Меню

Шок перших днів війни спадає, і людей починають непокоїти питання подальшого життя. Зокрема, що робити зі взятими кредитами? Чи можна їх не платити? 

Адвокати Mitrax підготували вичерпну та обґрунтовану відповідь на це питання.

 

Позиція Нацбанку щодо сплати кредитів

Ще 25 лютого 2022 року Національний банк України дозволив банкам не вважати прострочкою несплату коштів по кредитам під час воєнного стану та 30 днів після його закінчення. 

Тобто наразі діють кредитні канікули. 

Та варто пам’ятати, що ваша заборгованість нікуди не зникає. Вам просто не нараховуються пеня та штрафи, але після війни кредит доведеться гасити. До того ж кожен банк самостійно визначає умови цих кредитних канікул. 

Як дізнатися, чи надає ваш банк кредитні канікули

У вашому кредитному договорі має бути розділ щодо форс-мажору. Знайдіть його та уважно перечитайте. Загалом воєнний стан – це форс-мажорна обставина, яка має звільняти вас від штрафів, пені та інших санкцій за невиконання договору.  

Деякі банки вже розмістили інформацію щодо кредитних канікул на своїх сайтах:

  • ПриватБанк дозволяє не платити за кредитом до 1 червня 2022 року тим громадян та компаніям, які не мають прострочення або воно складає менше ніж 90 діб;
  • Райффайзен Банк ввів кредитні канікули для всіх громадян, ФОПів та корпоративних клієнтів до 31 березня 2022 року. Усі необхідні налаштування банк зробить автоматично. Клієнтам не потрібно звертатися у відділення чи до Інформаційного центру банку.
  • OTP Банк впроваджує кредитні канікули до 31 березня 2022 року для всіх кредитів великим корпоративним клієнтам, малому та середньому бізнесу та громадянам;
  • Ощадбанк запровадив канікули на строк з 1 березня 2022 року по 31 травня 2022 року для мікро-, малого, середнього бізнесу (ММСБ) та громадян. Відстрочуються виплата по тілу кредитів та відсотки. Кредитні канікули розпочнуться автоматично, для їх запровадження не потрібно звертатися до банку;
  • Альфа-Банк Україна дає відстрочку з 1 березня 2022 року за всіма кредитними картками та кредитами. Також скасовано щомісячний платіж. Подавати заяву на оформлення кредитних канікул не потрібно.
  • Monobank  з 27 лютого 2022 року встановив пільговий період і скасував обов’язковий платіж строком на 1 місяць;
  • ПУМБ з 3 березня 2022 року встановив кредитні канікули з продовженням строку дії кредитного договору. Відстрочка надається власникам кредитів готівкою, кредитів на купівлю товарів та сплати частинами NEW. Строк дії канікул – 3 місяці. Несплата не вважається прострочкою і не тягне за собою штрафи та підвищені відсотки.  

Умови не поширюються на ті кредити, щодо яких на момент воєнного стану вже діяли кредитні канікули.  

При цьому щомісячна комісія не нараховується протягом подовженого строку дії кредитного договору, а реальна відсоткова ставка та дата внесення обов’язкових платежів не змінюються;

  • Креді Агріколь Банк з 24 лютого 2022 року не застосовує жодних штрафних санкцій за несвоєчасне внесення обов’язкового платежу за будь-якою банківською послугою. Така заборгованість не вважається простроченою;
  • Банк «Південний» запровадив кредитні канікули для фізосіб з 1 березня до 31 травня 2022 року. Жодних штрафів за прострочену заборгованість та підвищеної відсоткової ставки за всіма кредитами. Для компаній кредитні канікули триватимуть 30 днів. Вони поширюються на погашення тіла кредиту і сплату відсотків.   

 

Якщо ваш банк не опублікував інформацію про кредитні канікули, зверніться до нього самостійно. Для оформлення кредитних канікул вам не потрібно просити про відстрочку сплати. Але варто повідомити банк про тимчасове припинення виплат за кредитом у зв’язку з воєнним станом.  

Не забувайте, що українська економіка переживає надскладні часи. Тому якщо у вас є ресурси – продовжуйте сплачувати за кредитом. Так ви підтримаєте країну на шляху до перемоги. 

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями