Меню

«Ворогів» треба знати в обличчя; не все видиме спочатку виявляється таким насправді.

Анонс

Пані та панове, займайте місця, згідно з придбаними квитками. Ви – в імпровізованому театрі, де починається спектакль під назвою «Справи життєві, або чи легко стягнути борги?». Головними героями виступатимуть ті, хто з тієї чи іншої причини попросив у борг гроші, а віддати не може або не хоче.

 

 

 

 

 

 

 

У кожного з них – своя маска, личина, за якою ховаються справжні наміри. Іноді «актори» її піднімають, щоб вдихнути ковток свіжого повітря й знову квапливо натягують на обличчя, ведені страхом викриття й покарання. Що ж, подивимося, як вони грають з довірливими позичальниками, з тими, хто повірив у їх чесність, солідність, підприємливість, хто повівся на їх солодку мову, красиві жести, багатозначні меми.

Акт перший. Дійова особа – порядний боржник. Життєва позиція в складній ситуації – маю бажання, але не маю можливості.

Його маска – найкрасивіша, оскільки в точності копіює особу, що ховається під нею. Благородні риси говорять про такі ж шляхетні наміри, які були в боржника спочатку.

Можливо, він брав кредит для відкриття своєї справи, розв’язання раптових проблем або навіть розширення бізнесу. Але, як іноді буває (і навіть дуже часто в наших реаліях), щось пішло не так: курс долара злетів, змінилося законодавство, пішов пресинг на бізнес, підняла голову нечесна конкуренція, кримінал, виникли сімейні проблеми… Та хіба мало що ще могло трапитися непередбаченого. Коротше, боржник потрапив у непросту ситуацію.

Він би й радий повернути борги. Йому самому неприємна ситуація, в якій він опинився. Але обставини виявилися поки сильнішими за його бажання – можливості віддати позичену раніше йому суму поки немає. Але він шукає варіанти, не тікає «за тридев’ять земель». Його совість не дозволяє заспокоїтися, і щоб хоч якось її заколисати, такому боржникові довелося тимчасово надіти маску. Ні, вона не спотворює його доброти, чесності й прагнення до звільнення від боргового тягаря. Просто йому потрібен час.

Весь час вибачаючись і трохи кланяючись, він, пригнічений власними проблемами, задкує за куліси, поступаючись місцем іншій дійовій особі…

В антракті можна підійти до кредитора цього актора й шепнути: «Для вас не все втрачено».

Акт другий. Дійова особа – непорядний боржник. Життєва позиція в складній ситуації – якщо мені погано, чому іншим повинно бути краще?

Маска цього героя важка й масивна. Вона загрубіла від черствості й жорсткості його власника. Але ж зовсім недавно все було інакше. Його наміри також були чисті, кредит брався на якусь справу з кращими спонуканнями. Нехай несприятливі обставини будуть ті ж, що і з першим героєм – справа зовсім не в них. Вся проблема – у відношенні актора, його внутрішньому настрої і, як наслідок, у зовсім іншому результаті.

Ну опинився він у складній ситуації. А кому зараз легко? Хіба це привід стати в провокаційну позу, переконуючи, перш за все, себе в тому, що якщо йому погано, то чому має бути добре іншим? Так, зараз важко. Але він не готовий чимось жертвувати, тягнути з себе останні жили, щоб розрахуватися з кредитором. З чого б, з якого дива? Нічого, потерпить і кредитор, нікуди не дінеться. «Ось стане легше, тоді й віддам борг», – вирішує він. Зрештою, може йому спадок залишить далекий родич, про існування якого він не мав до цього часу ні найменшого уявлення.

З таким недобросовісним боржником кредитору потрібно бути насторожі, не давати ніяких потурань і тримати його «на короткому повідку». Чому й навіщо? Усе просто: якщо питання повернення боргу в першого героя можна подати фразою «хочу, але не можу», то у другого, нечесного боржника, вона формулюється зовсім інакше – «можу, але не хочу». Тому цілком доречно змусити другу маску надати якісь гарантії повернення боргу. Інакше – судові рішення про арешт рахунків, про блокування частки компанії і т.д. Так, так … а як інакше? Невже ви думали, що груба, фиркаюча пихатість вашої маски відлякає кредитора або спеціаліста, який допоможе поставити нахабу на місце?

З невдоволенням і бурчанням він видаляється зі сцени, показавши свою спину шановному глядачеві. Ні, такий актор не заслуговує оплесків публіки. І так йому й треба…

Акт третій. Дійова особа – … під маскою обличчя не розібрати … поки що. Життєва позиція в складній ситуації – без лоха й життя не те

Глядач поки що перебуває в нерозумінні … На сцену виходить актор, але його маска весь час змінює форму. Одні бачать у масці жінку бальзаківського віку, інші – молодика, такого собі бравого чепуруна. Мова маски солодка й м’яка. Іноді вона підморгує й посміхається, розводить руками в імпозантному поклоні. Ніколи не сперечаючись і не підвищуючи голосу, вона домагається свого. Вона вводить в оману кредитора, зловживає його довірою … Стоп, стоп. Так ви, матінко (або, може, батенька), шахраювати надумали? Так і є. Тепер, коли глядач дізнався, хто під маскою, актор скинув її. А навіщо вона йому потрібна? Під нею ж – ще одна, і ще … Яким же чином шахраєві вдається вмовити інших позичити йому гроші? Найрізноманітнішими способами. Так ось, будь ласка … Хто з інвесторів «Не клюне» на жирну наживку – оригінальний проект, який обіцяє надприбуток у найкоротші терміни?

Наприкінці вистави можна підійти до кредитора й сказати. Що ж, сам винен, попався на гачок. Але й в цьому випадку не все втрачено. Головне – якомога швидше почати діяти, щоб шахрай не встиг «замести сліди».

The end

У будь-якій постановці існує основна ідея, мораль. Яка ж мораль цього дійства? Можна сказати так: «ворогів» треба знати в обличчя; або так: не все видиме спочатку виявляється таким насправді.

Може, ви готові запропонувати свій варіант? Тоді вам однозначно варто задуматися над власними постановками …

А кредиторам ще раз порадимо: якщо вже ви потрапили в неприємну ситуацію з боржником, «не опускайте руки», «не рубайте з плеча». Довірте вашу проблему стягнення боргів юристам.

Комментарии:

Може, ви готові запропонувати свій варіант?

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями