Навіть якщо ви домоглися відмови в екстрадиції для клієнта – розслаблятися рано. Людина все ще в «зоні ризику». Її можуть знову затримати і все-таки екстрадувати. Адже відмова у видачі не скасовує червону картку Інтерполу.
У цій статті розглянемо, що таке ця червона картка і як захистити клієнта від загрози екстрадиції.
Червона картка Інтерполу: що потрібно знати
Якщо людину оголосили в розшук і вона потрапила в базу даних Інтерполу, їй присвоюють Red Notice або червону картку.
Візуально це виглядає так:
Скріншот з сайту Інтерполу:
https://www.interpol.int/How-we-work/Notices/View-Red-Notices#2021-39682
Правоохоронні органи повинні сприймати цю позначку як запит на розшук і затримання людини.
Чи «висить» на клієнті червона картка, можна дізнатися на сайті Інтерполу. Але така інформація не завжди є у відкритому доступі. Іноді вона проходить тільки по внутрішній базі даних і доступна лише правоохоронцям.
Червона картка присвоюється, якщо співпали наступні умови:
- людина підозрюється, звинувачується або засуджена за злочин, який вважається кримінально караним у більшості держав;
- верхня межа санкції – не менше 2 років позбавлення волі. Або альтернативна умова: людину засудили до в’язниці щонайменше на 6 місяців. І вона або уникнула покарання, або відбула його частково і їй залишається ще як мінімум 6 місяців позбавлення волі.
Наприклад, клієнтові призначили 3 роки позбавлення волі. Він відбув 2 роки у в’язниці і втік. Строк, що залишився – більше 6 місяців. Це і є другий критерій для Red Notice;
- оголошення в розшук відповідає цілям Інтерполу. А саме меті взаємодопомоги поліції в рамках закону і Загальної декларації прав людини, профілактиці та зменшенню злочинності в цілому.
Саме останній пункт залишає можливість оскаржити Red Notice. Потрібно довести, що в конкретному випадку червона картка не відповідає цілям і принципам Інтерполу. Наприклад, держава зловживає можливостями міжнародної поліції, щоб переслідувати політичних опонентів.
Чому відмова у видачі часто не звільняє від червоної картки
Уявіть ситуацію: ваш клієнт потрапив у міжнародний розшук за запитом однієї з країн СНД. Інтерпол присвоїв йому червону картку. Тому людина вирішила тимчасово «емігрувати» в ОАЕ, де її і затримали. Ви шукаєте підстави для відмови в екстрадиції, і дійсно – для видачі бракує документів.
Клієнта відпускають. Ви обидва зітхаєте з полегшенням. Але через деякий час його знову затримують за тим же запитом. Чому так?
Тому що відмова в екстрадиції далеко не завжди скасовує червону картку. Клієнт все ще перебуває в розшуку і його можуть екстрадувати в будь-який момент.
У нашій практиці був випадок, коли в одній і тій же країні людину тричі затримували і відпускали через відмову у видачі. Тричі вона перебувала на волосині від екстрадиції, поки діяла Red Notice.
Чому Інтерпол не скасовує червону картку навіть після відмови у видачі? Логіка проста: сама по собі відмова однієї держави не вважається підставою для видалення з бази розшуку. Адже якщо одна країна відмовила, то інша цілком може екстрадувати.
Коли відмова у видачі допомагає зняти червону картку Інтерполу
У деяких випадках відмова в екстрадиції все ж тягне скасування Red Notice. Все залежить від причини відмови. Наприклад, якщо в країні, яка запитує видачу, людині загрожує порушення прав, жорстоке поводження, переслідування за політичними та іншими мотивами.
У нашій практиці був показовий кейс.
У 2015 році нашого клієнта, громадянина України, затримали в Туреччині за звинуваченням у крадіжці. Його побили, погрожували в’язницею, а потім швидко депортували «на час розгляду». В результаті чоловіка заочно засудили на 6 років позбавлення волі і оголосили в міжнародний розшук.
Через деякий час на вимогу Турецької Республіки клієнта затримали в Данії. Питання про його екстрадицію вирішувалося 2 місяці. Але в результаті місцевий суд відмовив Туреччині у видачі.
Підстави для відмови такі:
- Турецька Республіка порушила право людини на справедливий суд – через депортацію наш клієнт не міг брати участь у судових розглядах і захищати себе;
- клієнту може загрожувати нелюдське поводження – раз його побили при затриманні, то що заважає ситуації повторитися?
Важливо, що ці 2 факти встановив і зафіксував суд. На цій підставі можна оскаржити червону картку. Рішення датського суду стане преюдицією для Комісії Інтерполу, і у клієнта є всі шанси назавжди покинути базу розшуку.
Як допомогти клієнту зняти червону картку
З нашого досвіду оскаржити Red Notice краще через екстрадиційну процедуру. Так у юриста буде більше можливостей вивчити звинувачення, знайти і надати підстави для відмови у видачі.
Тому перший крок – правильно підібрати країну для вирішення питання про екстрадицію. Варто врахувати наступне:
- чи підписано угоду про видачу з державою, яка направила запит на розшук клієнта;
- як часто, яким країнам і з яких причин влада відмовляє в екстрадиції.
Це допоможе вам оцінити шанси на успіх в екстрадиційній процедурі, а потім визначити правильну стратегію для видалення Red Notice клієнта.