Меню

Як не потопити бізнес через «людський фактор» та не зіпсувати відносини з партнерами? Саме для цього існує корпоративний договір. Це гнучка угода, яка заздалегідь врегульовує розв’язання незручних питань, максимально прояснює відносини між учасниками та полегшує управління підприємством.  
З цієї статті ви дізнаєтесь, в чому користь корпоративних договорів для українського бізнесу та які нюанси їх укладення зумовила війна.  

 

Що таке корпоративний договір

Ще у 2018 році ВРУ прийняла Закон «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», де вперше в українському праві закріпила поняття «корпоративного договору» та основні положення щодо нього.

Так корпоративний договір – це угода, за якою учасники зобов’язуються реалізувати свої права та повноваження певним чином, або утримуватися від їх реалізації. Простіше кажучи, це певні «правила поведінки» в конкретних корпоративних ситуаціях. 

 

Які питання може регулювати корпоративний договір

Велика перевага цих угод – їхня гнучкість. Вони можуть врегулювати майже будь-яку ситуацію саме так, як необхідно бізнес-партнерам. Наприклад, в договорі можна передбачити план дій для наступних випадків:

 • конфлікт між учасниками – що робити в разі недосягнення згоди з певних питань, навмисної неучасті у загальних зборах або створення інших обставин, які паралізують управління бізнесом;
 • вихід або смерть учасника – що робити з його часткою, як домовлятися зі спадкоємцями тощо;
 • прийняття певних рішень – в яких випадках потрібна одностайність, як бути в разі неможливості особистої присутності учасника на голосуванні, які обмеження у прийнятті певних рішень у погоджений учасниками проміжок часу (наприклад, непідняття питання про виплату дивідендів протягом 3 років з дати реєстрації тощо);
 • купівля-продаж часток – хто має переважне право на викуп часток учасників, як переходять права та обов’язки в разі придбання частки, як та скільки діють заборони на відчуження частки тощо. До прикладу, заборона продажу часток чи виходу протягом 1 року з дати реєстрації юрособи;
 • прийняття нових учасників, додаткова відповідальність за порушення умов договору, гарантії конфіденційності. 

Корпоративний договір може передбачати вирішення будь-яких ситуацій, що виникають під час управління бізнесом. Головне – він не має суперечити законодавству України та статуту компанії. А ефективність договору безпосередньо залежить від юридичної майстерності спеціаліста, що його розробляє.

 

Що слід знати при укладенні корпоративних договорів

Тим, хто бажає врегулювати відносини корпоративною угодою, варто врахувати нюанси, що прописані в Законі «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»:

 • стороною договору можуть бути саме товариство, його учасники та треті особи. До 2021 року Закон передбачав укладення цих угод тільки між учасниками підприємства. Наразі стороною може бути інвестор, кредитор, інше товариство тощо;
 • договір укладається в простій письмовій формі, але є сенс посвідчити підписи учасників нотаріально. Це буде додатковим запобіжником у разі оскарження угоди кимось з учасників. В таких випадках суд враховує той факт, що нотаріус перевірив повноваження підписанта і засвідчив його підпис на договорі;
 • в договорі не можна передбачати  обов’язок учасників голосувати за вказівками органу управління товариством. Це логічно. Складно уявити ситуацію, в якій директор міг би вказувати учасникам, як саме їм треба проголосувати;
 • зміст договору є конфіденційним і не підлягає розкриттю. Це вимога закону, проте в угоді можна встановлювати додаткові гарантії конфіденційності. Водночас корпоративний договір обов’язково оприлюднюється, якщо його стороною є держава, територіальна громада, державні чи комунальні підприємства, або юрособи в статутному капіталі яких 25% і більше належить державі чи тергромаді.

Ще однією цінністю корпоративного договору є його «домінування» над угодами, що його порушують. Так якщо учасник підписав договір, положення якого  суперечать корпоративному договору, а учасник знав або міг про це знати – така угода є нікчемною.  

 

Які переваги дає корпоративний договір

В першу чергу, він вважається найбільш гнучким інструментом для розв’язання конфліктів та спільного управління бізнесом. Так ви можете заздалегідь продумати та прописати план дій для різних ситуацій, і він буде діяти. 

 

З цього випливає ряд інших суттєвих переваг:

 • не треба «бігти в суд» в разі першої-ліпшої спірної ситуації – в корпоративному договорі можна передбачити інші шляхи, наприклад, арбітраж, медіація тощо;
 • можна реально зберегти відносини між партнерами та адекватне управління бізнесом – у разі конфлікту у вас вже є ефективні інструкції, з якими вже на початку співпраці погодились всі учасники та які враховують інтереси підприємства;
 • у вас є можливість закріпити у договорі індивідуальні правила, які підходять саме для вашого бізнесу – коли типових механізмів недостатньо, корпоративний договір дозволяє врегулювати всі прогалини.

У багатьох виникає питання: а які є гарантії того, що учасники будуть виконувати договір? Про це поговоримо далі.

 

Безвідклична довіреність як гарантія виконання корпоративного договору та її можливості в умовах воєнного стану

Безвідклична довіреність – це довіреність, яка протягом певного часу не може бути скасована довірителем. В Україні така довіреність може бути видана лише у випадках передбачених законодавством. І одним з таких випадків є виконання або забезпечення виконання зобов’язань учасників як сторін корпоративного договору. 

Це передбачено ч. 1 ст. 8 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». Ця норма дозволяє зазначати в довіреності, що вона не може бути скасована без згоди представника до закінчення її строку або її скасування можливе лише в певних випадках, якщо:

 • довіреність видається  з метою виконання або забезпечення виконання зобов’язань учасників як сторін корпоративного договору;
 • предметом таких зобов’язань є права на частку у статутному капіталі або повноваження учасників.

Закон також визначає, що безвідклична довіреність припиняє дію у разі припинення зобов’язання, для виконання або забезпечення виконання якого вона видана.

Для безвідкличної довіреності встановлена нотаріальна форма та не передбачене передоручення, якщо інше не встановлено у самій довіреності.

Закон також гарантує права довірителя. Якщо представник порушує права та інтереси довірителя, він має припинити користуватися безвідкличною довіреністю та відмовитись від неї на вимогу довірителя. А в разі виникнення спору безвідклична довіреність може бути скасована судом.

Тож така довіреність є інструментом гарантування виконання сторонами корпоративного договору закріплених у ньому зобовʼязань. Наприклад, навіть якщо сторона договору відмовляється виходити зі складу товариства, то здійснити такий вихід зможе повірений за безвідкличною довіреністю. Звісно, якщо це передбачено корпоративним договором. 

 

Певні корективи у використання такого інструменту в Україні вніс воєнний стан. 

Зокрема, мова йде про Постанову КМУ «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» від 6 березня 2022 р. № 209. 

Підпункт 9 цього документу забороняє реєструвати зміни до відомостей про юрособу на підставі договорів відчуження корпоративних прав або актів приймання-передачі частки в статутному капіталі, що підписані від імені відчужувача-фізособи на підставі довіреності. 

Тобто наразі під час воєнного стану продати корпоративні права з використанням безвідкличної довіреності неможливо.  

Та все ж мати в умовах війни чіткий механізм врегулювання корпоративних відносин значно краще, ніж не мати нічого. До того ж, враховуючи вже наявний практичний досвід, в такому договорі можна передбачити порядок дій на випадок форс-мажорних обставин. Наприклад, таких як воєнний стан. 

Щоб використати корпоративний договір з максимальною ефективністю, його складення варто довірити кваліфікованому та досвідченому юристу. Адже саме він зможе передбачити, як угода спрацює на практиці, і сформулювати дієві алгоритми для вашого бізнесу.  

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями