Меню

Підтвердження батьківства чи не найскладніша тема навіть для юристів. Адже на кону стоять не тільки матеріальні інтереси сторін щодо аліментів, спадщини чи майна, але й моральні аспекти. Зокрема, право дитини знати своє походження та виховуватись в повній сім’ї.

Як визначити, хто батько дитини та юридично закріпити цей факт? Відповіді на це та інші питання ви дізнаєтеся у цій статті.

Як встановити батьківство в РАЦСі

Нерідко виникає питання, як встановити батьківство у добровільному порядку. Наприклад, батьки дитини не були офіційно одружені, і при цьому батько не був присутнім на реєстрації народження. Він визнає, що це його дитина. Постає питання: як оформити дитину на батька в такій ситуації? Батькам потрібно написати спільну заяву у РАЦСі про визнання батьківства. Після її розгляду співробітники РАЦСу внесуть зміни у свідоцтво про народження дитини.

Інша ситуація: жінка не розірвала офіційний шлюб і народила дитину від іншого чоловіка. Для держави її офіційний шлюб дійсний, тож батьком дитини автоматично буде визнаний законний чоловік. Як визначити батьківство у цьому випадку? Якщо між фігурантами історії немає конфлікту, всі троє мають прийти до РАЦСу та написати заяву про визнання батьківства.

Важливо: якщо чоловік знав, що він не є батьком дитини, та все одно визнав батьківство у РАЦСі, він втрачає право оспорити його в суді. Тож поставтеся до цього кроку відповідально.

Як підтвердити батьківство у суді

Якщо хоча б один з батьків або імовірних батьків має претензії, вирішити питання у РАЦСі не вийде. Доведеться звертатися до суду. Нижче ми розглянемо три типові ситуації, коли батькам доводиться захищати свої права в судовому порядку.

Як встановити батьківство, якщо батько проти

Найпоширеніший випадок: мати точно знає, хто батько дитини, але він категорично відмовляється її визнавати. Як в цьому разі довести батьківство, якщо батько проти? Тільки за допомогою позову до суду.

 

Позовну заяву варто підкріпити доказами батьківства конкретної людини. Наприклад, довести спільне тривале проживання у період, коли була зачата дитина. Тож до позовної заяви варто додати:

 • паспорт та ідентифікаційний код – стандартні документи;
 • свідоцтво про народження дитини;
 • квитанції про оплату комунальних послуг у період перед вагітністю або під час неї;
 • довідки про спільне проживання у квартирі у той самий період;
 • докази ведення спільного господарства. Наприклад, чеки на великі сумісні покупки;
 • квитки, що підтверджують спільний відпочинок у період перед вагітністю або під час неї;
 • спільні фотографії, зроблені у відповідний період;
 • листування, аудіозаписи дзвінків;
 • показання свідків;
 • результати генетичної експертизи;
 • інші докази, які підтверджують обставини справи.

 

Очевидно, що найкращим способом як перевірити батьківство є генетична експертиза. Але що робити, якщо батько відмовиться її проходити? В Україні не можна примусити людину дати біологічний матеріал. Але суд може призначити генетичну експертизу і зобов’язати батька пройти процедуру. Якщо він ухиляється від дослідження, суд може визнати факт батьківства за сукупністю усіх доказів. Сама лише відмова від здачі біоматеріалу не буде достатньою підставою для рішення на вашу користь.

Більше корисної інформації в нашому телеграм-каналі “Качай права!”

Як встановити батьківство, якщо мати проти

Трапляються випадки, коли проти визнання батьківства заперечує матір дитини. Вона не хоче, аби батько отримав права щодо малечі. В цій ситуації порушуються інтереси і батька, і дитини.

Але як довести батьківство, якщо мати проти? Чоловік, що вважає себе батьком дитини, може подати до матері позов про визнання батьківства. Обставини, які потрібно довести та перелік документів буде аналогічним попередньому пункту. Це факт спільного проживання, сумісне ведення господарства, наявність стосунків у період до та під час вагітності. Звичайно, потрібно заявляти клопотання  про проведення генетичної експертизи. 

Важливо не пропустити строк позовної давності. В Україні для таких справ він складає всього 1 рік з моменту, коли батько дізнався або міг дізнатися про своє батьківство. Тобто якщо ви давно знаєте, що дитина ваша, але з певних причин не бажали встановлювати батьківство, у матері буде право заявити про пропуск позовної давності в суді.

Так сталося і в цьому випадку. Жанна народила дитину від Романа, але чоловік не поспішав визнавати батьківство. Роман брав участь в житті дитини, проте не давав їй належного догляду та утримання. Через кілька років стосунки батьків остаточно погіршилися. Але Роман не хотів втрачати сина, тож подав позов про встановлення батьківства. У чоловіка навіть була генетична експертиза, яка підтверджувала рідство з хлопчиком. Проте Жанна вказала на пропуск строку позовної давності. Тож незважаючи на доведений факт батьківства, суд відмовив Роману у задоволенні позову.

Як визначити батьківство, коли претендент не один

В суді можна вирішити спір між батьком, записаним у свідоцтві дитини і чоловіком, що вважає себе біологічним батьком. Обсяг доказів та особливості процесу будуть такими самими, як і при суперечці між матір’ю та батьком дитини.

Якщо суд встановить, що батьком дитини є не та людина, яка зазначена у свідоцтві про народження, відомості про батька будуть змінені і РАЦС видасть новий документ.

Тепер ви знаєте, що процедура визнання батьківства вкладається в таку схему:

визнання батьківства

 

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Чи допоможе юрист підтвердити батьківство

Справи про визнання батьківства потребують сильної стратегії та доказової бази. Для захисту своїх прав і збереження повноти сім’ї для дитини звертайтесь до професійних юристів з сімейного права. Адвокат Юрій Бабенко понад 10 років практикує в цій галузі і точно знайде найкраще рішення для вас. 

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями