Меню

Результат розгляду скарги просто приголомшив нотаріуса. До нього застосовано крайній захід дисциплінарного стягнення –  анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю.

Матчасть

Державні та приватні нотаріуси – це особи, які уповноважені державою на вчинення різноманітних нотаріальних дій. Одна з них – ведення реєстрів. Законом передбачена можливість оскарження дій нотаріуса, якщо хтось вважає, що його право було порушене. Трапляються непоодинокі випадки зловживання таким правом. Детальніше нещодавно розглядали в іншому  матеріалі. Та й ті органи, які розглядають звернення, далеко не завжди діють професійно та зважено.

Що сталося? 

До нас звернувся за правовою допомогою приватний нотаріус Обухівського районного округу Київської області. Його реєстраційну дію оскаржувало Публічне акціонерне товариство, за результатами якої було змінено генерального директора цього товариства.

Міністерство юстиції України, Вища кваліфікаційна комісія нотаріату, комісія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації – ці та інші компетентні органи влади розглядали скаргу ПАТ. До речі, їх посадові особи виявилися у цьому випадку не такими вже й компетентними – простежувалися численні недоліки їх роботи. Вони й зробили, врешті-решт, самим посадовцям «ведмежу послугу», а нотаріуса вимусили понервувати. Та що там понервувати…   Результат розгляду скарги просто приголомшив нотаріуса. До нього застосовано крайній захід дисциплінарного стягнення –  анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю.

Існують правила, яких повинен дотримуватися кожен нотаріус, щоб уникнути порушень зі сторони перевіряючих органів.

Що далі?

Адвокати склали позовну заяву до суду про визнання протиправними та скасування наказів і рішень посадовців. Звісно, ці рішення стосувалися анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, доступу приватного нотаріуса до Єдиних та Державних реєстрів.

Справа розглядалася Окружним адміністративним судом міста Києва в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. У позовних вимогах наголошувалося на тому, що при вирішенні питання анулювання свідоцтва, вирішальне значення мало встановлення факту завдання шкоди інтересам держави чи інших осіб. Цього насправді не було.

Більш того, під час розгляду скарги акціонерного товариства Комісія повинна була запросити на своє засідання приватного нотаріуса, чиї дії оскаржувались. Це – вимоги законодавства, це підказує проста логіка та здоровий глузд. Той, хто вважає, що на високому рівні було дотримано такої елементарної та, водночас, дуже важливої процедури, помиляється. Цього також зроблено не було. По факту компетентними органами було допущено ще цілу низку процедурних порушень.

Що в результаті?

Результат був очікуваний для нас. 29 травня 2020 року своїм рішенням Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та скасував відповідні накази й рішення відповідачів по справі. Суд також зобов`язав їх вчинити дії щодо поновлення статусу приватного нотаріуса.

Представляв інтереси клієнта в суді Олександр Строкань.

Коментарі:

Случались ли с вами или с вашими коллегами подобные ситуации? Поделитесь в комментариях

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями