Меню

На початку війни нотаріусів відключили від державних реєстрів. До останнього часу вони не могли ані реєструвати бізнес, ані посвідчувати угоди з нерухомістю. 

Наразі нотаріуси знову «у грі». Їм повернули доступ до реєстрів та дозволили проводити реєстраційні дії з бізнесом і нерухомим майном. Хоча не обійшлося без «підводних каменів».  

З цієї статті ви дізнаєтесь, які дії та операції можна провести через нотаріусів та які нюанси варто врахувати.

 

Перелік «повноважних нотаріусів» 

Якщо у вас є «свій» нотаріус, з яким ви хочете співпрацювати надалі – перевірте, чи входить він до Переліку нотаріусів, яким дозволено вчиняти нотаріальні дії в умовах воєнного стану (далі – Перелік). Цей список затверджується Мін’юстом та постійно оновлюється.

До Переліку належать нотаріуси, що пройшли перевірку та отримали доступ до реєстрів. Проте щодо окремих нотаріусів можуть діяти застереження на заборону певних дій. Наприклад, декому заборонено посвідчувати договори на відчуження корпоративних прав або нерухомості. 

Такі нюанси варто з’ясовувати завчасно. Якщо ви не бажаєте витрачати на це свій час – делегуйте це своєму юристу. Він перевірить та обере для вас надійного і «повноважного» нотаріуса.  

Надалі розглянемо найбільш затребувані нотаріальні процедури – реєстраційні дії для бізнесу та операції з нерухомістю.  

 

Корпоративні реєстраційні дії

Останні 2 місяці проводити реєстраційні дії для бізнесу могли винятково державні реєстратори. Щоб зареєструвати нове підприємство, змінити керівника, внести нові КВЕДи тощо, необхідно було звернутися до відповідної місцевої ради. Інших варіантів не було.

При цьому звична робота державних реєстраторів зазнала змін. Докладніше про це ми розповідали в статті «Внесення змін до ТОВ в умовах війни – свіжий досвід».       

Наразі з’явилась альтернатива.

Багатьом нотаріусам повернули доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Тож вони знову можуть проводити реєстраційні дії для бізнесу. 

Зокрема, нотаріусам дозволено реєструвати:

  • зміни статутного капіталу, а також засвідчувати справжність підпису на актах приймання-передачі частки у статутному капіталі;
  • внесення змін до відомостей про учасників юрособи – нотаріус також може посвідчувати договори відчуження корпоративних прав та довіреності на управління і розпорядження ними;
  • зміни до установчих документів.  

 

Проте варто пам’ятати про обмеження.

По-перше, навіть якщо нотаріус включений до Переліку, щодо нього можуть існувати окремі застереження. Наприклад, заборона посвідчувати договори про відчуження корпоративних прав. Такі нотаріуси не зможуть проводити державну реєстрацію юросіб та ФОПів. 

По-друге, нотаріусам заборонено проводити нотаріальні дії щодо відчуження корпоративних прав або передачі часток в статутному капіталі юрособи, якщо такі угоди укладаються від імені фізособи-відчужувача на підставі довіреності. В таких випадках нотаріус не може посвідчувати договір на відчуження корпоративних прав або засвідчувати справжність підпису фізособи на акті приймання-передачі частки в статутний капітал підприємства. 

З урахуванням цих нюансів, реєстраційні дії краще довірити кваліфікованому юристу. Вам не доведеться самостійно розбиратися в усіх змінах – це зробить досвідчений спеціаліст. Ви лише отримуєте бажаний результат. 

 

Операції з нерухомістю

З початку війни будь-які угоди з нерухомістю були заблоковані. Адже Державний реєстр речових прав на нерухоме майно був закритий, і навіть нотаріуси не мали до нього доступу. 

Тепер реєстр знову відкрили, а нотаріусам повернули можливість реєструвати право власності та посвідчувати наступні угоди:

  • купівля-продаж, поділ, виділ нерухомості;
  • передача нерухомого майна в іпотеку;
  • оренда, лізинг, позичка будівлі, іншої капітальної споруди або її частини строком від 3 років.

Також у нотаріуса можна посвідчити довіреність на право управління нерухомим майном. 

Звичайно, і без обмежень не обійшлося. Щоб уникнути махінацій з майном під час війни, держава заборонила:

  • продавати нерухомість, яка була куплена менше одного календарного місяця тому – це правило унеможливлює так звані «ланцюжки добросовісних вигодонабувачів», коли майно перепродається шахраями багато разів і повернути його через суд законному власнику майже неможливо;
  • продавати нерухомість за довіреністю від імені власника-фізособи – при цьому купувати за довіреністю можна;
  • проводити нотаріальні дії з майном, що знаходиться в зонах бойових дій або на непідконтрольних територіях – перелік таких територій закріплений наказом Мін’юсту 05 квітня 2022 р. N 386/37722;
  • реєструвати право власності на нерухомість за межами області, в якій знаходиться таке майно – наприклад, якщо ви купуєте будинок у Рівненській області, то і звертатися треба до місцевого нотаріуса. Виняток становить реєстрація права власності внаслідок оформлення спадщини. 

 

Крім того, якщо нерухомість знаходиться у Києві або області, то право власності можна зареєструвати на вибір: за її місцезнаходженням або за зареєстрованим місцем проживання (місцезнаходженням) сторони угоди. Але провести реєстрацію повинен саме «столичний» нотаріус, робоче місце якого знаходиться в Києві чи області.

 

Щоб провести успішну операцію з нерухомістю, до самої угоди слід ретельно підготуватися. Не варто нехтувати допомогою досвідченого юриста. Він перевірить та з’ясує будь-які підводні камені щодо контрагента або нерухомості, проаналізує та підготує необхідні документи. Спеціаліст проведе для вас угоду під ключ, убезпечить від потенційних збитків та судових тяганин. 

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями