрите слухання. Наприклад, так відбувається в кримінальних справах, де людину звинувачують у зґвалтуванні.

Якщо ж суддя обмежує доступ бажаючих до зали судового засідання, а законних підстав для цього немає, можна подавати скаргу.

  • Порушення принципів рівності

Часто таке трапляється у кримінальних справах. Суддя постійно задовольняє клопотання прокурора, а адвокату відмовляє. Якщо такі дії повторюються, варто звернутися до Вищої ради правосуддя.

  •  Недотримання права обвинуваченого на захист

Так трапляється, коли підозрюваний просить викликати адвоката, а суд ігнорує його прохання. Такі дії судді вважаються не тільки дисциплінарним проступком, а й можуть поставити під сумнів увесь судовий процес.

  •  Порушення правил відводу

Якщо у судді є своя зацікавленість у результатах справи, він повинен заявити самовідвід. Наприклад, його дружина володіє акціями підприємства, яке порушило податкові вимоги. Суддя не може розглядати таку справу. Велика ймовірність того, що рішення буде прийнято на користь бізнесу. Адже від цього залежить дохід сім’ї.

  •  Затягування справи

Судове засідання може постійно переноситися, слухання можуть призначити на 11:00, а провести о 16:00. Тут важливо розуміти, хто винний у затримках.

Так, в одній із справ Верховний суд вирішив, що суддя не несе відповідальність за затримку у розгляді справи. Навантаження на такого суддю було для нього непосильним. З урахуванням кількості справ, які веде суддя, навіть при найменших витратах робочого часу, він не міг дотримуватися термінів.

Але є й інший приклад. Суддя без поважної причини не ходив на роботу 6 місяців. Весь цей час справи не розглядалися. І Вища рада правосуддя вирішила звільнити суддю.

Ми привели найпоширеніші випадки дисциплінарних проступків, з якими стикалися наші клієнти. Більше підстав ви знайдете у законі про судоустрій та статус суддів у статті 106.

Як подати скаргу на суддю?

До Вищої ради правосуддя може звернутися будь-яка людина.

Скарга складається у письмовому вигляді. У заяві вкажіть хто звертається і дії якого судді можуть бути неправомірними. Також потрібно обґрунтувати чому поведінка судді є дисциплінарним проступком. У скарзі посилайтеся тільки на фактичні обставини, припущення і домисли не братимуть до уваги. Скористатися бланком скарги можна на сайті Вищої ради правосуддя.

Приклад. Суддя не повідомив, коли буде проходити засідання. Сторони не прийшли, і питання розглядалося без обвинуваченого. Такі дії порушують принцип рівності. У скарзі потрібно вказати: коли слухалася справа, над якою працює суддя і яке рішення він прийняв.

У підсумковому рішенні має бути зазначено, що засідання проводилося без обвинуваченого. У відповідь на скаргу судді потрібно буде довести, що він повідомив обвинуваченому час і місце слухання. Але якщо у матеріалах справи цього не знайдуть, суддю притягнуть до дисциплінарної відповідальності.

Не варто зловживати скаргами. Часто буває, що у бажанні змінити рішення суду, одна зі сторін скаржиться на суддю. Такі дії безрезультатні, Вища рада правосуддя не вивчає матеріали справи і не може змінити рішення суду. Щоб оскаржити рішення, варто звернутися до суду апеляційної чи касаційної інстанції.

Приклад. На час слухання суддя скасував рішення, яким встановлені кордони села. В результаті місцеві органи влади не могли виділяти землю, поки суд не ухвалить рішення. Через місяць справу закрили, але людина, яка в цей час не змогла вирішити питання з ділянкою через рішення суду, звернувся зі скаргою. Вища рада правосуддя побачив у діях судді дисциплінарний проступок. Але питання, що саме суддя зробив не так? 

Він не мотивував свою позицію у справі. Саме в цьому Вища рада правосуддя знайшла порушення. Але, зверніть увагу, що правильність рішення судді не ставиться під сумнів. Все тому, що судді незалежні. Але вони повинні слідувати вимогам закону. І одна з таких вимог, детально мотивувати свою позицію у судовому рішенні.

Згідно доповіді Вищої ради правосуддя, в 2019 році українці подали 9804 дисциплінарні скарги, з яких тільки 150 виявилися обґрунтованими, по ним суддів притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Куди звертатися зі скаргою?

Скаргу можна подати особисто або відправити поштою за адресою: вул. Студентська, 12-А, м Київ, 04050.

Висновки

  1. Щоб звернутися до Вищої ради правосуддя, складіть письмову скаргу.
  2. Посилайтеся на фактичні обставини, які демонструють, що суддя порушує закон або правила суддівської етики. Здогадки не беруться до уваги. Якщо у скарзі немає фактичного обґрунтування, її залишать без розгляду.
  3. Якщо ви не згодні з рішенням суду, зверніться до апеляційного або касаційного судів. У Вищій раді правосуддя можна оскаржити тільки поведінку судді.

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями