Меню

У 2021 році намітився значний прогрес в сфері непогашених споживчих кредитів. Зокрема, Верховна Рада продовжила мораторій на стягнення валютної іпотеки до кінця вересня і запропонувала пільгові умови реструктуризації заборгованості сумлінним платникам.

Але не всіх боржників порадували новини валютної іпотеки. Йдеться про людей, чиє житло банки вже забрали в рахунок простроченого кредиту. Якщо і ви потрапили в таку ситуацію – не опускайте руки. У цій статті ви знайдете юридичні інструменти, які допоможуть протистояти банкам і повернути іпотечну квартиру.

Як банки обходять мораторій на відчуження валютної іпотеки

Мораторій не давав банкам забирати житло боржників через суд. Але вони знайшли обхідний шлях – так зване “іпотечне застереження”. Це пункт договору, який захищає інтереси фінансової установи в разі істотного прострочення з боку боржника. Іпотечне застереження дозволяє банку оформити право власності на іпотеку на себе або на третю особу.

І банки активно користувалися цією лазівкою, поки законопроєкт про валютну іпотеку знаходився на розгляді в парламентських кабінетах. Не останню роль в цьому зіграли державні реєстратори комунальних підприємств. На відміну від нотаріусів, вони не гребували переоформляти право власності на нерухомість з порушеннями закону. Боржників виставляли на вулицю силою, без попереднього повідомлення.

Що робити, якщо банк забрав іпотечну квартиру

Банк не дочекався, коли розпочнеться рефінансування валютної іпотеки і відібрав квартиру в обхід закону? Ось план дій, який допоможе змінити ситуацію.

  1. Зверніться за правовою допомогою. Важливо зробити це якомога раніше, щоб уникнути перепродажу квартири. Неодноразова зміна власників затягне і ускладнить судовий процес.
  2. Надайте адвокату всю можливу інформацію. Якщо банк хоче забрати іпотечну квартиру в обхід мораторію на валютну іпотеку, важливо знайти якомога більше порушень закону з його боку.
  3. Зверніться до суду і оскаржуйте дії державного реєстратора. Не забудьте, що ви маєте право на стягнення з відповідача витрат на адвоката.
  4. Вживайте заходів для забезпечення позову. Просіть суд про арешт спірного майна, щоб уникнути подальшої зміни власників.

 

Отже, якщо у вас вкрай проблемна валютна іпотека, що робити ви знаєте – захищати свої права. Нижче ви дізнаєтеся, які обставини можуть послужити доказами в суді.

Як довести, що банк забрав іпотечну квартиру незаконно

Насправді випадків, коли банк може забрати іпотечну квартиру, не так багато. Закон не ідеальний, але він захищає іпотечного боржника. Банки ж просто порушують правила, розраховуючи на безкарність. Нижче ми привели основні порушення, за які ви можете зачепитися в суді.

Житло відібрали незважаючи на мораторій на іпотеку в Україні

Перша причина для подачі позову лежить на поверхні – це мораторій на іпотеку, що діє з 2014 року. Використовуйте цей аргумент, якщо ваше житло відповідає таким критеріям:

  • будинок або квартира були вашим постійним місцем проживання або недобудованим об’єктом;
  • житло, яке забрав банк, – ваша єдина нерухомість;
  • площа квартири не перевищувала 140 кв.м. Для приватних будинків ліміт становить 250 кв.м.

 

Чи може банк забрати єдине житло в Україні? Суди так не вважають.

У грудні 2020 року Дмитро звернувся до суду з позовом до “Альфа-Банк” і державного реєстратора. Чоловік вимагав повернути йому право власності на квартиру, яку банк забрав у позасудовому порядку в рахунок несплати валютної іпотеки. Суд визначив, що на цю нерухомість поширюється закон про мораторій від 2014 року. Рішення про переоформлення права власності було визнано незаконним.

Банк не направив вимогу про погашення боргу

Банки ігнорують не тільки мораторій по валютній іпотеці, але і процедуру стягнення іпотечного житла. Вона передбачає, що банк спрямовує боржникові вимогу усунути порушення умов договору. З цього моменту у боржника є 30 днів на погашення боргу. Тільки після цього банк має право оформити нерухомість на себе або продати її третім особам. На практиці кредитори ігнорують закон і не направляють письмових вимог.

Іпотечне житло оцінили явно нижче ринкової вартості

Якщо банк забрав квартиру за борги, зверніть увагу на оцінку іпотечного майна. Найчастіше її або не проводять взагалі, або проводять формально. Банки бачать, що валютна іпотека = банкрутство боржника. Вони користуються ситуацією і оцінюють майно явно нижче ринкової вартості.

Банк забрав іпотечну квартиру, в якій живуть діти

Деякі кредитори йдуть ще далі і відбирають у позичальників житло, де проживають неповнолітні. Суди не можуть ігнорувати такі грубі порушення.

Тетяна з двома дітьми жила в іпотечній квартирі. Після того, як банк переоформив нерухомість на себе, жінці довелося звернутися до суду. З’ясувалося, що до перереєстрації квартири не залучили орган опіки та піклування. При цьому будь-які операції з майном, де живуть діти, повинні укладатися за участі цього органу. Незважаючи на заборгованість по іпотеці, суд задовольнив позов і повернув Тетяні квартиру.

Хочете більше корисної інформації? Підписуйтеся на наш телеграм-канал «Качай права!»

Банк не уклав договір про зміну власника

Закон про валютну іпотеку в Україні постійно змінюється. На початку 2000-х банк не міг переоформити нерухомість без укладення окремого договору про зміну власника. Іпотечного застереження було недостатньо.

Коли справа доходить до суду, його розглядають з урахуванням законів, які діяли на момент укладання договорів. Банки забувають про це, і розраховують на позитивне рішення, незважаючи на відсутність у справі договору про зміну власника.

У 2008 році Віталій взяв іпотечний кредит в “Альфа-Банк”. Через стрибок курсу долара він втратив можливість повертати гроші, і банк відібрав житло боржника. Віталій вирішив відстоювати свої права в суді. І не дарма! Суддя звернув увагу, що між банком і позичальником не було укладено окремий договір. Чоловік виграв справу і повернув житло.

Так, щоб повернути квартиру або будинок, доведеться зануритися і в закони, і в договір, за яким надавалася валютна іпотека. Судова практика знає й інші приклади порушення процедури переоформлення права власності. Щоб не прогавити приводи для оскарження зміни власника на житло, доручіть складання позову досвідченим адвокатам.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Валютна іпотека: що робити позичальникові, щоб зберегти житло

Складно уявити, як віддавати борги за валютними кредитами без допомоги держави. Але реструктуризація валютної іпотеки в Україні була неможливою без законодавчої бази. Тепер вона є. Як відзначають банкіри, в результаті виграють позичальники. Саме в їхніх інтересах переглянуті всі умови, на яких надавалася валютна іпотека: відсотки, ставки, пені, штрафи.

Лишилися дрібниці – вчасно звернутися в банк із заявою про перегляд кредитного договору. Строк для звернення становить три місяці з дня набрання законом чинності, тобто з 23 квітня 2021 року.

Якщо ви ще в процесі судової тяганини з банком, то заяву про реструктуризацію можна подати через зазначені три місяці, але не пізніше двох місяців з дня ухвалення судом рішення у справі.

Більше про те, як відбувається реструктуризація валютної іпотеки, читайте тут.

Як виграти суд з банком і повернути іпотечне житло

Секрет перемоги над банком насправді простий: своєчасність і професіоналізм. Чим раніше ви звернетеся до адвокатів по кредитах, тим швидше повернете нерухомість. До завдань юриста Юрія Бабенка у сфері нерухомості входить супровід клієнта на всіх етапах справи у сфері нерухомості. Після того, як право власності знову перейде до вас, ви зможете домовитися з банком про законний і прийнятний спосіб погашення кредиту. 

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями