Меню

Періодично соцмережі вибухають емоційними дописами про необхідність «терміново усиновити» дітей, які через війну залишилися без батьків. Звичайно, українцям болить доля малюків. Тож багато хто готовий прихистити дитину війни вже зараз.

Проте не варто забувати, що усиновлення – це складна юридична процедура. Вона не може бути пришвидшена або спрощена навіть в умовах війни. В іншому випадку зросте ризик шахрайства, кіднепінгу та порушення інтересів дитини. 

В цій статті поговоримо про усиновлення під час воєнного стану та інші форми допомоги дітям. 

 

Чи можна усиновити дитину під час воєнного стану

На практиці усиновлення в умовах війни – неможливе. Хоча державні структури та службовці мають з цього приводу різні позиції. 

Наприклад, в березні Мінсоцполітики опублікувало роз’яснення, за яким допускається усиновлення в тих регіонах, де немає воєнних дій та працюють відповідні органи влади. При цьому усиновити конкретну дитину можна виключно за умови, що доля її батьків чи родичів достовірно відома та зафіксована: померли, відмовилися тощо.  

Але пізніше радниця-уповноважена Президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук зазначила, що процедура усиновлення вкрай ускладнена війною. Наприклад, в нинішній час не можна провести навчання майбутніх прийомних батьків. При цьому таке навчання є обов’язковим. 

Як бачите, в умовах війни усиновити дитину з дотриманням всіх процедур неможливо. Цей намір краще відкласти до мирних часів. Проте наразі ніщо не заважає вам готуватися до усиновлення.  

 

Що варто знати про усиновлення вже зараз    

По-перше, усиновити можна не будь-яку дитину, а лише ту, що знаходиться на спеціальному обліку. На такий облік беруться сироти, а також діти, позбавлені батьківського піклування або батьки яких дали згоду на усиновлення. Дізнатися більше про цей облік можна в місцевій службі у справах дітей. 

По-друге, усиновлення – це довготривала процедура, що складається з декількох етапів. Щоб ви розуміли, до чого варто готуватись:

 • стати на облік кандидатів в усиновлювачі;
 • пройти співбесіду та обстеження ваших житлово-побутових умов;
 • познайомитись та встановити контакт з конкретною дитиною – порядок такого «знайомства» та спілкування чітко врегульований законодавством;
 • звернутися до служби у справах дітей та отримати висновок про доцільність усиновлення конкретної дитини;
 • подати до суду заяву та необхідний  пакет документів – усиновлення проводиться виключно на підставі рішення суду.

Основний масив роботи – це збір необхідних документів та взаємодія з державними службами. Підтримка кваліфікованого юриста допоможе пройти всі процедури швидко та безпроблемно.

   

Як прихистити дитину – тимчасове влаштування без усиновлення 

Якщо ви зрозуміли, що усиновлення – не ваш варіант, але все ж хочете опікуватися дитиною, є інший механізм. Його назва – тимчасове влаштування. Він застосовується в тих випадках, коли діти залишаються без батьківського піклування або розлучаються із сім’єю.     

Цей механізм жодним чином не прирівнюється до усиновлення. За ним дитина лише тимчасово може проживати у сім’ї родичів, знайомих, патронатного вихователя, в дитячих будинках тощо. 

Тимчасове влаштування оформляється наказом служби у справах дітей. Поки ви його не отримаєте, дитина також може проживати з вами. Проте зі зверненням до служби у справах дітей не варто тягнути, аби не мати зайвих проблем.

Наказ про тимчасове влаштування видається на підставі таких документів: 

 • ваша заява про надання згоди на влаштування та ваші паспортні документи;
 • письмова згода дитини, що написана власноруч у присутності посадової особи, яка приймає документи;
 • письмова згода всіх повнолітніх членів сім’ї на влаштування дитини, якщо вони проживатимуть з нею разом (також написана власноруч у присутності посадової особи);
 • акт обстеження умов проживання. 

Після завершення війни ви зможете усиновити дитину, якій надали прихисток. Звичайно, якщо ви успішно пройдете цю процедуру. В іншому випадку, дитину доведеться повернути під опіку відповідних органів. 

 

Корисно знати: Офіс Президента спільно з ЮНІСЕФ та Мінісоцполітики створили бот @dytyna_ne_sama_bot для допомоги неповнолітнім у воєнний час. За допомогою цього інструменту ви зможете дізнатися всю необхідну інформацію про тимчасове влаштування дітей. 

Крм цього, бот стане у пригоді, якщо:

 • ваша дитина загубилася;
 • ви бачите самотню дитину;
 • вам відомі міжнародні організації, які готові прихистити українських дітей;
 • є інші питання стосовно тимчасового прихистку для дітей.

Іноземці також можуть надати тимчасовий притулок українським дітям у своїй країні проживання. Для цього треба звернутися до консульства України. 

 

Якщо ви бажаєте юридично оформити тимчасове влаштування дитини або підготуватися до усиновлення – проконсультуйтеся у кваліфікованого юриста.  

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями