Меню

35 млрд доларів – саме стільки коштувала відсутність шлюбного контракту власнику Amazon Джеффу Безосу. Можна сказати, що йому пощастило – колишня дружина могла розраховувати на більшу суму і позбавити чоловіка статусу найбагатшої людини у світі.

Джефф Безос зумів домовитися із колишньою дружиною. Але так буває не завжди: обіцянки жити довго і щасливо трансформуються в погрози відібрати все майно. Запобігти цьому може шлюбний контракт – це ідеальний інструмент для завчасного вирішення всіх майнових питань при розлученні. В цій статті ми розповімо, як скласти шлюбний договір і захистити свої права.

Можливості шлюбного договору

Шлюбний контракт в Україні може стосуватися лише майнових прав. Причому як на майно, що вже є у власності, так і на те, що ви придбаєте у шлюбі. Проте майнові права – категорія більш широка, ніж здається на перший погляд. 

Тож що можна вказати у шлюбному договорі? Контракт між подружжям може визначати:

 • що вважається спільною власністю подружжя;
 • яке майно належить кожному з вас і не ділитиметься при розірванні шлюбу;
 • як саме ділитиметься майно в разі розлучення;
 • порядок користування майном. Так, ви можете визначити не тільки власника майна, але й те, в який спосіб інший партнер буде ним користуватися;
 • порядок користування спільними коштами;
 • граничні суми, які можна витратити без згоди партнера;
 • розподіл витрат у шлюбі. Наприклад, хто з партнерів буде сплачувати оренду за квартиру та комунальні послуги;
 • майнові права на інвестиції, недобудовану нерухомість, дивіденди від діяльності юридичних осіб;
 • строки і розмір виплати аліментів на спільних дітей;
 • розмір компенсації у випадку розлучення;
 • порядок розподілу відповідальності за кредитами та іншими зобов’язаннями;
 • інші вигідні умови для врегулювання відносин між партнерами.

шлюбний договір

Перелік великий, а головне – невичерпний. Ви вправі скласти договір, що буде найбільш комфортним та вигідним для вашої пари і захистить майнові права кожного з вас.

В чому неочевидні плюси шлюбного контракту?

Такий договір запобігає з’ясуванню стосунків, сваркам та іншим стресовим ситуаціям. Адже всі важливі моменти ви визначили “на березі”. У вашої родини є власна Конституція, кожен знає про свої права і обов’язки.

Історія із життя: Павло і Оксана одружилися і уклали шлюбний договір. Вони визначили, що машина повністю належить Павлу. Якщо він захоче її продати, може зробити це безперешкодно і без згоди дружини. Молода пара проживає в квартирі Оксани, тому передбачили строки, у які Павло повинен виїхати з житла після розірвання шлюбу. А заразом –  чи зможе Павло поселити у цій квартиру маму, тата чи інших родичів. Крім того, за контрактом Павло оплачуватиме спільні подорожі і медичне страхування.

Проблеми не страшні, коли ви наперед знаєте порядок їх вирішення, правда ж?

Табу шлюбного договору

Шлюбний договір регулює саме майнові питання. Тому ви не можете прописати в ньому геть усе, що вважаєте важливим у подружньому житті.

Зокрема, не можна врегулювати у контракті:

 • особливості виховання дітей;
 • питання віросповідання;
 • особисті стосунки між подружжям;
 • положення, які ставлять одного з подружжя у надзвичайно невигідне становище. Також не можна позбавляти дитину права на аліменти чи спадкування;
 • інші питання, що лежать поза сферою майнових відносин.

Чим викликані такі обмеження? Ці пункти шлюбного контракту можуть суттєво обмежити конституційні права людини. Крім того, незрозуміло, як контролювати виконання таких пунктів. Наприклад, ви визначили вимоги до поведінки один одного під час конфлікту. Але як змусити другу половинку виконувати ці правила? Тож залишається лише шукати консенсус та вчитися домовлятися.

Звертаємо особливу увагу на таке положення законодавства: шлюбний договір не може ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище. Поняття “надзвичайно невигідного матеріального становища” є оціночним. Тобто якщо ви будете оскаржувати шлюбний договір в суді, повинні будете доводити, що документ поставив вас у таке становище.

Практика рішень Верховного Суду свідчить, що абсолютно точно в шлюбному договорі не можна визначити, що все майно, набуте у шлюбі, належатиме лише одному із вас. Крім цього, не можна передбачити у договорі заборону для одного з подружжя звертатись за захистом своїх прав до державних органів, суду або заборонити вчиняти правочини. 

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Як укласти, змінити і розірвати шлюбний договір? Які документи потрібні для складання шлюбного договору?

Контракт між подружжям необхідно скласти у письмовій формі та завірити у нотаріуса.Без дотримання цих умов договір буде недійсним. Із собою потрібно мати паспорти, ідентифікаційні коди та документи, що посвідчують право власності на майно, долю якого ви хочете визначити в контракті. Якщо ви укладаєте шлюбний контракт з іноземцем, додайте до цього переліку документів посвідку про тимчасове або постійне проживання в Україні. Це необхідно, щоб підтвердити легальність перебування на території нашої держави.

Радимо звернутися до професійних юристів, щоб скласти вигідний та зрозумілий документ. Фахівець допоможе правильно описати усе майно та зобов’язання, коректно сформулювати умови договору. Неграмотно складений договір може вилитися у судову тяганину, а це – втрата часу і грошей. А саме ці ресурси і має зберегти шлюбний контракт.

Укласти шлюбний договір можна і під час шлюбу, і до його реєстрації, якщо ви вже подали заяву до РАЦСУ. Якщо ваша думка раптом змінилася – не турбуйтеся, ви можете змінити або розірвати шлюбний договір будь-якої миті. Потрібно лише звернутися до нотаріуса із спільною заявою подружжя.

Якщо ви не дійшли згоди щодо зміни або скасування шлюбного договору, на допомогу приходить суд. Той з подружжя, хто хоче змінити або скасувати договір або його окремі положення, може оспорити шлюбний контракт. Суд розірве договір, якщо він:

 • суттєво порушує права чоловіка, дружини або  їх дітей;
 • передбачає умови, які неможливо виконати;
 • ставить одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище.

Тож шлюбний контракт – це розумний вибір свідомих людей, який дозволяє зберегти не тільки майно, але й ваш час і здоров’я. Їх неможливо повернути після стресів і конфліктів у стінах суду.

І порада наостанок: не варто мучитися від докорів сумління через начебто “неетичність” укладання шлюбного договору. Забудьте стереотипи про те, що такий договір укладають через недовіру до партнера. Це просто можливість перестрахуватися на випадок невиправданих очікувань від предмета обожнювань. А якщо шлюб буде схожим на казку – договір лише нагадуватиме про  вашу правову грамотність. 

До майнових питань треба підходити з усією серйозністю і обов’язково користуватися послугами адвокатів. Так, Юрій Бабенко, фахівець з 12-річним досівідом, допоможе створити шлюбний договір, який ідеально захистить саме вас і врахує всі ваші побажання. 

Тож на питання: “Чи варто?”, відповідайте собі: “Так!”.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями