Меню

Поширена ситуація, коли директор вчасно не розподілив повноваження і переклав обов’язки з обліку на себе. Він стає суб’єктом фінансового порушення в організації. При цьому директор і головний бухгалтер можуть перекладати відповідальність один на одного, проте в більшості випадків “по повній” відповість керівник.

На СЕО, тобто виконавчого директора, генерального директора, директора підприємства, покладається відповідальність за виробничу та господарську діяльність. Це означає, що керівник відповідає:

 • за прийняті рішення та їх наслідки;
 • за фінансові результати підприємства;
 • за бухгалтерський облік;
 • за збереження майна компанії та його цільове використання.

Відповідно, директора підприємства можна залучити до різних видів юридичної відповідальності – адміністративної, дисциплінарної, цивільно-правової та кримінальної. Остання, безумовно, передбачає найсуворіші види покарань.

Причини, які тягнуть за собою кримінальну відповідальність

Керівник підприємства залучається за кримінальною статтею за ряд порушень. До них відносяться такі ситуації:

 • Робота підприємства без реєстрації. До відповідальності за кримінальною статтею призводить реєстрація з порушеннями правил або неправдивими даними.
 • Незаконне використання конфіденційних відомостей, розголошення секретної інформації у своїх цілях – наприклад, банківських, комерційних, податкових таємниць.
 • Робота без необхідної ліцензії.
 • Ухилення від сплати податків або внесення неправдивих відомостей до фінансового звіту – згідно зі ст. 212 Кримінального Кодексу.
 • Підприємницька діяльність завдає шкоди та збитків окремим громадянам, державі або іншим організаціям. Як правило, це пов’язано з порушеннями ліцензійних вимог.
 • Присвоєння великих сум доходу посадовими особами.
 • Порушення техніки безпеки. Якщо на підприємстві не дотримуються вимог охорони праці, через це загинула або отримала тяжких збитків людина – керівник понесе за це відповідальність.
 • Якщо на підприємстві понад два місяці люди не отримують належні виплати, це теж стане причиною кримінальної відповідальності директора. При цьому в розрахунок беруть тільки ті випадки, де несплата грошей відбувається через корисливі мотиви керівника.

Зверніть увагу, що до кримінальної відповідальності призводить не тільки умисна дія, але й бездіяльність.

Часто причиною злочину стає елементарна недбалість керівника та посадових осіб, упущення при організації роботи. Приклад – на промисловому об’єкті робота проводилася з порушеннями вимог з охорони праці. Керівник ігнорував ці вимоги та не подбав про безпеку співробітників компанії, які працюють з небезпечними реактивами. Через допущені помилки на організації виробничого процесу сталася пожежа, яка завдала тяжких тілесних ушкоджень кільком робітникам. У ході розслідування було встановлено, що співробітники дотримувалися техніки безпеки, а керівник протягом довгого періоду не виконував прямі обов’язки по організації праці. Так він разом з фахівцями охорони праці поніс відповідальність за нещасний випадок.

Види кримінальної відповідальності для директора

Кримінальна відповідальність керівника настає в таких випадках:

 • Було порушено права громадян;
 • Було скоєно економічний злочин.

Ступінь покарання залежить від того, наскільки тяжким був злочин. Це може бути призначення штрафу, обов’язкових робіт, в особливо серйозних випадках передбачено позбавлення волі.

Наприклад, ухилення від сплати податків і зборів – одна з найбільш поширених причин, через яку директору загрожує кримінальна відповідальність. Чим істотнішою буде сума, яка не надійшла до бюджету, тим серйозніше покарання для порушника. Таким випадкам присвячено кілька статей розділу Кримінального Кодексу “Злочини у сфері господарської діяльності”.

Ситуації, коли незаконно розпродаються активи, що перебувають у податковій заставі, теж загрожують кримінальним покаранням згідно із Законом № 2181. Арештовані активи не можна відчужувати, та невиконання цієї вимоги може загрожувати обмеженням волі.

Нерідко до кримінального покарання призводять і інші ситуації, які пов’язані з трудовими відносинами в колективі. Наприклад, позачергові премії співробітникам можуть розцінюватися, як зловживання службовим становищем.

Ще частіше бувають ситуації, коли керівник за допомогою махінацій бухгалтерії незаконно утримує частину зарплати співробітників на свою користь – це може тривати роками, перетворюючись у величезні суми, за які доведеться відповідати не тільки своїм майном, а й свободою.

Які чинники дозволяють уникнути кримінальної відповідальності

До кримінальної відповідальності притягнути людину вдається тільки при наявності складу злочину:

 • Суб’єкта – того, хто скоїв злочин;
 • Об’єкта – що саме зробив злочинець;
 • Об’єктивної сторони – як це зробив;
 • Суб’єктивної сторони – чому злочинець скоїв протизаконне діяння.

Ще одним важливим моментом для притягнення до кримінальної відповідальності в багатьох випадках стає предмет злочину. На відміну від об’єкта це реально наявна, матеріальна річ. Предмет дозволяє визначити, як кваліфікувати злочин. Наприклад, при розкраданні прибутку або несплаті податків важливу роль відіграє кількість цих коштів. Так визначається ступінь тяжкості злочину.

Якщо хоча б одного компонента зі складу злочину немає або його неможливо довести, залучити керівника до кримінальної відповідальності не вийде. Розглянемо поширену ситуацію, пов’язану зі сплатою податків:

 • Після планової перевірки на підприємстві податок на прибуток було донараховано. Керівництво підприємства не погодилося з тією сумою, яка призначена, і зайнялося оскарженням рішення.
 • Під час оскарження податкова міліція порушує кримінальну справу про ухилення від сплати податків.

У такій ситуації залучення керівництва до кримінальної відповідальності вважатиметься незаконним. У період оскарження податкові вимоги не можна направляти, оскільки сума зобов’язань узгоджується. Це означає, що складу злочину немає, тому можна подати до суду скаргу щодо скасування постанови.

Більшість претензій до директора підприємства виникають після перевірок контролюючими органами. Щоб уникнути конфліктних і проблемних ситуацій у цій сфері, необхідно організувати систему податкового планування. Керівнику важливо подбати про грамотний розподіл повноважень між співробітниками, які відповідають за фінанси. Для цього потрібно зафіксувати документально відповідальність і обов’язки бухгалтера або фінансового директора – на випадок кризових ситуацій.

Саме обсяг посадових обов’язків і визначить відповідальність цих осіб, а також дозволить уникнути непотрібних керівнику неприємностей.

Яскравий приклад – поширена ситуація, коли директор вчасно не розподілив повноваження і переклав обов’язки з обліку на себе. Тому він стане суб’єктом фінансового порушення в організації. При цьому директор і головний бухгалтер можуть перекладати відповідальність один на одного, проте в більшості випадків “по повній” відповість керівник. Якщо бухгалтер не притягувався раніше за такі злочини, його можуть звільнити від кримінальної відповідальності за умови, що він погасить всю суму пені та недоїмки, виплатить штраф.

Висновок

Ключовий момент, який дозволить уникнути кримінальної відповідальності, – моніторинг фінансових показників компанії. Директор може виконувати це самостійно або довірити повноваження іншій особі, проте в проблемній ситуації за шкоду й збитки відповідати буде саме керівник. 

 

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями