Меню

Щоб забезпечити раціональне використання земельних ресурсів під час війни, державі змінила правила оренди землі. Зокрема, спростила та прискорила передачу в оренду земель державної та комунальної власності. Звісно, не обійшлося без інших юридичних нюансів.    

В цій статті ви дізнаєтесь, що знати про оренду землі сільськогосподарського призначення під час воєнного стану. 

 

Оренда землі 2022 без аукціону 

Основним втіленням змін в орендних відносинах став новий закон № 2247-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану» від 12 травня 2022 року. 

Істотна новела цього закону – це розширення підстав для передачі в оренду державних та комунальних земель без проведення торгів. 

Нагадаємо, що повний перелік таких підстав міститься у ст. 134 Земельного кодексу України. Але тепер орендувати земельні ділянки без аукціону можна ще й в таких випадках:

 • для розміщення виробничих потужностей релокованих підприємств із зони бойових дій;
 • для будівництва чи розширення річкових портів та терміналів за рішенням центрального органу;
 • для прокладання мереж електропостачання, водопроводу, каналізації, газопроводу, електронних комунікаційних мереж;
 • для товарного с/г виробництва;
 • для розміщення морських портів. 

В чому складність? Закон № 2247-IX передбачає лише загальні правила такої оренди. Проте в ньому немає ані критеріїв підприємств, які можуть претендувати на оренду без аукціону, ані чіткого порядку передачі земель в оренду. Все це має розробити Кабінет Міністрів України у формі постанови. 

Ще одна суттєва зміна – це право органів місцевого самоврядування передавати в оренду землі, які тільки мають перейти до комунальної власності. Це можна зробити навіть до державної реєстрації права комунальної власності на них. Очевидно, таке процедурне спрощення має на меті збільшення посівних площ.  

 

Особливості договору оренди землі за новим законом

Для тих, хто орендує землю без аукціону, Закон № 2247-ІХ встановив особливі умови договору оренди. Така угода має містити наступні положення: 

 • неможливість для орендаря змінювати цільове призначення земельної ділянки;
 • заборону передавати землю в суборенду, а також відчужувати чи заставляти (передавати в іпотеку) право користування ділянкою;
 • зобов’язання орендаря своєчасно розмістити на ділянці об’єкти задля яких земля була надана в оренду. Строк такого розміщення встановлюється договором. При його порушенні орендодавець має право в односторонньому порядку розірвати договір;
 • заборону передавати в оренду землі державної та комунальної власності, які мають історико-культурне, природно-заповідне та інше природоохоронне призначення. 

Особливості укладення договору оренди землі під час воєнного стану встановлює ще один закон. Мова йде про закон № 2145-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24 березня 2022 року.  

 

Що варто знати? 

 

За новими правилами угоду про оренду землі укладають в електронній формі та засвідчують електронними кваліфікованими підписами орендаря та орендодавця. Після цього договір реєструють в районній військовій адміністрації. Водночас жодних змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не вноситься. Тобто, право оренди реєструвати не потрібно. 

В загальних рисах реєстрація договору оренди землі виглядає так:

 • орендодавець складає заяву про реєстрацію договору оренди в електронній формі;
 • додає до заяви примірник угоди та засвідчені копії документів про право власності на земельну ділянку;
 • відправляє заяву та документи електронною поштою до відповідної військової адміністрації. 

Ваш договір мають зареєструвати не пізніше 5 робочих днів з моменту подання заяви. Відмовити в реєстрації можуть, лише якщо документи не відповідають закону. Щоб цього не сталося, делегуйте підготовку угоди та інших документів досвідченому юристу.

 

Інші нюанси оренди землі у воєнний час

Є ще декілька новел, які варто знати орендарям та орендодавцям: 

 • розмір орендної плати не може перевищувати 8% нормативної грошової оцінки (НГО) землі, яка визначається від середньої НГО одиниці площі ріллі по конкретній області – раніше цей показник не мав перевищувати 12%;
 • дозволена оренда землі сільськогосподарського призначення для товарного с/г виробництва без зміни її цільового призначення – раніше це б вважалося нецільовим використанням ділянки;
 • строк оренди державної чи комунальної землі не має перевищувати одного року – до цього такого обмеження не було.

Якщо у вас виникли питання щодо оренди землі, укладення відповідних договорів, оформлення інших документів чи взаємодію з державними структурами – зверніться за консультацією до кваліфікованого юриста. Фахівець проаналізує вашу ситуацію та надасть вам вичерпний план дій для безпроблемної оренди землі. 

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями