Меню

Примусове виселення з квартири за борги по іпотеці – не той сценарій життя, про який мріють позичальники. Але навіть з цієї ситуації можна знайти вихід, якщо знати свої права і відстоювати їх.

Адже виселення за борги по іпотеці – це не спосіб покарання боржника, а інструмент захисту інтересів кредитора. А значить, ви не безправні. У вас є гарантії і інструменти, які допоможуть не залишитися на вулиці. Що це за інструменти і як ними скористатися – розповідаємо у статті.

Як перевірити законність виселення із заставленої квартири

Поки ви залишаєтеся власником квартири, у вас є право нею користуватися. Тому кредитор не може виселити вас до моменту переоформлення заставленої нерухомості на іншу людину. Іноді банки маніпулюють фактами і стверджують, що ви повинні звільнити приміщення раніше через великий розмір боргу. Знайте, що це всього лише блеф.

А що робити, якщо банк дійсно зареєстрував нерухомість на себе або продав її? В такому випадку виселення боржників по іпотеці – справа часу. Але не поспішайте здаватися. Краще перевірити законність рішення про реєстрацію нерухомості на нового власника. Цілком можливо, що банк порушив закон в процесі перереєстрації.

У 2008 році Дмитро взяв кредит у “ПриватБанку” на суму 21 000 доларів для покупки квартири. У 2014 році чоловік втратив роботу, а разом з нею і можливість погашати кредит.

У 2016 році приватний нотаріус переоформив іпотечну квартиру на банк. Але Дмитро знав про мораторій на стягнення за валютними кредитами і звернувся до суду. У першій інстанції чоловік програв, а ось апеляція і касація були в його користь. Дмитро повернув собі право власності на квартиру і питання про виселення автоматично зник.

Більше цікавих кейсів можна знайти в нашому телеграм-каналі “Качай права!”

Знайти подібні порушення в діях кредитора допоможе досвідчений адвокат з кредитних спорів.

Чи повинен банк надати інше житло при виселенні з квартири за борги по іпотеці

Не всі знають, що банк повинен подбати про нове житло для боржника. Ця вимога передбачена в Житловому кодексі. Але проблема в тому, що сам механізм надання нового житла замість відібраного не прописаний в законі. Такий пробіл грає на руку боржникам. Адже суди відмовляються виселяти їх навіть за обґрунтованими вимогами нових власників житла.

Володимир жив в іпотечній квартирі разом з маленьким сином. Через борги за кредитом цю квартиру продали на публічному аукціоні. Інше житло банк сім’ї не надав. Володимир відмовився виселятися з квартири, і новий власник подав на нього в суд. Спір дійшов до Верховного Суду. Вища інстанція встала на сторону Володимира через неможливість виселити людину без надання іншого житла. Так Володимир залишився жити в іпотечній квартирі, а новому господареві доведеться розбиратися з банком.

До речі, якщо іпотечне житло відбирають через суд, адресу нового житла, яке надається замість відібраного, вказують прямо в судовому рішенні. Таким чином, виселення з квартири по іпотеці безадресно, а по суті – на вулицю, законом заборонено.

Чи може банк проігнорувати досудову процедуру при виселенні за борги по іпотеці

Перед тим, як звернутися до суду з позовом про стягнення іпотеки, банк повинен виконати кілька дій. Тобто дотриматися досудової процедури. Якщо банк її проігнорував, стягнення житла буде визнано незаконним.

Досудова процедура полягає в тому, що іпотекодержатель зобов’язаний:

  • направити мешканцям письмову вимогу добровільно звільнити приміщення протягом 1 місяця;
  • отримати докази того, що мешканці ознайомилися з цією вимогою;
  • почекати 30 днів, перш ніж звертатися до суду з позовом про виселення.

Чи можливо виселення дітей із заставленої квартири

Якщо запитати у звичайної людини, кого не можуть виселити з іпотечної квартири, вона майже напевно відповість – дітей. Це помилкова думка. Наявність у боржника неповнолітньої дитини не перешкоджає виселенню сім’ї. Але в деяких випадках можна визнати договір іпотеки недійсним на підставі порушення майнових і житлових прав дітей.

Як правило, боржники посилаються на укладення договору іпотеки без дозволу органу опіки та піклування. Сам по собі цей факт не є достатньою підставою для визнання угоди недійсною. Щоб суд встав на сторону боржника, потрібно довести, що договір суперечить правам та інтересам дитини. Зокрема:

  • звужує обсяг майнових прав дитини та порушує її інтереси;
  • зменшує або обмежує її права на житло;
  • порушує гарантії збереження права на житло.

Тому суди в першу чергу перевіряють, чи було у дитини право на користування спірним житлом на момент укладення іпотечного договору.

Олена, мати чотирьох дітей, просила суд визнати договір іпотеки недійсним. Жінка посилалася на те, що її чоловік уклав цей договір без згоди органів опіки та піклування. На момент укладання угоди діти проживали в іпотечному будинку, і позивачка вважала, що їх права були порушені. Справа дійшла до Верховного Суду.

Суд встановив, що неповнолітні діти не були співвласниками спірного будинку, коли їх батько уклав договір іпотеки. Вони жили там як члени сім’ї власника. А значить, іпотека не потягнула за собою обмеження їх прав на користування житлом. Тому суд відмовив Олені.

Коли виселення з квартири по іпотеці неминуче

Якщо іпотечна квартира була придбана на кредитні гроші –  у кредитора розв’язані руки. Це єдиний випадок, коли він може вільно виселити боржника.

Наприклад, Марія взяла в банку кредит на покупку квартири. Нова однокімнатна квартира тут же стала предметом договору іпотеки. По суті – гарантією повернення кредиту. Якщо жінка перестане вносити платежі, банк зможе відібрати квартиру без надання іншого житла.

Інша справа, якщо хоча б частина квартири була оплачена не кредитними грошима, а іншими коштами.

У 2007 році Віктор взяв кредит на 50 000 доларів в “ПриватБанку” для купівлі квартири. У той же день чоловік оформив договір іпотеки.

Але через 6 років банк стягнув іпотечну квартиру, а ще через 3 роки подав до суду позов про виселення Віктора. Але в суді з’ясувалося, що тільки ¾ майна були придбані за кредитні гроші. ¼ належала Віктору раніше. Більш того, кредитні гроші пішли не на покупку житлового приміщення, а на частку в праві спільної часткової власності. А це вже інший об’єкт.

Всі ці фактори зіграли Віктору на руку. Суд вказав на відсутність підстав для виселення чоловіка без надання іншого житла.

Запам’ятайте: виселення боржника без надання іншого житла можливе тільки в тому випадку, коли нерухомість була придбана виключно на кредитні гроші.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Чи допоможе юрист уникнути виселення з квартири по іпотеці

Як бачите, в законі є досить правил і лазівок, які повертають ситуацію на користь боржника. Якщо ви зіткнулися з проблемою виселення з іпотечної квартири, пам’ятайте, що у банка по відношенню до вас є не тільки права, але й обов’язки. Використовуйте всі можливості, щоб зберегти житло. Звичайно, це набагато реальніше за підтримки адвоката з кредитних спорів.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями