Меню

В Україні не залишилося жодної області, де була б відсутня явна воєнна загроза. Як сама війна, так і пов’язані з нею обставини, суттєво вплинули на договірні відносини між бізнес-партнерами. 

Бойові дії, руйнування інфраструктури та обмеження воєнного стану – в цих умовах вкрай складно своєчасно поставляти товари або виконувати роботи чи послуги. 

Чи доведеться підприємцям відповідати за невиконання своїх зобов’язань перед контрагентами? Адвокати Mitrax дослідили це питання та надали відповідь у цій статті.    

Визнання війни форс-мажором

За українським законодавством компанії та підприємці звільняються від відповідальності за порушення зобов’язань внаслідок непереборної сили – форс-мажору. Це непередбачувані та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання договору. 

Закон «Про торгово-промислові палати України» містить невичерпний перелік умов, які належать до форс-мажору. В цей перелік входить і збройний конфлікт. Це явище може включати:

 • ворожі атаки;
 • блокади;
 • дії іноземного ворога;
 • загальну військову мобілізацію;
 • оголошену та неоголошену війну;
 • військові дії;
 • тероризм, диверсії, піратство;
 • комендантську годину.

 

Крім того, 28 лютого 2022 року Торгово-промислова палата України (ТПП України) опублікувала офіційний лист, в якому визнала військову агресію РФ проти України форс-мажорними обставинами. І ці обставини діють до їх офіційного закінчення. 

 

Отже, війна – це форс-мажор, який має звільняти від відповідальності за невиконання договірних зобов’язань.  

 

Проте низка питань залишається невирішеною. Зокрема, чи достатньо посилатися на офіційний лист ТПП, щоб уникнути відповідальності? Чи доведеться окремо визнавати вплив війни та отримувати сертифікат відповідної ТПП?

 

Наразі, за відсутності релевантної судової практики щодо звільнення від відповідальності у зв’язку з розпочатою РФ війною в Україні, стверджувати про достатність одного лише листа ТПП України від 28.02.2022 року за вих. № 2024/02.0-7.1 для звільнення від відповідальності у разі прострочення виконання зобов’язань, підстав немає. 

На нашу думку,  такий лист ТПП України має роз’яснювальний характер та не має прямих правових наслідків для договірних зобов’язань за кожним договором. Не виключаємо, що в окремих випадках наявність цього листа може бути достатньою, в залежності від добросовісності контрагента та його готовності піти на поступки.

Натомість, факт війни в Україні не означає беззаперечну неможливість виконання зобов’язань в усіх без винятку населених пунктах України. Руйнівні наслідки війни в окремих населених пунктах на Сході України, в  Чернігівській, Сумській, Миколаївській, Херсонській, Київській областях та в м. Києві не виключає можливість виконання зобов’язань в решті регіонів України.

Важливим завданням для українців в ці складні часи є не тільки оборона України, але й підтримка її економіки, в тому числі шляхом виконання договірних зобов’язань, сплати податків та інших обов’язкових платежів. 

Форс-мажор є тим інструментом, який дозволяє звільнити відповідальності за прострочення виконання зобов’язання, якщо для цього були дійсні вагомі причини.

В той же час, ТПП України на своєму сайті зазначила: «ТПП України безупинно видає сертифікати форс-мажору для підприємців, які наразі практично повністю зупинили свою діяльність».    

 

Якщо брати до уваги попередній досвід – форс-мажорні обставини у зв’язку з карантином, то на практиці їх наявність визнавалася виключно при наявності сертифікату ТПП. Така позицію підтверджують суди України. Зокрема у постанові Верховного Суду від 21.07.2021 року у справі № 912/3323/20.

 

Скоріш за все, воєнні дії не звільнятимуть від відповідальності автоматично. Наявність форс-мажорних обставин доведеться засвідчувати окремо.

Тому радимо подбати вже зараз про підготовку всіх необхідних доказів неможливості виконання зобов’язань, для подальшого звернення до ТПП. В першу чергу, важливо належним чином повідомити контрагента про настання форс-мажорних обставин та неможливість виконання зобов’язань.

 

Засвідчення форс-мажору

Як довести, що ви не змогли своєчасно виконати зобов’язання через форс-мажор? Для цього необхідно звернутись до ТПП України або регіональної ТПП за відповідним сертифікатом. Саме він засвідчить неможливість виконання зобов’язань у вашому випадку. 

 

Для отримання сертифікату потрібно заповнити та надіслати відповідну заяву до торгово-промислової палати. Приклади заяв розміщені на сайті ТПП України. 

 

До заяви зазвичай додаються:

 • копія договору, додатків до нього та додаткових угод;
 • копія документів, що підтверджують обсяг виконаних обов’язків та повідомлення контрагента про настання форс-мажору;
 • документи від компетентних органів, які підтверджують обставини, на які ви посилаєтесь – наприклад, розпорядження військової адміністрації про запровадження комендантської години;
 • копія квитанції про оплату послуг ТПП.

Точний перелік документів, які варто долучити до заяви, залежить від конкретної ситуації. 

 

Заяву мають розглянути за 7 календарних днів. За цей час торгово-промислова палата має дослідити та визначити, чи дійсно військова агресія призвела до неможливості виконання ваших зобов’язань. За результатом розгляду вам або видадуть сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин, або відмовлять. 

 

Щоб отримати сертифікат та не відповідати за порушення зобов’язань в умовах форс-мажору, ми радимо заручитись підтримкою юриста. Спеціаліст проаналізує вашу ситуацію та перспективи, а також правильно підготує заяву та необхідний пакет документів.  

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями