Меню

Наразі українці отримують тимчасовий захист не тільки в ЄС – навіть нейтральна Швейцарія не залишається осторонь. З 12 березня 2022 року країна надає нашим громадянам притулок за статусом S.

З цієї статті ви дізнаєтесь, що це за статус, які права він передбачає та як його отримати. 

 

Які можливості включає статус S 

Цей статус дає право на тимчасовий захист та притулок у Швейцарії українцям, які рятуються від війни. Він діє 1 рік з моменту отримання. Проте якщо ситуація в Україні стабілізується раніше, скоріш за все, його скасують. І навпаки – за необхідності його можна буде продовжити до 5 років.

 

Що українці отримують за цим статусом? Це доволі стандартний набір можливостей:

  • безкоштовне житло – спочатку всіх переселенців розміщують у Федеральних центрах надання притулку, а згодом шукають квартиру або будинок (як пощастить);
  • безоплатне медичне обслуговування – людина вважається застрахованою з моменту подачі заявки на отримання S-статусу;
  • відкриття банківського рахунку;
  • можливість офіційно влаштуватися на роботу – майже в кожному населеному пункті є своя служба зайнятості. Саме з цього варто почати пошуки роботи
  • школа для дітей – кожна дитина має змогу навчатися у швейцарській школі безоплатно. Для цього створюються окремі класи, де в перший час майже вся увага приділяється вивченню німецької мови задля подолання мовного бар’єра. Лише згодом дитину підключають до вивчення інших предметів;
  • безкоштовний проїзд по Швейцарії.

 

До речі, зі статусом S ви можете в’їжджати до інших країн Шенгенської зони без жодних віз або спеціальних дозволів. І так само безперешкодно повертатися до Швейцарії. 

 

Грошова допомога за статусом S

Допомога грошима – питання неоднозначне. В Швейцарії немає єдиного уніфікованого документа, який би регулював надання грошової допомоги переселенцям. 

На практиці це питання вирішується «по місцю» – у Федеральних центрах надання притулку. Зазвичай, переселенці отримують 15-20 франків на добу. Це може бути переказ на картку, готівка або навіть купони на певні товари. Все індивідуально. 

До речі, якщо у вас вже є житло у Швейцарії – ви орендуєте або зупиняєтесь у знайомих, то отримати гроші через Центр надання притулку не вийде. Тоді ви можете звернутися напряму до органів місцевої влади і вирішити це питання з ними. Зважаючи на соціальну політику Швейцарії, вам навряд чи відмовлять у допомозі. 

 

Хто може отримати тимчасовий захист у Швейцарії

Окрім громадян України, статус S можуть оформити іноземці та особи без громадянства, які до 24 лютого 2022 року офіційно проживали на території України або знаходилися під міжнародним чи національним захистом. Звичайно, за умови пред’явлення офіційних документів: постійна посвідка на проживання тощо. Статус S не надається особам, які вже отримали захист у будь-якій іншій країні. 

 

Порядок отримання статусу S

Щоб отримати тимчасовий захист, достатньо заповнити відповідну форму в онлайн-режимі. Це можна зробити ще в Україні або вже у Швейцарії. Далі відповідний орган розгляне вашу заявку та прийме рішення щодо надання статусу S. 

На жаль, строки розгляду досить довгі – до 3 тижнів. Проте вже з моменту подання заявки ви вважаєтесь застрахованою особою у Швейцарії. Як мінімум, ви маєте право на медичну допомогу, безкоштовне розміщення у відповідному центрі тощо. Для цього варто пред’явити копію поданої заявки, тож роздрукуйте її обов’язково.    

За результатами розгляду вам видадуть пластикову картку (по типу нашої ID-картки), що засвідчить ваш статус S.  

 

За яких умов Швейцарія може позбавити тимчасового захисту

Офіційних даних щодо цього немає. Проте експерти-практики, які надають допомогу українцям у Швейцарії, застерігають: якщо ви отримали статус S, але продовжуєте їздити в Україну та залишаєтесь там надовго, вас можуть позбавити тимчасового захисту. Влада Швейцарії вирішить, що вам вже нічого не загрожує і анулює ваш статус S. 

Також якщо ви плануєте отримати тимчасовий захист в іншій країні, скасуйте його спочатку в Швейцарії. Для цього достатньо звернутися до місцевих органів влади.  

 

Інші питання щодо статусу S: податки, бізнес, вища освіта

 

Податки

Якщо ви виїжджаєте до Швейцарії, але при цьому отримуєте дохід від бізнесу чи іншої діяльності – скоріш за все, виникнуть питання щодо сплати податків. 

Цей момент ще не опрацьований, але його варто врахувати. Адже допомога українцям надається за рахунок податків, які сплачують швейцарці. Тому якщо ви одночасно користуєтесь статусом S та отримуєте дохід в Україні – рано чи пізно, Швейцарія на це відреагує. 

 

Бізнес
Питання відкриття бізнесу в Швейцарії – окрема тема. Скажімо лише, що статус S не передбачає жодних пільг або обмежень щодо реєстрації компаній. Українці можуть відкрити бізнес у Швейцарії і без цього статусу. 

 

Вища освіта

Багато хто питає, чи може дитина довчитись у швейцарській школі, а потім безкоштовно вступити до вишу? На жаль, це неможливо. Вища освіта у Швейцарії платна, тож статус S жодним чином цьому не зарадить. 

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями