Меню

Не встигли подумати, що судові витрати залишилися позаду, як вас зобов’язують сплатити виконавчий збір. Це що, ще один спосіб стягнути гроші на користь держави? Не поспішайте засмучуватися – у вас є всі шанси оскаржити дії виконавця і не витрачати десятки, а то і сотні тисяч гривень. З цієї статті ви дізнаєтеся, як не платити виконавчий збір в Україні і оскаржити незаконні рішення.

Виконавчий збір: що це таке

Ми оплачуємо безліч зборів за отримання певної вигоди від держави. Виконавчий збір – не виняток.

Що таке виконавчий збір? Простими словами – це гроші, які боржник платить за виконавче провадження. Логіка така: ви програли справу в суді і не виконали зобов’язання добровільно. Наприклад, не повернули гроші за кредитом або борг по аліментах. Через це виконавчій службі довелося відкрити провадження і працювати на благо того, хто виграв суд. Ці зусилля потрібно компенсувати.

Компенсація становить 10% від суми, яка підлягає примусовому стягненню. Виконавчий збір в Україні використовується на фінансування роботи державної виконавчої служби. У тому ж розмірі доведеться оплатити послуги приватного виконавця.

Коли виникає обов’язок сплатити виконавчий збір

Робота виконавця, яку повинен оплатити боржник, починається в момент відкриття виконавчого провадження. Раніше боржник міг протягом тижня з цього дня добровільно виконати судове рішення і не платити збір. Тепер такої можливості немає, і одночасно з відкриттям провадження виконавець розраховує виконавчі збори.

Але є нюанс: такий порядок дій суперечить закону і справедливості. Адже розмір збору повинен визначатися в процентному співвідношенні від фактично стягнутих з боржника коштів. А якщо виконавець не зміг стягнути суми за судовим рішенням, то і підстав для нарахування збору немає. Отже, є всі шанси оскаржити рішення виконавця в суді.

Коли можна не платити виконавчий збір

Закон прямо встановлює випадки, коли виконавчий збір не призначається. Боржник не платить:

 • за виконавчими документами про конфіскацію або арешт майна, стягнення періодичних платежів. Виняток – виконавчий збір по аліментах;
 • за виконавчими документами, які підлягають негайному виконанню;
 • за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, витрат на виконавче провадження або штрафів, накладених виконавцем. Іншими словами – коли боргом є виконавчі платежі;
 • при виконанні рішень Європейського суду з прав людини;
 • при фінансуванні виконавчого провадження за рахунок бюджетних коштів, коли боржником виступає державний орган або державне підприємство;
 • при повному виконанні рішення суду до відкриття виконавчого провадження.

Але як не платити виконавчий збір в Україні, якщо ваша ситуація не підпадає під ці обмеження? У вас все ще є шанси на оскарження виконавчого збору.

Як скасувати виконавчий збір

Найбільш очевидний спосіб лежить на поверхні – потрібно оскаржити рішення суду. Немає рішення – немає підстав для його виконання і сплати виконавчого збору.

Інший варіант – через суд визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Це можливо в таких випадках:

 • якщо судове рішення не набрало законної сили або не підлягає примусовому виконанню;
 • якщо сторони уклали мирову угоду, яка не передбачає примусового виконання;
 • якщо виконавче провадження було відкрито двічі по одній і тій же справі.

У цих ситуаціях вам повернуть вже оплачений збір.

Але якщо підстав для оскарження рішення суду немає, а виконавчий документ не суперечить закону, шанси на успіх все одно залишаються. Потрібно довести, що роботи у виконавця просто не було.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Як не платити виконавчий збір при мирному врегулюванні суперечки з кредитором

Іноді стягувач звертається до виконавчої служби, а потім просить повернути йому виконавчий документ. Потреба в посереднику відпадає, адже сторони конфлікту дійшли компромісу і домовилися про все самостійно. Але до цього часу виконавець встиг відкрити провадження і розрахувати збір. Він вважає, що виконав роботу і має отримати винагороду. У боржника протилежна думка: виконавча служба не сприяла погашенню боргу. Хто правий?

Не так давно судова практика з цього питання була неоднозначною. Але тепер у боржників є все більше шансів на оскарження виконавчого збору. А це можуть бути десятки тисяч гривень або навіть доларів!

Виконавча служба зобов’язала чоловіка сплатити збір у розмірі 148 000 грн. При цьому виконавець фактично не виконав свою роботу, так як сторони вирішили конфлікт мирно. Кредитор сам подав заяву про повернення виконавчого документа. Суддя погодився, що у виконавця не виникло права на збір.

Але в деяких справах суди все ще не погоджуються зі справедливими вимогами боржників.

Жінка звернулася в суд для оскарження постанови про стягнення виконавчого збору на суму 13 277 доларів. Суд відхилив доводи позивачки про те, що держвиконавець не виконував ніяких дій для повернення стягувачеві коштів за договором іпотеки. На щастя, в справі була інша зачіпка – виконавець неправильно розрахував розмір збору. У цій справі суд роз’яснив, як оплатити виконавчий збір, якщо боржників декілька. Виконавець хотів стягнути по 10% від спірної суми з кожного боржника, але це неправильно.

Як бачите, практика різноманітна. Але у березні 2020 року Верховний Суд пішов назустріч боржникам і роз’яснив, коли стягується виконавчий збір. Необхідна сукупність двох умов:

 • виконавчий документ був фактично виконаний;
 • виконавець вживав заходів для досягнення цього результату.

Тільки разом ці умови будуть підставою для виникнення обов’язку сплатити збір. Завдяки цій позиції Верховного Суду інші судді погоджуються з тим, що виконавчий збір – це винагорода виконавця за зроблену роботу. Якщо стягувач отримав те, що йому належало, без участі виконавчої служби, підстави для справляння збору відсутні.

Якщо у вас немає бажання платити державі за послуги, які фактично надані не були – сміливо оскаржуйте виконавчий збір. Підкріплюйте свою позицію доказами і посиланнями на судову практику, щоб у суду не залишилося шансів відмовити вам.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями