Меню
В публікації описано як повинно бути, але на кордоні є дуже багато випадків різного підходу. Іноді прикордонники на щось закривають очі, іноді навпаки не випускають хоча мусять.
Одна сім’я з третьої спроби виїхали на різних пунктах пропуску, всього дітей троє від різних шлюбів, двоє були фізично, а третя за кордоном, вагітна дружина, проблеми з оформленням документів, врешті решт вдало.
За загальним правилом під час воєнного стану виїхати за кордон можуть виключно жінки та діти, а також чоловіки старші 60 років. Як ви знаєте, для чоловіків віком від 18 до 60 років виїзд заборонено.
Проте ці обмеження не поширюються на чоловіків, які:
 • самостійно виховують дитину (посвідчення батько-одинак)
 • утримують трьох та більше дітей
  – буває, що діти від колишньої дружини, тоді потрібно нове свідоцтво про шлюб, та свідоцтва про народження, також буває, що дитина фізично в іншому місці, тоді потрібне свідоцтво про народження, фото і доказувать на кордоні, бувають відмови)
 • утримують дитину з інвалідністю
  – в медичних документах повинно бути прописано хто утримувач мати або батько, буває так, що прописано утримувач мати, тоді не охоче, але пропускають.
 • є усиновителями чи опікунами (рішення суду або рішення органу опіки)
Інші причини:
 • мають близьких родичів, які загинули чи зникли безвісти під час АТО
 • мають посвідчення про відстрочку від призову та зараховані на спеціальний військовий облік
 • мають висновок комісії про непридатність

Які документи необхідні для виїзду з дитиною?

 • Діти старші 16 років можуть виїхати без згоди батьків за власним національним чи закордонним паспортом.
 • Діти до 16 років виїжджають з одним із батьків без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків. Тоді варто мати при собі оригінал свідоцтва про народження дитини. Крім цього, територіальні органи міграційної служби можуть внести відомості про дитину та вклеїти її фото у закордонний паспорт одного з батьків.
 • Дитина також може виїжджати з іншими родичами: повнолітніми братами або сестрами, дідусями, бабусями, вітчимом, мачухою. Згода батьків не потрібна. Проте бажано мати будь-який документ, що підтверджує спорідненість з дитиною. Отримати відповідну довідку можна від органів РАЦС – в тому числі в електронному вигляді.
 • Якщо батьки або родичі не можуть виїхати з дитиною, її можуть супроводжувати інші уповноважені особи. Для цього батьки та супроводжуючі мають звернутися до органів опіки та піклування з відповідною заявою, де зазначити дані дитини та супроводжуючої особи, а також країну прямування. Заяву можна направити на електронну адресу. Органи опіки та піклування мають негайно її розглянути та дати відповідь.
 • Якщо дитина виїжджає за кордон без батьків, то її родич або супроводжуючий має звернутися до українського консульства, щоб поставити дитину на тимчасовий облік.
 • Діти-сироти або ті, що позбавлені батьківського піклування, і живуть в прийомній сім’ї або дитячих будинках сімейного типу – можуть виїхати у супроводі законного представника з дозволом від органів опіки.
  Виїзд таких категорій дітей з інших закладів також супроводжують законні представники. Окрім документів, що посвідчують особи супроводжуючих та дитини, варто пред’явити наказ від директора закладу та дозвіл органів опіки. Такі діти також ставляться на тимчасовий облік в українському консульстві.
Звичайно, всі ці правила діють у відносно мирних регіонах, де нормально функціонують органи державної влади. В «гарячих» точках правило одне – врятуватись. Юридичні формальності можна буде вирішити на безпечній території.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями