Ви довго робили ремонт, у результаті інтер’єр нової ванної та кухні радує дизайнерськими рішеннями. Однак в певний момент на обробку і меблі виливається кілька кубометрів води… Затопили сусіди зверху. Не поспішайте переводити відносини у негатив і погрожувати. Вирішити питання можна у юридичній площині. Куди звертатися, якщо затопили сусіди? Чи можна вирішити питання мирно? Поговоримо про це.
Перші дії після потопу
Затоплення квартири – це збитки. Цілком зрозуміле бажання потерпілого, щоб винний у цій ситуації відшкодував втрати. Українське законодавство дозволяє це зробити. Вирішити питання можна мирним шляхом, через угоду, або у судовому порядку. Алгоритм дій буде однаковий:
– зупинити потоп, з’ясувати його причину;
– встановити факт затоплення і суму збитку;
– визначити винного;
– отримати відшкодування збитку через суд або за домовленістю.
Поговоріть з сусідами
Перший крок – дізнатися причину потопу і зупинити потік води. Найпростіше піднятися на поверх вище і поговорити з сусідами. Попросіть пройти у квартиру, щоб упевнитися в правдивості претензій. Найчастіше сусіди йдуть на діалог, але намагайтеся впоратися з емоціями і не переходити на погрози та образи. Конфлікт не допоможе вирішити проблему. Цілком ймовірно, що винуватці потопу мирно спали і не підозрювали, що у ванній лопнула труба.
Якщо сусіди не відкривають двері, йдуть від діалогу або на момент затоплення їх немає вдома – українське законодавство дає чіткий алгоритм дій в такій ситуації. Стаття 8 Закону «Про житлово-комунальні послуги» дозволяє керуючої компанії або виконавцю комунальних послуг (ЖЕК, ОСББ) отримати доступ в квартиру при форс-мажорних обставинах без присутності мешканців (власників або орендарів). Якщо немає можливості відкрити двері ключами, іноді можуть вдатися до аварійного відкриття дверей. Іншим варіантом буде перекриття води у стояку.
Зафіксуйте наслідки потопу
Відразу після інциденту потрібно зайнятися збором документів, підтвердити факт потопу і оцінити суму збитків. Все повинно бути зафіксовано документально.
Для підтвердження факту затоплення запрошуються балансоутримувач (представник ЖЕКу, ОСББ), винуватці зверху, свідки (це можуть бути сусіди з іншої квартири) і складається акт про затоплення. Якщо винний сусід відмовляється брати участь в комісії, можна обійтися без нього, але варто це згадати в документі. У разі суду це уточнення буде потрібним.
В акті про затоплення обов’язково вказується:
– де і коли складений документ: дата і час, адреса підписання (може відрізнятися від адреси затопленої квартири);
– ПІБ всіх членів комісії, котра склала акт;
– адреса затопленої квартири;
– список пошкодженого майна, вказується ступінь шкоди;
– причини потопу.
Додатково до акту рекомендується прикріпити докази шкоди – роздруковані фото і носій з відео затопленої квартири, пошкодженого майна.
Не поспішайте робити ремонт, особливо якщо не знайшли консенсусу з винуватцями потопу. Спочатку потрібно провести експертизу щодо встановлення дійсної шкоди. Якщо постраждало тільки декоративне оздоблення (ремонт), досить будівельно-технічної експертизи, якщо дісталося меблям – потрібна ще й товарознавча.
Експертизу проводить запрошений фахівець. До його приходу ви повинні підготувати документи:
– акт, що підтверджує факт затоплення;
– технічний паспорт на квартиру;
– документи, які встановлюють право власності на квартиру.
Якщо ремонт не терпить (пошкодження сильно заважають комфорту або не дозволяють користуватися приміщеннями), зберігайте всі чеки і квитанції, які доводять витрати. В окремих випадках затоплення може завдати шкоди здоров’ю. У такому випадку знадобиться довідка від лікаря і квитанції про витрати на лікування, необхідно також встановити, що затоплення вплинуло на здоров’я.
Ситуація з життя. У результаті прориву труби гарячої води жінка отримала опіки 1 ступеня 10% тіла – причиною потопу став самостійний ремонт батарей у сусідів зверху. Це підтверджено зверненням до опікового центру у день потопу. Витрати на амбулаторне лікування склали 2 тисячі гривень. Квитанції з аптеки були прикріплені до претензії про відшкодування збитку. У результаті винуватець компенсував усі витрати.
Хто винен?
«Сусіди зверху» не можуть бути притягнуті до відповідальності. Такого поняття в юридичному полі немає. Згідно ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу, відшкодування шкоди в повному обсязі лягає на плечі особи, яка заподіяла шкоду. Тому спочатку необхідно визначити, хто винен у потопі. Це може бути як один із проживаючих у квартирі над вами, так і ЖЕК. Але доводити, що потоп стався не з його вини, а через бездіяльність керуючої компанії (трубу, що лопнула, не замінили вчасно) повинен ваш сусід (ст.1166 ЦКУ).
Якщо винуватцем у потопі стали діти до 14 років, відповідальність і виплата лягає на плечі батьків. Підлітки у віці 14-18 років за законодавством вже самі відповідають за свої дії і претензії щодо відшкодування збитків адресуються їм безпосередньо. Якщо особистих грошей дитини недостатньо, залишок суми відшкодовують батьки.
Якщо винуватцями в потопі стали орендарі, ситуація ускладнюється. У договорі оренди повинні бути прописані всі моменти про поділ відповідальності, і якщо ситуація з потопом у ньому не вказана, вимагати відшкодування збитків можна з власника. Він у свою чергу може подати позов і вимагати відшкодування збитків з орендаря, але вас, як потерпілого, ці нюанси не стосуються.
Вирішити питання мирно
При мирному врегулюванні, коли винний у потопі готовий відшкодувати збитки, все просто. Ви пишете претензію (шаблонний документ), прикріплюєте до неї акт про затоплення і висновок експерта. Факт передачі грошей потрібно підтвердити розпискою, з обов’язковим уточненням, що потерпілий не має претензій до винного.
Ситуація з життя. Потоп стався з вини мешканців квартири з 6 поверху (забули закрити кран на кухні), у результаті на 5 поверсі зіпсований новий ремонт у ванній, кухні та частково коридорі. Винні відразу погодилися на мирне відшкодування збитку. Сусіди з 5 і 6 поверхи спільно замовили експертизу (розділивши витрати на її проведення навпіл), оцінили суму збитку в 25 тисяч гривень і винуватці інциденту оплатили суму за три платежі протягом двох місяців. Кожен раз при передачі грошей мала місце розписка, а при погашенні всієї суми постраждала сторона підготувала підсумкову розписку з уточненням, що більше претензій не має. На цьому конфлікт було вичерпано.
Якщо відмовляються платити
Мирне врегулювання процесу неможливе? Тоді звертайтеся у суд. Потерпілий у цій ситуації перебуває у виграшному становищі – ст. 1166 Цивільного кодексу говорить про презумпцію вини, тобто винному у затопленні доведеться доводити, що його дії або бездіяльність не були причиною завданих вам збитків. Для цього вам достатньо подати позовну заяву у судову інстанцію і надати документи, які ви вже підготували: акт про затоплення, висновки експертизи, чеки та квитанції.
Оплата судових витрат лягає на плечі відповідача. До них же відносять витрати на оплату послуг адвоката/юриста. Також ви можете вимагати компенсацію моральної шкоди (згідно зі ст. 23 Цивільного кодексу). Суму закон не регулює, потерпілий визначає її по своїх відчуттях.
Затоплення квартири – це життєва ситуація, яка може трапитися з кожним. Але це не привід відмовитися від захисту своїх інтересів. Намагайтеся вирішити питання мирним шляхом, але якщо це неможливо – сміливо йдіть до суду. Якщо все зробити правильно, шанси на успішний результат збільшуються.