Меню

Будь-який зв’язок з державою-агресором – це великий ризик для української компанії. Якщо бізнес має засновників чи бенефіціарів з РФ, він може потрапити під примусове вилучення майна або інші санкції. З цієї статті ви дізнаєтесь, які компанії перебувають в «зоні ризику» та чи можна їм уникнути проблем. 

 

Які «санкції» загрожують компаніям з російським слідом

В першу чергу, багатьох хвилює можливість примусового вилучення майна. Ще в березні Верховна Рада прийняла закон, який дозволяє державі законно вилучати об’єкти права власності, що належать РФ або її резидентам. 

Мова йде про Закон України № 2116-IX «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» від 03.03.2022 року.

Яке майно може бути вилучено? Нерухомість, вклади у банках, будь-яке рухоме майно, цінні папери, корпоративні права та інші активи. Головне – воно має належати РФ та її резидентам і знаходитись (або бути зареєстрованим) в Україні. 

За цим законом під ризик вилучення майна потрапляють українські компанії, у яких засновником, учасником, акціонером або бенефіціаром є:

 • Російська Федерація прямо або опосередковано;
 • юридичні особи, в яких РФ є засновником (учасником, акціонером) чи бенефіціаром або має частку у статутному капіталі, акції, паї, іншу участь у будь-якій формі.

Важливо: в законі мова йде про зв’язок саме з Росією, як державою. Поки що вилучення майна не загрожує компаніям, в яких серед учасників є «прості»    громадяни або юрособи РФ, а не власне сама держава-агресор. 

Але «санкції» за зв’язок з Росією передбачені не лише законом. 

Постанова КМУ № 187 від 03.03.2022 року заборонила виконувати будь-які грошові та інші зобов’язання на користь Росії та осіб, що пов’язані з державою-агресором. 

До таких осіб належать:

 • громадяни РФ;
 • юридичні особи, створені та зареєстровані в РФ;
 • українські юрособи, в яких Росія або російські компанії є кінцевим бенефіціарним власником, членом, учасником або акціонером, що має частку 10% і більше у статутному капіталі.

Що це означає? Якщо у вашій компанії є учасник – російська юрособа з часткою понад 10%, то ваші контрагенти не мають права розраховуватись з вами за своїми зобов’язаннями. Як мінімум, ви не зможете отримати плату за свої товари чи послуги. Або навпаки – отримати товари чи послуги, які ви замовили. Очевидно, в таких умовах з вами просто не будуть співпрацювати.

 

Як компанії позбутися зв’язку з РФ 

Найкращий  спосіб уникнути проблем з державою та бізнес-партнерами – це позбутися «російського сліду» в компанії. Для цього необхідно змінити засновників та кінцевих бенефіціарних власників (кбв) вашої юрособи. 

Проте наразі провести державну реєстрацію таких змін неможливо. На жаль, поки що вони не входять до переліку «дозволених» реєстраційних дій, що опублікований на сайті Мін’юсту. Але систематично Мін’юст розширює його, тож підготуватися до цього варто вже зараз. 

Конкретний пакет документів та їхня специфіка визначається в кожному окремому випадку. Зокрема, вам може знадобитись:

 • структура власності – в окремих випадках також необхідно додавати документи, що підтверджують можливість бенефіціара здійснювати вирішальний вплив на управління або діяльність юрособи (в тому числі через ланцюг контролю/володіння);
 • документ, що підтверджує реєстрацію юрособи-нерезидента в країні її місцезнаходження – витяг, виписка тощо;
 • нотаріально засвідчена копія документа, що посвідчує особу кінцевого бенефіціарного власника юрособи.

До речі, з нотаріальним засвідченням також не все так просто. Постанова КМУ від 28 лютого 2022 р. № 164 про «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» заборонила нотаріусам вчиняти нотаріальні дії для:

 • громадян РФ;
 • юросіб, які створені та зареєстровані за законодавством РФ;
 • українських компаній, в яких бенефіціаром, учасником або акціонером з часткою 10% і більше є громадянин або юрособа РФ.

Наразі склалася ситуація, коли компанії з «російським слідом» можуть потерпати від законних обмежень і водночас не мають змоги змінити склад засновників чи бенефіціарів. За таких умов українському бізнесу легше зареєструвати нове підприємство та працювати з «чистою» історією. 

В будь-якому разі планувати наступні кроки варто після консультації з кваліфікованим юристом. Досвідчений фахівець проаналізує вашу ситуацію та підкаже найкраще рішення саме для вас.     

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями