Меню

З цієї статті ви дізнаєтесь, які є підстави та процедури для отримання українського громадянства.

 

Найбільш поширені підстави для отримання громадянства України 

Всього в законодавстві є 9 підстав, за якими іноземці мають право отримати українське громадянство. Проте найчастіше використовуються 2 з них – набуття громадянства за територіальним походженням та прийняття до громадянства за заявою особи. Далі проаналізуємо кожну з них. 

Хто має право отримати громадянство за територіальним походженням? Це людина, яка до 24 серпня 1991 року народилася або проживала:

 • на територіях, які після оголошення незалежності увійшли до складу України;
 • на територіях, які на момент її народження чи проживання входили до складу УНР, ЗУНР, УСРР, Української держави, Закарпатської України, УРСР;

Також набути громадянство за територіальним походженням можна, якщо на названих територіях народилися чи проживали ваші родичі: батьки, брати чи сестри, діти, онуки, дід і баба, прадід і прабаба.

Друга підстава набуття громадянства – це прийняття до громадянства за зверненням. Таку заяву можуть подавати:

 • іноземці або особи без громадянства, що легально і безперервно проживають в Україні останні 5 років;
 • іноземці чи особи без громадянства, які перебувають у шлюбі з громадянином України останні 2 роки. Дворічний термін не застосовується, якщо ці особи отримали дозвіл на імміграцію відповідно до п. 1 ч. 3 статті 4 Закону України «Про імміграцію». До речі, право на громадянство мають також вдівці та вдови громадян України, якщо їхній шлюб тривав понад 2 роки;
 • біженці або ті, кому надали політичний притулок, якщо вони законно проживають в Україні останні 3 роки. 

Для отримання громадянства з цих підстав людина має відповідати конкретним умовам, а також зібрати і подати пакет документів. Розглянемо ці нюанси для кожної підстави окремо. 

 

Як отримати громадянство за територіальним принципом

Перш за все, необхідно довести ваш «територіальний зв’язок» з Україною. Тобто надати підтвердження, що ви або ваші родичі до 24.08.1991 року народилися чи проживали на відповідних українських територіях.

Для прикладу, такими доказами можуть бути:

 • копія паспорта СРСР, де зазначена прописка або відмітка про українське громадянство;
 • копії паспортів батьків, документів про народження тощо;
 • рішення суду про встановлення юридичного факту – якщо прямих документальних доказів немає, можна спробувати встановити ваше «територіальне походження» через суд на підставі архівних документів, показань свідків тощо. Найкраще залучити для цього досвідченого юриста. 

В пригоді стануть будь-які документи, що підтверджують факт вашого народження на відповідних територіях або родинні зв’язки з тими родичами, які тут проживали. Для простішого розуміння – ви маєте сформувати документальне родинне дерево, яке покаже ваш зв’язок з «потрібним» родичем. 

Окрім доказів територіального зв’язку до відділу ДМС необхідно подати заяву про набуття громадянства України та зобов’язання припинити громадянство іншої держави. 

Зверніть увагу, що наразі перехід з російського до українського громадянства не відбувається автоматично. Спочатку ви подаєте лише письмове зобов’язання, але впродовж 2 років маєте дійсно «вийти» з наявного громадянства та надати в ДМС України підтверджуючий документ. Лише після цього ви отримаєте паспорт громадянина України. Якщо ви цього не зробите, то втратите українське громадянство. 

Очевидно, у деяких громадян РФ з цим можуть виникнути проблеми. Адже для відмови від російського громадянства доведеться звернутись до відповідних органів РФ та отримати необхідний документ. Для активістів, прихильників України, політичних опозиціонерів та інших «ворогів народу» за версією РФ це може закінчитися арештом та репресіями. 

Тому для деяких категорій росіян Україна ще у 2021 році дещо спростила отримання громадянства. Але про це пізніше.

 

Які умови для прийняття до громадянства за власним зверненням

Звернутися для прийняття до громадянства можуть ті, хто впродовж декількох років легально живе в Україні і може це підтвердити. Тож найперше – підготуйте документи, що доводять законність вашого проживання в Україні. Це може бути посвідка на проживання, свідоцтво про шлюб, документ про надання притулку або статусу біженця. 

Крім того, для прийняття до громадянства ви маєте відповідати таким умовам:

 • визнавати та дотримуватись Конституції та законів України – про це ви зробите відповідне зазначення в самій заяві;
 • отримати дозвіл на імміграцію в Україну. Ця вимога не стосується тих, хто має посвідку на постійне проживання або статус біженця;
 • володіти державною мовою або розуміти її на достатньому рівні – для цього вам необхідно отримати відповідну довідку, яка підтвердить ваш рівень знань. Зокрема, її можуть видати в місцевих управліннях освіти після співбесіди;
 • довести наявність законних джерел існування – довідка про доходи, податкова декларація тощо. Вимога не стосується біженців та тих, хто отримав політичний притулок;
 • надати зобов’язання про припинення іншого громадянства.

Не забувайте, що через 2 роки ви мусите документально підтвердити ваш «вихід» з колишнього громадянства. Далі поговоримо про те, хто звільнений від цього обов’язку.

 

Що означає «спрощена процедура» отримання громадянства та хто може нею користуватися

Ще у 2021 році Україна дещо спростила процедуру отримання громадянства для деяких категорій іноземців. Спрощення полягає у можливості не подавати документ про припинення громадянства. Не треба спілкуватися з відповідними держорганами у країні громадянства та ризикувати безпекою. Для отримання українського паспорту достатньо подати лише письмову декларацію про відмову від іноземного громадянства. 

 

Так ви письмово засвідчуєте, що відмовляєтесь від іншого громадянства, і державі цього достатньо. В цьому полягає спрощена процедура. 

Скористатися цією процедурою та подати декларацію замість документа про припинення громадянства можуть іноземці, які:

 • служать за контрактом в Збройних Силах України;
 • мають значні заслуги перед Україною – зокрема, брали участь в АТО, ООС тощо. В таких випадках центральний виконавчої влади має оформити відповідне подання до Президента щодо цієї особи. Наприклад, це може зробити Міноборони;
 • нагороджені державною нагородою під час служби за контрактом в ЗСУ;
 • мають громадянство держави, що визнана в Україні агресором або окупантом, та зазнали політичних утисків на батьківщині – в такому випадку разом з декларацією необхідно подати докази політичних переслідувань.

Зауважте, спрощена процедура розрахована тільки на окремі категорії осіб. Для «рядових» росіян жодних пільг не передбачено. Щодо громадян інших держав необхідно аналізувати наявність угод про спрощену процедуру набуття громадянства. До прикладу, така процедура існує наразі для громадян Білорусі.

Тож якщо ви націлені отримати громадянство України, спочатку варто проконсультуватися з досвідченим адвокатом. Він точно визначить, чи є у вас підстави для отримання українського громадянства, сформує зрозумілий план дій, допоможе зібрати та подати необхідні документи.   

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями