Меню

Ви довго робили ремонт, у результаті інтер’єр нової ванної та кухні радує дизайнерськими рішеннями. Однак в певний момент на обробку і меблі виливається кілька кубометрів води… Затопили сусіди зверху. Не поспішайте переводити відносини у негатив і погрожувати. Вирішити питання можна у юридичній площині. Куди звертатися, якщо затопили сусіди? Чи можна вирішити питання мирно? Поговоримо про це. 

Перші дії після потопу

Затоплення квартири – це збитки. Цілком зрозуміле бажання потерпілого, щоб винний у цій ситуації відшкодував втрати. Українське законодавство дозволяє це зробити. Вирішити питання можна мирним шляхом, через угоду, або у судовому порядку. Алгоритм дій буде однаковий:

– зупинити потоп, з’ясувати його причину;

– встановити факт затоплення і суму збитку;

– визначити винного;

– отримати відшкодування збитку через суд або за домовленістю.

 Поговоріть з сусідами

Перший крок – дізнатися причину потопу і зупинити потік води. Найпростіше піднятися на поверх вище і поговорити з сусідами. Попросіть пройти у квартиру, щоб упевнитися в правдивості претензій. Найчастіше сусіди йдуть на діалог, але намагайтеся впоратися з емоціями і не переходити на погрози та образи. Конфлікт не допоможе вирішити проблему. Цілком ймовірно, що винуватці потопу мирно спали і не підозрювали, що у ванній лопнула труба.

Якщо сусіди не відкривають двері, йдуть від діалогу або на момент затоплення їх немає вдома – українське законодавство дає чіткий алгоритм дій в такій ситуації. Стаття 8 Закону «Про житлово-комунальні послуги» дозволяє керуючої компанії або виконавцю комунальних послуг (ЖЕК, ОСББ) отримати доступ в квартиру при форс-мажорних обставинах без присутності мешканців (власників або орендарів). Якщо немає можливості відкрити двері ключами, іноді можуть вдатися до аварійного відкриття дверей. Іншим варіантом буде перекриття води у стояку.

Зафіксуйте наслідки потопу

Відразу після інциденту потрібно зайнятися збором документів, підтвердити факт потопу і оцінити суму збитків. Все повинно бути зафіксовано документально.

Для підтвердження факту затоплення запрошуються балансоутримувач (представник ЖЕКу, ОСББ), винуватці зверху, свідки (це можуть бути сусіди з іншої квартири) і складається акт про затоплення. Якщо винний сусід відмовляється брати участь в комісії, можна обійтися без нього, але варто це згадати в документі. У разі суду це уточнення буде потрібним.

В акті про затоплення обов’язково вказується:

– де і коли складений документ: дата і час, адреса підписання (може відрізнятися від адреси затопленої квартири);

– ПІБ всіх членів комісії, котра склала акт;

– адреса затопленої квартири;

– список пошкодженого майна, вказується ступінь шкоди;

– причини потопу.

Додатково до акту рекомендується прикріпити докази шкоди – роздруковані фото і носій з відео затопленої квартири, пошкодженого майна.

Не поспішайте робити ремонт, особливо якщо не знайшли консенсусу з винуватцями потопу. Спочатку потрібно провести експертизу щодо встановлення дійсної шкоди. Якщо постраждало тільки декоративне оздоблення (ремонт), досить будівельно-технічної експертизи, якщо дісталося меблям – потрібна ще й товарознавча.

Експертизу проводить запрошений фахівець. До його приходу ви повинні підготувати документи:

– акт, що підтверджує факт затоплення;

– технічний паспорт на квартиру;

– документи, які встановлюють право власності на квартиру.

Якщо ремонт не терпить (пошкодження сильно заважають комфорту або не дозволяють користуватися приміщеннями), зберігайте всі чеки і квитанції, які доводять витрати. В окремих випадках затоплення може завдати шкоди здоров’ю. У такому випадку знадобиться довідка від лікаря і квитанції про витрати на лікування, необхідно також встановити, що затоплення вплинуло на здоров’я.

Ситуація з життя. У результаті прориву труби гарячої води жінка отримала опіки 1 ступеня 10% тіла – причиною потопу став самостійний ремонт батарей у сусідів зверху. Це підтверджено зверненням до опікового центру у день потопу. Витрати на амбулаторне лікування склали 2 тисячі гривень. Квитанції з аптеки були прикріплені до претензії про відшкодування збитку. У результаті винуватець компенсував усі витрати.

 Хто винен?

«Сусіди зверху» не можуть бути притягнуті до відповідальності. Такого поняття в юридичному полі немає. Згідно ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу, відшкодування шкоди в повному обсязі лягає на плечі особи, яка заподіяла шкоду. Тому спочатку необхідно визначити, хто винен у потопі. Це може бути як один із проживаючих у квартирі над вами, так і ЖЕК. Але доводити, що потоп стався не з його вини, а через бездіяльність керуючої компанії (трубу, що лопнула, не замінили вчасно) повинен ваш сусід (ст.1166 ЦКУ).

Якщо винуватцем у потопі стали діти до 14 років, відповідальність і виплата лягає на плечі батьків. Підлітки у віці 14-18 років за законодавством вже самі відповідають за свої дії і претензії щодо відшкодування збитків адресуються їм безпосередньо. Якщо особистих грошей дитини недостатньо, залишок суми відшкодовують батьки.

Якщо винуватцями в потопі стали орендарі, ситуація ускладнюється. У договорі оренди повинні бути прописані всі моменти про поділ відповідальності, і якщо ситуація з потопом у ньому не вказана, вимагати відшкодування збитків можна з власника. Він у свою чергу може подати позов і вимагати відшкодування збитків з орендаря, але вас, як потерпілого, ці нюанси не стосуються.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Вирішити питання мирно

При мирному врегулюванні, коли винний у потопі готовий відшкодувати збитки, все просто. Ви пишете претензію (шаблонний документ), прикріплюєте до неї акт про затоплення і висновок експерта. Факт передачі грошей потрібно підтвердити розпискою, з обов’язковим уточненням, що потерпілий не має претензій до винного.

Ситуація з життя. Потоп стався з вини мешканців квартири з 6 поверху (забули закрити кран на кухні), у результаті на 5 поверсі зіпсований новий ремонт у ванній, кухні та частково коридорі. Винні відразу погодилися на мирне відшкодування збитку. Сусіди з 5 і 6 поверхи спільно замовили експертизу (розділивши витрати на її проведення навпіл), оцінили суму збитку в 25 тисяч гривень і винуватці інциденту оплатили суму за три платежі протягом двох місяців. Кожен раз при передачі грошей мала місце розписка, а при погашенні всієї суми постраждала сторона підготувала підсумкову розписку з уточненням, що більше претензій не має. На цьому конфлікт було вичерпано.

Якщо відмовляються платити

Мирне врегулювання процесу неможливе? Тоді звертайтеся у суд. Потерпілий у цій ситуації перебуває у виграшному становищі – ст. 1166 Цивільного кодексу говорить про презумпцію вини, тобто винному у затопленні доведеться доводити, що його дії або бездіяльність не були причиною завданих вам збитків. Для цього вам достатньо подати позовну заяву у судову інстанцію і надати документи, які ви вже підготували: акт про затоплення, висновки експертизи, чеки та квитанції.

Оплата судових витрат лягає на плечі відповідача. До них же відносять витрати на оплату послуг адвоката/юриста. Також ви можете вимагати компенсацію моральної шкоди (згідно зі ст. 23 Цивільного кодексу). Суму закон не регулює, потерпілий визначає її по своїх відчуттях.

Затоплення квартири – це життєва ситуація, яка може трапитися з кожним. Але це не привід відмовитися від захисту своїх інтересів. Намагайтеся вирішити питання мирним шляхом, але якщо це неможливо – сміливо йдіть до суду. Якщо все зробити правильно, шанси на успішний результат збільшуються.

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями