Меню

26 березня уряд прийняв Постанову про порядок збору та обліку інформації про пошкоджене та знищене внаслідок бойових дій нерухоме майно через портал та застосунок «Дія». Вже в ніч на 30 березня Президент Зеленський у своєму звернені наголосив, що держава компенсує кожен метр втраченої нерухомості, а у «Дії» стало доступне подання заявок на відшкодування втрати житла внаслідок бойових дій. Президент зазначив, що через тиждень послуга буде доступна і офлайн – у центрах надання адміністративних послуг.

Заявка на відшкодування

Подати таку заявку можуть громадяни України, які є власниками пошкодженого або знищеного нерухомого майна внаслідок військової агресії РФ.

Отже, звертатися з заявкою на відшкодування може власник пошкодженого житла вже в оновлену «Дію», або пізніше – в ЦНАП.

Так, для того, щоб отримати компенсацію, вам потрібно підтвердити, що ви були власником житла, зазначити його тип, площу (хоча б орієнтовну), скільки осіб проживало. Для цього потрібні документи про право власності на майно. Якщо вони були втрачені, то не зайвими будуть також інші документи, в яких зазначені характеристики майна: технічний паспорт, описи, дозволи на перепланування, креслення тощо. Зауважимо, що про питання зібрання підтверджуючих документів слід подбати вже зараз.  Про всяк випадок, завчасно зробіть копії чи хоча б сфотографуйте їх.

Також необхідно довести, що ваш дім було пошкоджено/знищено. Рекомендуємо самостійно робити фото- та відеофіксацію, бажано з зазначенням часу, зробити короткий опис подій в нотатках, зберігати скріншоти новин у ЗМІ. Чим більше матеріалів у вас буде в наявності, тим краще. Але вони мають бути якісними, наскільки це можливо.

Мінцифри вже випустили відеоінструкцію, як правильно залишити заявку у застосунку “Дія”, тому проблем на цьому етапі не має виникати.

Поки що уряд розробив механізм фіксації для подальшої компенсації пошкоджень лише для нерухомого майна. На нашу думку, не буде зайвим самостійно фіксувати пошкодження/знищення вашого автомобіля. Треба розуміти, що ситуація є надзвичайною, тому механізми фіксації збитків можуть швидко  доповнюватися і змінюватися.

 

Заповнюйте гугл-форму для отримання індивідуальної консультації: https://forms.gle/hcWvB9U3JEVj3f569

 

 

На яку суму можна розраховувати? 

У додатку «Дія» зазначено, що спеціальну комісію, яка оцінить збитки, буде створено згодом. Отже, говорити про те, на яку суму можна розраховувати – зарано, граничних розмірів компенсацій не зазначено.

Якщо звернутися до аналогічної постанови, яка поширювалася на території ОРДЛО, то там за зруйноване житло можна було отримати не більше 300 тис. гривень за один об’єкт. 

Чи можна отримати компенсацію за знищення майна від росії?

З юридичної точки зору ви, звісно, можете обрати будь-який спосіб, для отримання компенсації. Однак, варто наголосити на тому, що подання позову до РФ є менш ефективним способом отримання матеріальної сатисфакції.

Так, отримавши рішення суду Вам доведеться забезпечити його виконання, що можна буде зробити лише на території країн ЄС. Виконання рішення суду передбачатиме як мінімум – довготривалу процедуру та як максимум – недостатність активів рф для задоволення масових позовів від фізичних та юридичних осіб, або взагалі відмова виконання рішень суду..

Натомість, отримання компенсації від нашої держави очевидно, що буде більш гнучким способом та ефективним способом.

 Окремим пунктом, слід виділити завантаження зібраних вищевказаних доказів на доступні ресурси, які спрямовані на збирання доказів військових злочинів РФ та завданих збитків майну.

Одним з таких ресурсів є наступний: https://damaged.in.ua/. За вказаним посиланням Ви можете завантажити наявні у Вас докази та інформацію та таким чином допомогти Уряду в формуванні концепції відшкодування збитків та безпосередньо допомогти в подачі нашою державою міжнародних позовів до РФ для отримання компенсацій.  

 

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями