Меню

Уявіть: ваш тендер нарешті закінчено, а переможця обрано. Можна зітхнути з полегшенням. Тепер вам залишається підписати договір і розпочати його виконання. Але перш ніж укладати договір про закупівлю, потрібно врахувати його умови, порядок внесення змін та порядок розірвання. А краще зробити це ще до прийняття рішення про участь у процедурі закупівлі.

У спеціальному законодавстві є ряд вимог до змісту, порядку укладення, зміни та пролонгації закупівельних договорів. Порушення цих норм привертає зайву увагу зі сторони держави та ускладнює життя обом сторонам угоди.  У цій статті ми розглянемо, які підводні камені варто врахувати замовникам та учасникам при укладенні договорів за результатами закупівель.

Коли укладаються закупівельні договори

Після обрання переможця тендеру замовник має один день для того, щоб оприлюднити рішення про намір підписати угоду. Замовник публікує його в електронній системі закупівель (ЕСЗ).Далі сторонам необхідно підписати договір. Принципово важливо дотримуватися строків, які законодавець виділив на цей етап. Якщо переможець тендеру вчасно не надасть документи для укладення договору або іншим чином «затягне» строк, замовнику доведеться оголосити переможцем наступного учасника з найкращою пропозицією. Якщо ж сторони все таки підпишуть угоду з порушенням строку, договір вважатиметься нікчемним.

Конкретні строки залежать від процедури закупівлі. Детальну інформацію навели в інфографіці.

 строки укладення договору в залежності від процедури закупівель

Для укладення угоди переможець повинен надати:

 • документи про право підпису —  доручення, наказ про призначення з відповідними повноваженнями тощо;
 • ліцензію або інший дозвільний документ на ту діяльність, яку він буде здійснювати за угодою.

Ці документи необхідно завантажити в електронну систему. Робіть максимально якісні скан-копії, щоб ні у кого не виникало сумнівів у достовірності інформації.

Прямий договір про публічні закупівлі

За загальним правилом договір укладається тільки за результатами проведення процедури закупівлі. Якщо замовник з учасником підписують договір до тендеру або без проведення тендеру, він вважається нікчемним. Крім того, уповноважені особи замовника можуть бути притягнені до адміністративної відповідальності. Про співпрацю можна забути. Сторони будуть змушені повернути чи відшкодувати одна одній все, що вони встигли отримати за нікчемною угодою.

Проте є виняток – прямий договір про публічні закупівлі. Якщо вартість предмету договору становить не більше 50 тис. гривень, можна не використовувати електронну систему закупівель. Тоді замовник звертається до різних компаній, веде з ними переговори та отримує цінові пропозиції. А потім підписує прямий договір з обраною компанією. І хоча процедура дещо відрізняється, сам договір та його реалізація повинні відповідати спеціальному законодавству.

Що таке істотні умови договору в публічних закупівлях

Найчастіше замовників та учасників застерігають: істотні умови договору в публічних закупівлях не можна змінювати після його підписання. Це дійсно так, тож до розробки угоди варто підходити виважено.

В кожному випадку істотні умови визначаються окремо — це залежить від виду договору. Для деяких угод такі умови передбачені законодавством. Наприклад, для поставки істотними будуть положення про предмет, ціну, строк. Додатково сторони можуть самі вирішити та зафіксувати, які умови є для них істотними.

Від цих тонкощів залежить виконання майбутнього договору. Тому його розробку варто довіряти досвідченому юристу. Фахівець знайде баланс між вимогами законодавства та специфікою ваших закупівель.

 

Коли і як можна змінити істотні умови тендерного договору

Законодавець лишив простір для маневрів та передбачив декілька ситуацій, коли істотні умови закупівельної угоди можна змінити. Це можливо в наступних випадках:

 • зменшується кількість товарів або обсяг послуг чи робіт, які має здійснити переможець;
 • збільшується вартість одиниці товару в межах 10% внаслідок підвищення його ринкової ціни. Проте такі зміни не мають збільшувати суму угоди. Підвищувати ціну можна раз у 90 днів.  Виключення — закупівля природного газу, електроенергії, дизельного пального, бензину;
 • покращується якість предмету, якщо це не збільшує суму угоди;
 • продовжується строк угоди та її виконання, якщо на те є об’єктивні причини. Звичайно, за умови, що це не збільшить суму договору;
 • зменшується ціна без зміни якості/кількості предмету;
 • змінюється ціна внаслідок зміни податкових ставок та умов надання пільг, а також індексу споживчих цін, курсу іноземних валют, біржових котирувань тощо — якщо вони застосовуються в угоді і якщо в документі передбачений порядок зміни ціни;
 • продовжується дія угоди на достатній строк, щоб провести закупівлю на початку наступного року. За умови, що сума нового тендеру не буде перевищувати 20% від суми в початковій угоді, а видатки на цю закупівлю офіційно затверджені.

Якщо ви переконались, що у вашій ситуації закон дозволяє змінювати істотні умови, укладайте додаткову угоду. А якщо ви є замовником, то не забудьте оприлюднити повідомлення про такі зміни. Але врахуйте, що будь-які зміни до договору про закупівлю можуть привернути увагу контролюючих органів.

Інколи такі справи доводиться вирішувати в судах.

У 2020 році Тернопільська лікарня швидкої допомоги оголосила тендер на ремонт приймального відділення. Переможця обрали швидко — ним стала будівельна компанія «Валк».

Проте інші учасники декілька разів оскаржували закупівлю. Через це угоду з переможцем підписали лише в листопаді 2020 року, а вже наприкінці грудня строк дії цього договору збігав. Будівельна компанія мала завершити ремонт за 1,5 місяці, що було об’єктивно неможливо. Тому сторони вирішили підписати додаткову угоду та продовжити строк основного договору. І цим змінили одну з істотних умов, що вкрай не сподобалось Держаудит службі.

Службовці вимагали розірвати договір з переможцем тендеру. Проте юристи лікарні звернулися до суду та виграли справу. Суд встановив, що сторони мали обґрунтовану необхідність продовжити строк дії угоди. А тому змінили одну з істотних умов абсолютно законно.

Перед тим, як змінювати договір,  проконсультуйтеся с юристом. Він точно визначить, чи будуть такі зміни істотними, зможе правильно їх оформити та аргументувати.

Що варто знати учаснику перед підписанням угоди

Замовник розробляє проєкт договору та оприлюднює його у складі тендерної документації. Тому ви можете ознайомитись з майбутньою угодою ще до участі в тендері.

Що необхідно оцінити в проєкті угоди?

 • Строки договору — чи зможете ви їх дотримати та які наслідки їх порушення.
 • Штрафні санкції — які та за що саме передбачені.
 • Вимоги до якості, кількості або специфіки товарів, послуг або робіт.
 • Умови щодо забезпечення виконання договору про публічні закупівлі. Зверніть увагу на його розмір — він повинен бути в межах 5%  від загальної вартості угоди. Дізнайтеся, за яких умов вам його повернуть.

Пам’ятайте, що учасник не може запропонувати свій проєкт договору замовнику. Можна лише пристати на його умови. Або ж вимагати внести зміни в тендерну документацію, якщо для цього є підстави: дискримінація щодо учасників процедури, порушення вимог законодавства тощо.

В будь-якому випадку учаснику варто уважно проаналізувати проєкт договору. Буде надійніше делегувати це досвідченому юристу. Адже фахівець одразу побачить можливі підводні камені та попередить вас про потенційні ризики.

Що необхідно врахувати замовнику при укладенні закупівельного договору

До проведення закупівлі ви маєте скласти проєкт майбутньої угоди. Підходьте до його розробки виважено, адже на цей документ орієнтуються потенційні учасники. Краще за все делегувати складання такої угоди кваліфікованому юристу. Він врахує вимоги законодавства та особливості виконання угод, які стосуються саме вашого предмету закупівлі.

Також замовнику варто пам’ятати наступне:

 • умови закупівельного договору повинні відповідати змісту тендерної пропозиції переможця. Єдиний виняток — коли необхідно визначити еквівалент іноземної валюти чи перерахувати ціну в бік зниження, не зменшуючи обсяг самої закупівлі;
 • саме ви зобов’язані публікувати в ЕСЗ повідомлення щодо намірів укласти договір, сам документ з додатками та будь-які зміни до нього;
 • після виконання чи в разі розірвання угоди ви маєте також опублікувати відповідний звіт.

Якщо ви проводили відкриті торги, не можна укладати договір раніше 10 днів з моменту оголошення переможця. Цей строк наданий для того, аби інші учасники могли оскаржити результати тендеру. Також ви не маєте права підписувати угоду, допоки триває процедура оскарження.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

 

Чи потрібен юрист для укладання закупівельних угод

Тендерний або прямий договір про публічні закупівлі передбачає специфічний порядок укладення та виконання. Дуже важливо дотриматися всіх вимог спеціального законодавства. В іншому випадку контролюючі органи можуть звести нанівець результат ваших закупівель. Кваліфікований юрист допоможе уникнути неочевидних помилок та забезпечить вам безпроблемну співпрацю з переможцями ваших тендерів.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями