Меню

Воєнний час диктує бізнесу нові правила гри. З початку війни Верховна Рада прийняла вже чотири закони, що змінили та доповнили податкове законодавство. Нові норми зачепили багато аспектів – від перевірок до податкових пільг. 

В цій статті юристи Mitrax проаналізували найбільш значущі для бізнесу нововведення та надали рекомендації щодо роботи за новими правилами.  

 

Тимчасове «звільнення» від подання звітності та сплати податків

На час війни платник може не сплачувати податки та не подавати звітність, якщо у нього немає такої можливості. Наразі цей обов’язок можна «відтермінувати» без жодної відповідальності. Таке правило встановлене в п. 69.1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (ПКУ). 

Проте не все так просто.   

По-перше, сплатити всі податки та відзвітувати доведеться в майбутньому. Для цього у вас буде 6 місяців з моменту припинення чи скасування воєнного стану. 

По-друге, ключова підстава для звільнення від відповідальності – це реальна неможливість подавати звітність чи сплачувати податки. Наприклад, директор підприємства перебуває в зоні бойових дій або ж у компанії немає жодних прибутків та коштів в цілому. В цих випадках можна скористатися законним «відтермінуванням».

І навпаки, не варто зловживати пільгою, якщо ваше підприємство працює в спокійному регіоні і по вашому банківському рахунку простежується рух коштів. 

Застосовуйте «відтермінування» обережно. Спочатку проаналізуйте реальний стан справ своєї компанії: чи дійсно ви не зможете виконати обов’язки своєчасно? Краще зверніться до досвідченого юриста, який допоможе прийняти правильне рішення.  

 

Проведення податкових перевірок

Візит податкової – чи не найстрашніша річ для будь-якого підприємця. Але на час війни про них можна забути. Наразі майже всі податкові перевірки заборонені, а вже розпочаті – зупиняються.    

Проте є винятки. В березні Верховна Рада дозволила проведення деяких камеральних та всіх фактичних перевірок.

 

Камеральні перевірки: що наразі дозволено перевіряти

Камеральні перевірки – це ті, що проводяться винятково на підставі даних з податкової декларації. Інспектори вивчають лише документи, без виїзду на підприємство. 

На час війни дозволені перевірки декларацій або уточнюючих розрахунків, якщо до них подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування. Показники такого відшкодування мають бути сформовані на підставі зареєстрованих податкових накладних та/або митних декларацій, за виключенням наступних товарів:

 • спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;
 • тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;
 • сигарети та цигарки, сигарили;
 • рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

Також під час воєнного стану дозволені камеральні перевірки податкових декларацій платників єдиного податку четвертої групи.

 

Специфіка фактичних перевірок у воєнний час 

Фактична перевірка проводиться за місцеперебуванням підприємства. Під час війни частим приводом для таких перевірок стають відмова приймати безготівкові розрахунки або завищені ціни. Наразі саме податкові органи тимчасово здійснюють контроль за ціноутворенням.  

Під нагляд потрапляють ціни на «соціально значущі» товари: борошно, крупа гречана, цукор-пісок тощо. Повний перелік такої продукції наведений у постанові КМУ № 341 від 22 квітня 2020 року

Допустима націнка на такі товари не може перевищувати 10%. Це правило закріплено в постанові КМУ № 1236 від 9 грудня 2020 року. Як бачите, в цьому питанні держава керується «карантинними» нормами, тож «повторити»  їх буде не зайвим.   

Під час воєнного стану радимо підприємцям ретельно слідкувати за ціновою політикою. Адже наразі податкова має «зелене світло» для перевірок та притягнення до відповідальності в сфері ціноутворення. Щоб оскаржити результати такої перевірки та захистити свої інтереси, зверніться до досвідченого юриста. 

 

Зупинення податкових строків 

Про які саме строки йде мова? Очевидно, це будь-які строки, що встановлені податковим законодавством та контролюються відповідними органами. Наприклад, строки на реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригувань, оскарження податкових повідомлень-рішень, звернення із запитами та надання відповідей на них. 

Зверніть увагу, що ці зміни мають свої недоліки. Зокрема, тепер податкова може «тягнути час» з відповідями на запити від платників податків. Такі відповіді часто є важливою доказовою базою для майбутніх судових баталій.   

 

Запровадження пільгової ставки на спрощеній системі оподаткування

Одна із податкових новел воєнного часу – ставка 2% від доходу для третьої групи платників єдиного податку. Якщо ви належите до цієї категорії, то можете сплачувати єдиний податок за ставкою всього 2% від отриманого доходу. Багатьом підприємцям це дозволяє «видихнути» під час війни. 

 

Проте поспішати з переходом на третю групу не варто. 

По-перше, далеко не всі зможуть використати цю пільгу. Це залежить від діяльності платника. Ставка 2% недоступна для підприємців, які займаються видобутком корисних копалин, обміном іноземної валюти, проведенням азартних ігор і т.д. Повний перелік обмежень наведений у п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України.  

По-друге, перехід на спеціальну третю групу для багатьох є недоцільним. Адже наразі ФОПи першої та другої групи можуть зовсім не платити єдиний податок і не заповнювати декларацію за цей період. Ця можливість діє до кінця воєнного стану.  

Крім того, платникам податку на прибуток теж може бути невигідний такий перехід. Оскільки в такому разі вони не зможуть зменшувати фінансовий результат до оподаткування на суму понесених ними витрат. 

Найкраще доручити податкову оптимізацію бізнесу кваліфікованому юристу. Саме він обґрунтовано визначить, які пільги та особливості оподаткування будуть корисні саме вам. Так фахівець убезпечить вас від помилок та зайвих витрат.   

 

Адміністрування ЄСВ по-новому

З 1 березня 2022 року держава дозволила роботодавцям за власним рішенням не платити ЄСВ за працівників, що призвані до лав ЗСУ під час мобілізації. Це правило діє впродовж всього воєнного стану і ще 12 місяців після його скасування або закінчення. 

Скористатися цією можливістю можуть такі роботодавці:

 • фізособи-платники єдиного податку другої та третьої груп;
 • юрособи-платники єдиного податку на третій групі.

Несплачені суми ЄСВ будуть погашені за рахунок держбюджету. Винятком є періоди, коли наймані працівники отримували грошове забезпечення, з якого вже було сплачено ЄСВ за кошти державного бюджету. 

Як визначити суму єдиного внеску, яка має бути сплачена за рахунок держбюджету? 

Для розрахунку ЄСВ використовуються дані звітності стосовно найманих працівників щодо суми:

 • нарахованого доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується ЄСВ; 
 • нарахованого ЄСВ;
 • донарахованого та зменшеного нарахування єдиного внеску таких найманих працівників. 

Так ви маєте розрахувати та відобразити у звітності суму ЄСВ за найманих працівників, у розмірах, передбачених ч. ч. 5 і 14 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

 

Відшкодування ПДВ 

Для більшості платників бюджетне відшкодування ПДВ зупинено до кінця воєнного стану. Адже наразі не діють норми ПКУ, які визначали порядок узгодження податківцями суми такого відшкодування. 

Але є винятки. Під час воєнного стану контролюючі органи узгоджують суми відшкодування ПДВ винятково за результатами камеральної перевірки. Більшість перевірок наразі не призначаються або зупинені. Винятки ми зазначили в другому розділі цієї статті.  

Також системне тлумачення п. 200.10 ст. 200 та п. 78.1.8 ст. 78 ПКУ дозволяє говорити, що наразі право на відшкодування ПДВ мають платники, які заявили бюджетне відшкодування ПДВ на суму до 100 тисяч гривень. 

В інших випадках, на жаль, бюджетне відшкодування ПДВ наразі неможливе.

 

Сплата податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Для багатьох власників нерухомості постало питання: чи треба сплачувати податок на нерухоме майно, якщо воно знаходиться в зоні бойових дій?

Які правила діють зараз: 

 • з 1 березня 2022 року податок не сплачується за об’єкти нежитлової нерухомості, що розташовані на окупованих територіях або в зонах, де велися бойові дії. Це правило діє до 31 березня того року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан;
 • не сплачується податок на житлову нерухомість за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки, якщо це майно належить фізособі та розташоване на окупованих територіях або в зонах, де велися бойові дії. Також не оподатковується нерухомість, яка стала непридатною для проживання у зв’язку з війною;
 • з 1 березня по 31 грудня 2022 року податок не сплачується за житлову нерухомість, яка належить юрособам, стала непридатною для проживання через війну або знаходиться на окупованих територіях чи в зонах, де велися бойові дії.

Водночас, перелік територій, на яких ведуться бойові дії або які є тимчасово окупованими, досі не затверджено Кабінетом Міністрів України. Ці прогалини та правова невизначеність дають простір для маневрування. Але не забувайте консультуватися з юристом. 

Наразі законодавець чи не вперше пішов назустріч платникам податків у скрутний час. Гнучкі механізми та податкові пільги дали можливості для відновлення бізнесу в умовах незавершеної війни. Проте застосування цих нововведень часто потребує юридичної допомоги. Щоб ефективно налаштувати роботу бізнесу в нових умовах, заручіться підтримкою кваліфікованого юриста.  

 

А для тих платників податків, хто постійно «тримає руку на пульсі» стосовно податкових змін зауважимо, що на розгляді у Верховній Раді перебуває законопроект 7311-2 від 29.04.2022 року, який, в разі прийняття, в певній мірі посилить податкове навантаження та податковий контроль. 

Аналіз нового законопроекту та подальші статті на податкову тематику ви можете знайти на сторінках АО «Мітракс» у соціальних мережах.   

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями