Меню

Коли ви брали кредит, були впевнені, що повернете його без проблем і прострочень. Але в результаті борг перетворився в непідйомну ношу. Після чергового дзвінка з банку виникає приваблива думка подати позов про визнання кредитного договору недійсним і позбутися боргів. Але чи є в цьому сенс? Що ви отримаєте в результаті: позитивний результат суду або втрату часу і грошей? Знайти відповіді на питання ви зможете в цій статті.

Визнання кредитного договору недійсним: коли варто звертатися до суду

Вимоги до кредитного договору досить детально прописані в законах. Відповідно, якщо текст документа суперечить цим правилам, його можна визнати недійсним повністю або в окремих пунктах.

Визнання недійсним кредитного договору можливе, якщо:

  • людина, яка підписала договір, не володіє повною цивільною дієздатністю;
  • волевиявлення позичальника на підписання договору не було вільним;
  • зміст договору суперечить законодавству.

 

Нижче ми докладно пояснили, що означає кожен з цих пунктів.

Договір укладено недієздатною людиною

Кредит можуть взяти тільки дієздатні люди. За загальним правилом повна дієздатність настає в момент повноліття. Але є винятки. Наприклад, якщо людині менше 18 років, але вона одружилася, держава автоматично вважає її дієздатною. Відповідно, така особа має право підписувати кредитний договір.

Ще в трьох випадках отримати повну дієздатність можна в суді, навіть якщо людині немає 18 років. Це можливо, якщо підліток офіційно працевлаштований, або зареєстрований як підприємець, або є батьком чи матір’ю дитини.

Винятки діють і в зворотний бік: дієздатність можуть обмежити або визнати людину недієздатною. Одночасно суд призначає опікуна або піклувальника.

 

Якщо банк видав кредит недієздатному, угода вважається нікчемною автоматично. Інша справа, якщо стороною кредитного договору виступила людина з неповною цивільною дієздатністю або неповнолітній. Щоб не виконувати договір, піклувальнику або батькам потрібно опротестувати документ. Для цього їм варто звернутися до кредитора з претензією протягом місяця з дня, коли стало відомо про угоду. В іншому випадку буде вважатися, що вони схвалили дії підопічного. А значить, визнати договір недійсним в суді буде практично неможливо.

Договір укладено під впливом обману або тиску

Законна угода укладається тільки за добровільної згоди сторін, які правильно розуміють умови договору і погоджуються з ними. Підписи в договорі є підтвердженням виконання цих умов. Тому довести зворотнє складно.

Банки приділяють особливу увагу позовами, де вимагають визнання кредитного договору недійсним. Судова практика показує, що якщо позивач домігся свого, банк продовжує судитися в апеляційній і касаційній інстанції. Найчастіше рішення місцевого суду скасовується.

Піднімати питання недійсності кредитного договору варто в ситуаціях, коли:

  • боржника примусили до укладення договору;
  • боржника обманули щодо істотних умов договору;
  • боржник неправильно розумів умови договору;
  • важкі обставини змусили боржника підписати договір на вкрай невигідних умовах.

Найчастіше в суді позичальники посилаються на те, що кредитор неправильно або не в повній мірі поінформував їх про умови угоди. Наприклад, приховав реальну вартість кредиту або не попередив про валютні ризики. Але більшість таких аргументів розбиваються через один єдиний факт: позичальник поставив підпис під договором, а значить, ознайомився з умовами і погодився з ними.

Тому перед підписанням кредитного договору радимо проконсультуватися з адвокатом. Він допоможе уникнути ризиків і виявить всі приховані платежі і хитрощі банку.

Адже домогтися правди в суді буде дуже складно. У 2008 році Ганна взяла споживчий кредит на суму 150 000 доларів. Через 8 років жінка захотіла визнати договір недійсним, так як кредитор ввів її в оману щодо ціни кредиту. Суд першої інстанції задовольнив позов. Але банк подав апеляційну скаргу і домігся скасування попереднього судового рішення. Ганні довелося звертатися до Верховного Суду, але вона знову програла. Суд заявив, що її аргументи безпідставні. Адже вона не заперечує, що укладала договір свідомо і вільно. Ганна добровільно погодилася із запропонованими їй умовами. Більш того, вона без заперечень отримала гроші і протягом тривалого часу виконувала свої зобов’язання за договором.

Як бачите, йти до суду без ретельної підготовки практично безперспективно. Тому варто заручитися кваліфікованою допомогою адвоката з кредитних спорів.

Договір суперечить законодавству

Ряд законів і правил встановлюють вимоги до договору кредитування. Але в більшості випадків боржники посилаються в суді на порушення загальних принципів договірних відносин: добросовісності, розумності та справедливості. Вони вимагають провести судово-економічну експертизу, щоб довести порушення з боку банку. Нерідко виявляється, що між договором і розрахованою банком заборгованістю дійсно є невідповідності.

Але це не робить договір недійсним. Суд скасовує дію тільки тих пунктів договору, які суперечать закону. У кращому випадку це призводить до зменшення загальної суми заборгованості.

Ось стандартна ситуація, яка ілюструє це правило. У жовтні 2019 року Верховний Суд розглянув касаційну скаргу на рішення місцевого та апеляційного судів у справі про визнання кредитного договору недійсним. Позивачка вказувала на нечесну підприємницьку практику з боку банку. Несправедливість полягала в тому, що кредитор ввів плату за обслуговування кредитної заборгованості, хоча вона не була передбачена договором. Суд залишив кредитний договір в силі, але визнав нарахування плати за обслуговування заборгованості незаконною.

Більше цікавої інформації в нашому телеграм-каналі “Качай права!”

 

Чи можна визнати недійсним онлайн-кредит

Кредитний договір укладається в письмовій формі. Іноді позичальники неправильно розуміють цю умову і вважають недійсними договори, які були укладені в інтернеті.

Але це помилка. Онлайн-договір прирівнюється до письмового. А електронний підпис підтверджує згоду позичальника з усіма умовами надання кредиту так само, як підпис кульковою ручкою.

В результаті боржники отримують судові рішення не на свою користь. У липні 2019 року Діана звернулася до суду з позовом до Кредит-Капітал” про визнання кредитного договору недійсним. Жінка скаржилася, що відповідач дошкуляв їй дзвінками про повернення кредиту, хоча договір кредитування вона не підписала. Суд вивчив електронний договір від 13 травня 2019 року, наданий кредитором, і не знайшов підстав для визнання його недійсним. Справа дійшла до Верховного Суду. Останній роз’яснив, що жінка підписала договір за допомогою одноразового ідентифікатора, що повністю відповідає вимогам закону про електронну комерцію.

Чи можливе визнання недійсним кредитного договору, оформленого шахраями

Іноді претензії банку або колекторів застають людину зненацька. Адже вона не брала жодних кредитів! Так, це робота шахраїв. І рішення проблеми в такій ситуації легким не назвеш. Доведеться не тільки просити суд визнати договір недійсним, але і звертатися в поліцію. До ситуації бажано залучити адвоката, який буде контролювати ефективність розслідування.

У 2006 році Дмитро втратив паспорт, про що тут же повідомив правоохоронцям. Документ визнали недійсним. Але в 2018 році ця історія отримала продовження: “ПриватБанк” несподівано знизив Дмитру кредитний ліміт на підставі поганої кредитної історії. З’ясувалося, що чоловік має борги у восьми банківських і фінансових організаціях. Ось так шахраї на свій розсуд розпорядилися загубленим багато років назад документом.

Адвокату Дмитра вдалося домогтися відмови від претензій з боку чотирьох кредиторів. З іншими заборгованостями довелося розбиратися в суді. У березні 2020 року районний суд Дніпра визнав всі кредитні договори недійсними. А ще зобов’язав ТОВ “Українське бюро кредитних історій” відредагувати інформацію в кредитній історії людини, що стала жертвою шахраїв.

Наслідки визнання кредитного договору недійсним

Якщо суд задовольнив позов і визнав кредитний договір недійсним, кредитор і позичальник повинні повернути все, що вони отримали при виконанні договору. При цьому грошова сума, яку буде повертати позичальник, встановлюється судом. У неї не включаються відсотки за користування кредитом та будь-які інші нарахування.

Одночасно з договором кредитування визнаються недійсними похідні зобов’язання, такі як іпотека, порука, застава майна. Не забудьте включити цю вимогу в позовну заяву.

Якщо виконання зобов’язання за договором забезпечувалося заставою майна, кредитор може клопотати про його арешт. Обмеження знімається, якщо позичальник поверне кредитору належну суму протягом 30 днів з дня набрання сили рішенням суду. В іншому випадку кредитор доб’ється стягнення іпотечної нерухомості в свою користь.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Чи допоможе адвокат визнати кредитний договір недійсним

Як бачите, шанси домогтися визнання договору недійсним невеликі. Але це не означає, що їх немає! Вся справа в якості підготовки до процесу. Адже потрібно не просто подати позов, а й зібрати докази, грамотно побудувати позицію та аргументувати її законами і судовою практикою. Юрій Бабенко чесно розповість вам про перспективи судового спору і допоможе відстояти інтереси в суді. Не виключено, що адвокат обере інші шляхи вирішення вашої проблеми. Наприклад, реструктуризацію кредиту або його прощення.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями