Меню

Хто заплатить за зруйнований будинок або обстріляне авто? До репарацій ще далеко, а сама Україна поки що не в змозі відшкодувати громадянам втрачене. Але якщо ваше майно застраховане, саме час звернутися до страхової компанії. 

 

В цій статті Юрій Бабенко, адвокат Mitrax, розібрався: чи можна зараз отримати виплату від страховиків та як це зробити.  

 

Як діють договори страхування під час воєнного стану

Наразі всі договори страхування діють так само як і до війни. Страхові компанії працюють у звичному режимі. Більшість з них вже поінформувало клієнтів про режим роботи та надали контакти (гарячі лінії та чат-боти) для швидкого вирішення будь-яких питань. 

Більше того, вони спрощують процедури для клієнтів. Адже НБУ у своєму роз’ясненні від 27 лютого 2022 р. рекомендував страховикам спростити врегулювання страхових випадків. Зокрема, приймати електронні документи або копії замість оригіналів.   

Тож угоди про страхування діють, ваше майно все ще вважається застрахованим, а ви все ще маєте право на страхові виплати в разі потреби. 

 

Чи є воєнний стан підставою для відмови у страхових виплатах 

Жодна норма закону не вважає воєнний стан причиною для відмови у страховому відшкодуванні. Багато залежить від того, за яких обставин ваше майно було пошкоджено та що написано в договорі. Нижче розглянемо можливі варіанти. 

Якщо пошкодження майна сталося внаслідок бойових дій 

Розтрощена танком автівка, зруйнована ракетою чи снарядом квартира – скоріш за все, це не буде визнано страховим випадком. Тож виплати ви не отримаєте. Адже страхування ризиків війни є окремим видом страхування, що не набуло особливої популярності в Україні та коштує досить дорого.

Проте звернутися до страхової все ж варто. Наразі кожен випадок розглядається індивідуально, тож ваша справа може стати винятком. Крім того, сам факт звернення та зібрані докази стануть у пригоді для отримання компенсації від нашої держави або позову до РФ. 

 

Якщо ваші майнові втрати не пов’язані з війною 

Якщо ви втратили майно під час воєнного стану, але не внаслідок бойових дій – у вас є чималі шанси отримати страхові виплати. Проте все залежить від того, що написано у вашому договорі страхування. Ваша страхова угода може містити умову, за якою війна є підставою для відмови у виплатах застрахованій особі.  

Сам пункт «про війну» формулюється по-різному. Ось декілька прикладів:

  • страхове відшкодування не проводиться у випадку знищення чи пошкодження майна внаслідок або під час війни, вторгнення, збройних протистоянь та їхніх наслідків;
  • не підлягають відшкодування збитки, завдані внаслідок оголошеної чи неоголошеної війни, інших заходів воєнного характеру;
  • дія договору поширюється на всю територію країн, окрім зон воєнних дій чи збройних конфліктів.

З останнім пунктом складається цікава ситуація. 

Практично всі страхові компанії з 2014 року не поширюють дію своїх договорів на території, які не контролюються національними держорганами України. Перелік цих територій затверджено розпорядженням Кабміну від 7 листопада 2014 р. № 1085-р.

 

Проте наразі зона воєнних дій змінилася та продовжує змінюватись. Поки що неможливо чітко визначити та нормативно закріпити території, на яких договори страхування не діють. В майбутньому це питання стане предметом спору зі страховими компаніями. Адже щоб відмовити у виплаті, страховики мають довести, що страховий випадок стався в зоні безпосередніх воєнних дій.

 

Скоріш за все, у спірних ситуаціях компанії будуть відмовляти у виплатах. Тож вирішувати це питання доведеться в суді. Щоб мати таку можливість, в разі страхового випадку необхідно негайно повідомити страхову компанію та виконати всі інші дії, передбачені угодою.  

 

Якщо «війна» визнана форс-мажором за договором страхування

Нерідко умова про невиплату відшкодування знаходиться у розділі чи пункті про «форс-мажорні обставини». Якщо ваша угода визнає війну форс-мажором, страхова компанія звільняється від виконання договору на час дії таких обставин. Як мінімум, до кінця воєнного стану. А от після війни страховики все-таки повинні будуть відшкодувати збитки.      

Нагадаємо, 28 лютого 2022 року Торгово-промислова палата України опублікувала на своєму сайті Лист про засвідчення форс-мажорних обставин у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

 

Страхування життя та здоров’я, а також медичне страхування під час воєнного стану

Як правило, ушкодження здоров’я або загибель внаслідок війни не покриваються страховкою. Проте деякі компанії заявили, що готові повністю або частково компенсувати такі втрати своїм клієнтам – зокрема, в разі поранення цивільних осіб під час бойових дій. 

Та кожен випадок буде розглядатися окремо.

Тому радимо все ж звертатися до страховиків та виконувати всі дії, що передбачені угодою, для отримання виплати.  

 

Як діяти, щоб отримати виплату

Навіть якщо вам здається, що страхова відмовить у компенсації – подавати документи все одно варто. Щоб не наробити помилок, краще проконсультуватися з адвокатом, який має досвід у страхових спорах. 

Алгоритм ваших дій має бути наступним:

  • ретельно зафіксувати всі збитки на фото та відео – навіть якщо страховики відмовлять, вся ця інформація знадобиться для оформлення компенсації від держави за зруйноване майно;
  • уважно прочитати частину страхової угоди, де розписана процедура оформлення страхового випадку;
  • невідкладно повідомити страхову компанію про настання події – в договорі може бути зазначено конкретний строк на таке повідомлення. Важливо його не пропустити, адже це може стати приводом для відмови у виплаті. Так, її можна буде оскаржити в суді, але це потребуватиме часу та ресурсів;
  • викликати поліцію, якщо це передбачено угодою – навіть якщо поліціянти не приїдуть, важливо зафіксувати сам факт їх виклику;
  • вчасно подати заяву та всі документи у страхову компанію – як правило, для цього також встановлено конкретний строк, і його бажано дотримуватись.

Після отримання документів страхова їх розгляне та прийме рішення про виплату. Навіть якщо вам відмовлять у відшкодуванні, залишається ще один спосіб отримати компенсацію – судовий. Проте спочатку варто проконсультуватися з адвокатом. Досвідчений фахівець оцінить перспективи судового процесу та вірогідність позитивного результату. 

 

На самкінець, вважаємо слушною думку приватного виконавця Марії Фесик про те, що позитивним нововведенням було б, якби виконавцям на законодавчому рівні надали можливість фіксувати збитки, завдані майну фізичних і юридичних осіб. На період воєнного стану всі виконавчі провадження зупинені, а виконавці знають, як правильно зафіксувати і описати завдані збитки. Це б дозволило підвищити шанс на отримання кмпенсації та уникнути спірних моментів між постраждалим та страховою компанією.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями