Меню

5 підстав визнати дарчу недійсною. 

Дарчою є договір дарування, який передає права власності безкоштовно. Головна особливість, яка відрізняє договір дарування від, наприклад, довічного утримання, довірчого управління або оренди, безоплатність. Не можна вимагати що-небудь замість складання дарчої. 

Чи можна в Україні оспорити дарчу? 

Оспорити дарчу можна тільки у суді. Треба обрати законну підставу і написати позовну заяву.

У яких випадках можна оспорити дарчу? 

1. Дарувальник не контролював свої дії у момент підписання договору 

Серед таких причин можуть бути психіатричні захворювання. Щоб це встановити, суд призначає судово-психіатричну експертизу. При необхідності її можуть провести посмертно. Також суд може розглядати показання свідків. Історії підписання договорів людьми з психіатричними захворюваннями бувають несподіваними. Наприклад, дівчина звернулася до суду, щоб оспорити дарчу, яку підписав її батько. Через рік після весілля чоловік передав за договором дарування свою квартиру новій дружині. Проте експертиза встановила, що у момент одруження і підписання дарчої, батько хворів. Суд визнав договір дарування недійсним. 

 

Чи можуть рідні оспорити дарчу після смерті дарувальника? 

У історії дівчини, батько помер незабаром після підписання договору. Про дарчу вона дізналася від нотаріуса, коли звернулася для оформлення спадщини. Тому до суду можна йти навіть після смерті дарувальника.

 

2. Дарувальник підписав договір через насильство

 Спричинення фізичних або душевних страждань може вплинути на рішення про дарчу. Розглянемо приклад. Чоловік підписав дарчу, тому що кредитор вимагав повернути гроші і погрожував, що відсудить квартиру, в якій боржник живе з маленькими дітьми. Психологічний тиск, який використав кредитор, став причиною складання дарчої.

 

3. Дарувальник помилився, не оцінив наслідки договору 

Часто люди плутають договір дарування з іншими: оренди, довічного утримання, довірчого управління і заповітом. Така помилка дозволяє визнати дарчу недійсною. Для цього треба довести, що ініціатор складання паперу не розібрався в обставинах. 

Для наочності приведемо декілька історій: 

  • Жінка вимагала через суд, щоб її колишній чоловік платив аліменти. Сторони домовилися, що екс-чоловік передає право власності додому синові, а жінка відмовляється від аліментів. Договір уклали. Колишня дружина написала розписку про те, що претензій по виплаті аліментів не має. Але після оформлення будинку на дитину, вона знову звернулася до суду про стягнення аліментів. Судді вирішили, що чоловік переплутав договір дарування і договір про припинення прав на аліменти. Дарчу визнали недійсною. 
  • У іншій справі літній чоловік був упевнений, що передає землю в оренду і отримуватиме щорічну плату, але насправді уклав договір дарування. Суд став на сторону потерпілого. 
  • Трапляються історії, в яких діти намагаються обдурити батьків. Чоловік звернувся до суду оскільки думав, що підписує заповіт, але насправді уклав договір дарування додому. Після діти намагалися виселити чоловіка, але це було його єдине житло, і суд задовольнив вимоги позивача. 
  • Ми знаємо випадки, коли плутають дарування і довічне утримання. Чоловік погодився передати власність після смерті, а натомість чекав допомоги і фінансової підтримки. Такий договір є довічним утриманням. Але насправді сторони підписали дарчу: літня людина не змогла оцінити реальну ситуацію. Суд встановив визнав договір дарування недійсним.

 

4. Підписання фіктивного договору 

Такі договори укладають, щоб уникнути відповідальності. Наприклад, чоловік отримав у банку кредит, і не повернув. Банк звернувся до суду. Але з’ясувалося, що майно, яке можна стягнути, вже передане за договором дарування іншій людині. Чи визнає суд дарчу недійсною? Так, тому що у такому разі договір вважається фіктивним. 

Таким судовим справам часто передує питання: чи може банк оспорити договір дарування? З історії зрозуміло, що банк може звернутися до суду і оскаржити фіктивний договір.

 

5. Укладення уявного договору 

Уявний договір відрізняється від фіктивного тим, що маскує інший договір. Розберемося на прикладі. Подружжя купило квартиру і оформило його на дружину. Стосунки не склалися, і вони вирішили розлучитися. Коли справа дійшла до розділу майна, виявилось, що укладено договір не купівлі-продажу, а дарування. Важливо розуміти, що майно, отримане за договором дарування, вважається особистим і не ділиться при розлученні. Квартиру парі продавала подруга дружини. Виявилось, що дружина умовила приятельку укласти уявний договір. Але суд визнав такий договір дарування недійсним.

 

Спростування дарчої на квартиру, будинок, землю та інші об’єкти 

Ви можете звернутися до суду і оспорити договір дарування на будь-які об’єкти: квартиру, частку у квартирі, будинок, земельну ділянку, пай, автомобіль. 

 

Впродовж якого часу можна оспорити дарчу? 

Ви можете звернутися до суду впродовж трьох років з моменту, коли дізналися про порушення прав. Наприклад, після смерті батьків дочка прийшла до нотаріуса оформляти спадок, і з’ясувалося, що батьки підписали дарчу на користь чужої людини. Термін в три роки починається не з моменту укладення договору або смерті рідних, а з дня, коли нотаріус розповів їй про дарчу.

 

Зробимо висновки 

  • Дарча оспорюється в суді.
  • Звернутися до суду можуть не лише родичі, але і інші зацікавлені особи.
  • Можна оспорити дарчу на квартиру, на частку у квартирі, дім, на автомобіль та інше майно 
  • Якщо у момент підписання договору, дарувальник не міг контролювати свої дії через захворювання, довести недійсність дарчою можна за допомогою експертизи.
  • Дарчий можна оспорити навіть після смерть дарувальника. Суд бере до уваги вік дарувальник, стан здоров’я і обставина, за який підписаний договір.
  • Звернувся до суду можна впродовж трьох років з моменту, коли ви дізнався про порушення свого права.

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями