Меню

Віддати гроші забудовнику і не отримати обіцяну квартиру – страшний сон будь-якого інвестора. На жаль, найгірші побоювання іноді справджуються. Наприклад, новобудова перетворюється на «недобуд», дім вперто не підключають до комунікацій, в новій квартирі тече дах і накопичується цвіль. А представники забудовника не поспішають виправляти ситуацію.

У таких випадках подача в суд на забудовника допоможе повернути гроші, отримати неустойку за затримку будівництва і навіть компенсувати моральну шкоду.

У яких випадках можна подати в суд на забудовника

Як правило, інвестори стикаються з двома проблемами:

 • забудовник не дотримується строків здачі будинку в експлуатацію. Він або затягнув будівництво, або порушив будівельні норми, і ЖК не приймають в експлуатацію;
 • квартира не відповідає заявленим вимогам. Наприклад, в будинку протікає дах або тріскаються стіни.

Саме такі ситуації найчастіше зустрічаються в українській судовій практиці.

подати в суд на забудовника

Чи можна подати в суд на забудовника, якщо у вас інший випадок? Скоріше за все, так. Але важливо встановити, як саме будівельна компанія порушила ваші права, як це довести і чи не закінчився строк позовної давності. Буде надійніше, якщо вашу ситуацію оцінить досвідчений юрист.

Що робити, якщо забудовник прострочив здачу будинку

Затримка строків – серйозне порушення. Тому ви можете захищати свої інтереси будь-яким ефективним методом. Наприклад, розірвати договір і вимагати повернення грошей. Або стягнути неустойку за кожен день прострочення. А при бажанні – ще й компенсувати моральну шкоду.

Нижче ми докладно розглянемо, як застосувати кожен з цих методів.

Як розірвати договір і повернути свої гроші

Починаємо з аналізу договору. Перевірте:

 • підстави для розірвання договору – чи можна відмовитися від договору в односторонньому порядку або за угодою сторін;
 • умови розірвання договору – часто компанії передбачають штраф за односторонню відмову від договору;
 • наявність пунктів, де прописана процедура і строки повернення грошей.

Уже на цьому етапі ви зрозумієте, наскільки проблемно буде вийти з відносин із забудовником і повернути свої гроші.

Для початку спробуйте вирішити ситуацію мирно. Подайте письмову заяву забудовнику з проханням розірвати договір і повернути гроші. Для компанії це невигідно, тому не варто покладатися тільки на мирне вирішення проблеми.

Якщо забудовник відмовляється йти вам назустріч або не хоче віддавати повну суму – доведеться звертатися до суду. Знадобиться такий пакет документів:

 • позовна заяву до забудовника, де розписана суть вашої ситуації;
 • копія договору і його додатків;
 • квитанція з сумою, яку ви заплатили забудовнику;
 • докази, що компанія порушила договір, відмовляється його розірвати і повернути гроші.

Як отримати неустойку за затримку здачі будинку

Зазирніть в договір і знайдіть таку інформацію:

 • точний граничний термін прийому ЖК в експлуатацію;
 • відповідальність забудовника за прострочення.

Якщо у вашому договорі прописана неустойка за затримку строків, її можна вимагати ще в досудовому порядку. Для цього надішліть письмову претензію на ім’я будівельної компанії. Темпи будівництва від цього не зміняться, але ви хоча б отримаєте гроші за очікування.

Якщо забудовник відмовляється платити або в договорі не передбачена неустойка – її все одно можна вимагати через суд.

У 2012 році Максим уклав з будівельною компанією договір про придбання однокімнатної квартири і одразу вніс 175 тис. грн. За договором забудовник повинен був здати ЖК в експлуатацію у другому кварталі 2014 року. Але до цього моменту будинок був готовий лише на 3%. Забудовник виправдовував таку затримку економічною кризою, і Максим погодився почекати.

Будівництво затягнулася на 5 років. У 2019 Максим все ж подав на компанію до суду. Він просив розірвати договір, повернути гроші за квартиру і додатково сплатити пеню за кожен день очікування. За його розрахунками пеня склала майже 8,7 млн ​​грн!

Максим довго судився із забудовником – справа дійшла до Верховного Суду. Суд все-таки зобов’язав будівельну компанію повернути Максиму гроші і виплатити пеню. Правда, зменшив її розмір до 30 тис. грн. Але і це можна вважати перемогою.

Як компенсувати моральну шкоду

Це відносно нова практика. До 2020 року отримати компенсацію моральної шкоди в суді з забудовником було важко. Але зараз Верховний Суд визнав, що відносини між забудовником та інвестором підпадають під закон про захист прав споживачів. Тепер покупці мають право вимагати відшкодування моральної шкоди через затримку строків або неякісні будівельні роботи.

У 2013 році Євген купив у забудовника майнові права на однокімнатну квартиру в майбутній новобудові. За договором він заплатив повну суму. У четвертому кварталі 2015 року забудовник мав здати будинок в експлуатацію. Але щось пішло не так, і будівництво заморозили. У 2018 році Євген звернувся до суду і зажадав від забудовника 350 тис. грн в якості моральної шкоди.

Адвокати будівельної компанії наполягали: ні в договорі, ні в законі немає обов’язку забудовника компенсувати моральну шкоду. Але Верховний Суд вирішив, що на відносини між інвестором і забудовником поширюється закон про захист прав споживачів. І завдяки статті 22 цього закону у інвестора, як у споживача, з’являється право вимагати відшкодування моральної шкоди. Після відмови всіх інстанцій справу все-таки відправили на новий розгляд.

Щоб виграти справу, потрібно довести наявність моральної шкоди і перевести її в грошовий еквівалент. Тому душевні страждання все одно оцінюють через призму фізичної шкоди.

Наприклад, адвокати Євгена аргументували моральну шкоду тим, що через проблеми з квартирою у їх клієнта погіршилося здоров’я. Адже він – літня людина, інвалід другої групи. Йому не можна нервувати, а перипетії із забудовником викликали постійний стрес. На цьому тлі загострилися хвороби і виникли душевні страждання.

Тому, якщо ви плануєте подавати позов до забудовника про компенсацію моральної шкоди, вам потрібно довести:

 • наявність шкоди – потрібні медичні довідки або висновки експертів про стан вашого здоров’я;
 • зв’язок між моральною шкодою і діями забудовника – ваш стан погіршився, коли почалися проблеми з квартирою. Можна зафіксувати акти виклику швидкої допомоги, звернення до лікаря, свідчення близьких, колег, сусідів;
 • розмір збитку в грошах – чеки за оплату ліків або послуг медиків, психологів та інше.

Крім того, важливо побудувати логічну позицію для суду і грамотно викласти її в позові. Можна зробити це самостійно, але краще все-таки довіритися досвідченому юристу.

Чи можна подати позов до забудовника про будівельні недоробки

Навіть якщо будівництво закінчилася вчасно, і ви ось-ось отримаєте ключі – не розслабляйтеся. Вам потрібно уважно оглянути житло до його прийому.

Якщо на огляді ви виявили в квартирі якісь недоліки, не підписуйте акт прийому-передачі житла. Письмово вимагайте від забудовника виправити недоліки.

Забудовник відмовляється, або ви помітили дефекти лише згодом? Швидше за все, доведеться йти до суду. В цьому випадку ви можете:

 • вимагати від компанії усунення недоліків;
 • відремонтувати квартиру самостійно і вимагати грошову компенсацію від забудовника.

 

У будь-якому випадку потрібно довести, що недоліки виникли з вини будівельників. Чим менше часу пройшло з моменту будівництва, тим більше шансів це зробити. З цією ж метою можна ініціювати будівельно-технічну експертизу, але спочатку краще порадитися з адвокатом.

До речі, дефект житла теж може бути підставою компенсації моральної шкоди забудовником.

Степан придбав двокімнатну квартиру від забудовника і не міг дочекатися завершення робіт! Але коли отримав ключі і оглянув квартиру – розчарувався. Виявилося, що дерев’яні балки перекриттів прогнулися, на балкон затікає вода. Через вологу з’явилася корозія арматури, зіпсувався бетонний шар балконної плити.

Степан просив забудовника відремонтувати перекриття і організувати нормальний стік води. Але компанія не відреагувала. Тому чоловік звернувся в службу архітектурно-будівельного контролю, щоб зафіксувати недоліки житла. А потім звернувся до суду і попросив відшкодувати вартість майбутнього ремонту і моральну шкоду.

У суді розглянули всі докази і призначили будівельну експертизу. В результаті суддя зобов’язав забудовника виплатити Степану понад 350 тис. грн на майбутній ремонт і 10 тис. грн в якості моральної шкоди.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Чи потрібно звертатися до юриста для подачі в суд на забудовника

Ви можете підготуватися до суду самостійно, якщо у вас є знання і час, щоб зібрати докази, проаналізувати судову практику і побудувати позицію.

Але в самому засіданні ви точно зіткнетеся з досвідченими юристами забудовника. Для них такий спір далеко не перший. І вони вже знають, як знаходити слабкі місця і розбивати аргументи інвестора. Тому шанси на перемогу будуть набагато вище, якщо ви теж заручитеся підтримкою адвоката. Юрій Бабенко відстояв у суді право власності на нерухомість для десятків клієнтів.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями