Меню

Чи можна заплатити 20-50% кредиту і позбутися зобов’язань? А заробити на викупі чужих боргів? Так, якщо правильно оцінювати ризики, грамотно брати участь у торгах і домовитися з банком. З цієї статті ви дізнаєтеся про підводні камені викупу боргів у банку як для боржника, так і для стороннього покупця.

Як організувати викуп свого боргу у банку

Якщо боржник не повертає кредит, банку вигідніше продати цей борг. Він втратить 20-30% від повної суми, але поверне хоча б частину грошей. Здавалося б, тепер ви можете викупити кредит самостійно і позбутися зобов’язань! Але не все так просто. В українських реаліях боржник не може викупити право вимоги за власним кредитом. Не може цього зробити і поручитель.

Щоб купити свою заборгованість, доведеться залучати посередника – факторингову компанію. Теоретично придбати ваш кредит може і звичайна людина – викуп боргу у банку фізичною особою безпосередньо не заборонений.

Але як показує практика Верховного Суду, таку угоду можуть оскаржити. Детальніше про це ми писали в статті про переуступку права вимоги. Тому краще не ризикувати і, як мінімум, проконсультуватися з юристом. Далі ми розглядаємо варіант співпраці з факторинговою компанією.

У загальних рисах викуп свого боргу у банку виглядає так:

 • ви укладаєте договір з компанією (фактором), яка має ліцензію на факторингові операції;
 • фактор викуповує кредит у банку;
 • компанія перепродає заборгованість довіреній особі, і борг вважається погашеним.

У такій схемі виграють всі. Ви закриваєте кредит на більш вигідних умовах, банк виручає частину грошей, а фактор отримує винагороду. Основна проблема – правильно вибрати посередника і грамотно скласти договір.

В Україні для викупу позик створена спеціальна платформа. Нижче на скріншотах видно, що пропонує ця організація і як вона працює.

А це частина інформації з веб-сайту платформи про те, як працює система.

Такі послуги пропонують і деякі юридичні компанії. В якомусь сенсі це навіть надійніше. Є шанси, що юристи оформлять все правильно і в майбутньому не виникне проблем. Але навіть в цьому випадку розслаблятися не варто.

Підписуйтесь на наш телеграм-канал “Качай права!”, щоб не пропустити оновлень.

Що потрібно перевірити перед угодою з посередником

Якщо ви знайшли компанію для викупу свого боргу у банку, варто перевірити:

 • чи є у компанії статус фінансової установи та ліцензія. Це важливо, адже в іншому випадку продаж позики можна оскаржити;
 • як давно компанія на ринку та чи є у неї позитивний досвід у вирішенні подібних ситуацій;
 • чи вказана в договорі ціна, по якій фактор продасть вам заборгованість. Це потрібно чітко зафіксувати, інакше у компанії з’явиться можливість додатково на вас заробити. Наприклад, на словах ви домовилися, що фактор «пробачить» вам борг за 20 тис. дол. А на ділі з вас вимагають 25 тис. дол .;
 • чи повертається аванс, якщо компанія не змогла викупити кредит. Це стане додатковим стимулом для посередника, щоб діяти максимально ефективно і не тягнути з результатом.

Щоб ваша співпраця не обернулася втратою грошей і часу – підключайте свого юриста з кредитних спорів. Він професійно оцінить ситуацію і підстрахує вас на всіх етапах угоди.

Переваги та недоліки викупу свого боргу у банку

Головний плюс очевидний – ви повністю закриваєте позику з відсотками і пенею за меншу суму. Заставне майно залишається з вами. Більше не потрібно спілкуватися з банківськими службовцями або колекторами. І все це обійдеться дешевше, ніж коштував кредит.

Мінуси з’являться, якщо неправильно вибрати посередника, укласти угоду на невигідних умовах або заплатити гроші без договору. Щоб уникнути цього, зверніться до досвідченого юриста.

Як викупити чужий борг у банку

Купити право вимоги за чужими кредитами можна двома шляхами. Все залежить від того, в якому статусі знаходиться банк.

Якщо фінустанова ліквідується, то заборгованості продаються «пакетом» на відкритих торгах. Наприклад, через майданчики в системі ProZorro. Ось як може виглядати така пропозиція:

Торги проходять за різними процедурами. Тому спочатку проконсультуйтеся з досвідченим адвокатом. Він вивчить всі нюанси, допоможе зареєструватися, зібрати і подати документи для участі.

Якщо ж банк не ліквідується, а працює в звичайному режимі – викуп боргу у банку третьою особою теж можливий. Для цього потрібно переговорити з банківськими представниками і узгодити умови угоди.

Зазвичай кредитори йдуть назустріч покупцеві, щоб позбутися безнадійних позик. Головне – коректно оформити викуп права вимоги. У цьому допоможе досвідчений юрист.

Плюси і мінуси викупу чужих боргів у банку

Очевидний плюс – ціна. Як правило, такі заборгованості продаються дешево, аж до 20% від розміру боргу. Ви платите кредитору відносно невелику суму, а в подальшому отримуєте від боржника набагато більше. На таких операціях можна добре заробити.

Але враховуйте мінуси:

 • якщо боржник не погасить позику добровільно, доведеться йти до суду;
 • судова тяганина займе кілька років, а без цього ви не отримаєте свої гроші;
 • можна купити «неліквідні» борги, які вкрай важко або навіть неможливо стягнути.

Як оцінити ризики в останньому випадку? Потрібно перевірити, чи є у боржника майно або інші заборгованості, чи фігурує він у судових справах або виконавчих провадженнях. Важливо проаналізувати умови кредитного договору, поручительства і застави. Ідеально, якщо це зробить юрист, і тільки після його оцінки ви приймете рішення про покупку чужих боргів. В іншому випадку інвестиція може виявитися провальною.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Чим допоможе адвокат при викупі боргів у банку

Немає єдиного «рецепту», як вдало позбутися кредиту або вигідно купити чужу заборгованість. У цій сфері все залежить від нюансів:

 • чий борг ви хочете купити – свій або чужий;
 • яка сума заборгованості – це впливає на ціну і умови;
 • що пропонує банк і посередники.

Тому для кожної ситуації потрібен свій план дій. Юрій Бабенко розробить стратегію викупу боргу, допоможе домогтися максимально вигідних умов і забезпечить безпеку угоди.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями