Меню

Попри нещодавно прийняті антирейдерські закони та заяви міністра юстиції, рейдерство не хоче віддавати позиції. Негативні наслідки карантину розтягнулися на місяці, що стало подарунком для тих, хто звик відбирати чужий бізнес. Ситуацію поглибило те, що власники підприємств направили майже всі свої кошти на боротьбу із наслідками кризи.

З моменту, коли був введений карантин проти розповсюдження коронавірусу, бізнес потрапив у несприятливі умови. Режим самоізоляції потягнув за собою цілий ряд нищівних для підприємств наслідків — втрату робочих місць, нерентабельність, падіння попиту на товари та послуги. Усе це стало рушієм глобальної економічної кризи, вихід із якої може розтягнутися на роки.

Разом із цілком зрозумілими негативними економічними наслідками, бізнес постраждав не тільки від урядових заборон. Малі, середні та навіть великі підприємства відчули удар нової хвилі недобросовісних контрагентів, рейдерів, зазнали нищівного тиску правоохоронців.

Карантин та недобросовісні контрагенти

На період обмежень багато контрагентів використовували карантин у своїх цілях — для того, щоб ухилятися від покладених на них зобовязань, які прописані в договорі. Часто ситуації такого плану зводилися до однієї простої схеми — контрагент ніби не міг працювати через нестачу коштів, але по факту все ж продовжував діяльність. Такі випадки в основному були пов’язані із виплатою орендної плати. Насправді орендар міг працювати та заробляти гроші, однак посилався на те, що платити за приміщення не може або може лише частково. 

Кількість судових спорів, що пов’язані із невиконанням обов’язків за договором, невпинно зростає. Прогнозуючи ситуацію у недалекому майбутньому, можна впевнено стверджувати — судячи із невтішних даних про захворюваність на коронавірус в Україні, кількість таких спорів збільшиться. Динаміка, яку наводить кожен день МОЗ, дає підстави думати, що обмеження можуть знову сколихнути весь бізнес.

Недобросовісним діям з боку контрагентів посприяла перевантаженість судової системи. У період обмежень, коли велика кількість справ захлеснула суди, мало хто вірить у те, що бізнес може швидко відновити та відстояти свої права. Не дивно, що люди змушені вирішувати свої проблеми самотужки. При цьому стресова ситуація для бізнесу — зайвий привід для шахраїв розгорнути нові схеми незаконного збагачення, адже суди не можуть адекватно працювати, як і правоохоронці.

Активізація рейдерства в період обмежень

Попри нещодавно прийняті антирейдерські закони та заяви міністра юстиції, рейдерство не хоче віддавати позиції. Період карантину розтягнувся на місяці, тому став подарунком для тих, хто звик відбирати чужий бізнес. Ситуацію поглибило те, що власники підприємств направили майже всі свої кошти на боротьбу із наслідками кризи. Таким чином, вільних грошових ресурсів у них бракує, щоб вчинити відпір рейдерам та захистити себе й підприємство. Якщо згадати про перевантаженість судів та бездіяльність правоохоронців, стає сумно. При цьому використовувати ЗМІ так, як раніше, також не вдасться. На тлі постійного інформування про кількість інфікованих, політичні та соціальні події, новини про захоплення підприємств мало кого цікавлять.

З появою пандемії почався новий розквіт рейдерства — на нього більше не можна так ефективно тиснути. Як не парадоксально, але на сьогодні рейдерські захоплення відбуваються в залах судів за допомогою різноманітних ухвал. Для атаки на бізнес використовуються законні способи, які відкривають величезний простір для зловживань та махінацій у реєстрі.

Наряду із більш-менш звичними інструментами рейдерства, дедалі частішими стали дії хакерів, які стали втручатися в роботу реєстрів. Хвиля “хаків” прокотилася водночас із впровадженням карантину.

Бізнес на карантині та правоохоронці

Власників бізнесу непокоїть тенденція правоохоронців починати кримінальні провадження, головна мета яких — зашкодити господарчій діяльності підприємства. Це дає можливість провести обшук на законних підставах. З настанням цього моменту для підприємств починаються проблеми. Зупиняється робота, діяльність бізнесу фактично паралізована — під час обшуку приміщення опечатується, власність може бути вилучена.

Усе це завдає бізнесу величезних як матеріальних, так і репутаційних втрат. Особливо болючими стають обшуки для тих підприємств, які мають іноземні інвестиції, працюють на експорт. Разом із тим на період обшуку просто неможливо працювати та отримувати прибуток.

Як боротись бізнесу й чинити опір незаконним діям

Щодо того, як боротись із тиском та неправомірними діями, потрібно пам’ятати незмінні правила:

  • Щоб не дати змоги напасти на підприємство, треба заздалегідь потурбуватися про це та провести чіткий аудит бізнесу й усіх його структур, упорядочити їх;
  • Для запобігання неправомірним діям з боку контрагентів, треба провести аудит таких компаній;
  • У договорах та реєстрах треба встановити запобіжники;
  • Подбати про посилення охорони;
  • Усі документи компанії зберігати у хмарному сховищі під ретельним та надійним захистом.

Усі ці дії здатні відбити бажання у потенційних шахраїв та зловмисників, адже ви будете невразливими і зможете протистояти їм. Завчасна пильність свідчить про те, що ви на крок попереду і завжди на сторожі.

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями