Меню

Мета створення юридичної особи завжди була в тому, щоб власник бізнесу міг знизити, обмежити, а часто й уникнути персонального покарання.

Сьогодні кожен з нас може відчути себе справжнім доктором Франкенштейном. Тільки уявіть собі, що ВИ здатні створити істоту зі своїми правами та обов’язками, наділити її майном і грошима. Вона може спілкуватися з навколишнім світом, її можуть покарати та навіть вбити, і мова йде не про дітей.

Я розповім вам легенду про створення чудовиська Франкенштейна. Певна істота з людськими функціями, що живе тільки в нашій уяві. Ми настільки до неї звикли, що вже не помічаємо, як вона живе серед нас і править сучасним світом.

Ім’я цьому чудовіську – “Товариство з обмеженою відповідальнистю (воно же ТОВ).  Щоб краще зрозуміти природу цього творіння, нам необхідно поринути в далеке минуле.

Уявіть собі 535 рік до нашої ери, Римська імперія. На околиці ринку сидить древній ремісник – взуттьовик на ім’я Ромулус.

Усі знають, що він робить найкраще взуття в окрузі. Слава Ромулуса доходить до самого царя Сервія Тулія. Не важливо, з ким воює Туллій, римляни постійно билися з кимось, а коли не було з ким – билися між собою.

Туллію потрібно взути 30 000 римських легіонерів, і він оформив замовлення у Ромулус.

Ромулус ніколи не шив такої кількості, але через страх злиднів усе ж бере замовлення, обіцяє виготовити 30 000 пар взуття до того, як Меркурій увійде в ретроградну фазу.

Ретроградний Меркурій пройшов, Ромулус підготував усього 1 000 пар взуття, війна з черговим ворогом у самому розпалі, воїни бігають босоніж.

Туллій судить Ромулуса за законами XII таблиць.

Закони XII таблиць говорять (третя таблиця):

  1. Нехай будуть [дані боржнику] 30 пільгових днів після визнання [їм] боргу або після постанови [проти нього] судового рішення.

  1. Якщо [боржник] не виконав [добровільно] судового рішення і ніхто не звільнив його від відповідальності при судоговорінні, нехай [позивач] відведе його до себе й накладе на нього колодки або кайдани вагою не менше, а, якщо забажає, то й більше 15 фунтів.

  1. … У третій базарний день вони піддавалися смертній карі або надходили до продажу за кордон, за Тібр.
  2. У третій базарний день нехай розрублять боржника на частини. Якщо відсічуть більше або менше, то нехай це не буде поставлено їм [у провину]

  1. Мається на увазі, що якщо кредиторів кілька, то кожен може Забрати собі (ніжно) шматочок.

Але Туллію все ще потрібно 29 000 пар взуття. Він йде далі по ринку, але чомусь ніхто не горить бажанням взяти замовлення. Страх має очі великі, воно й зрозуміло – ніхто не хоче бути четвертованим.

Пізніше всі зрозуміли, що особиста відповідальність не стимулює розвиток підприємництва, сплати податків і відповідно держави в цілому.

Вирішення цієї проблеми почало приходити до людей в тому ж древньому Римі. Першою юридичною особою була, як не дивно, – держава, за якою тоді, як і зараз, ховалися люди з максимальною соціальною відповідальністю.

І ЗНАЙШЛОСЯ рішення популярною приказкою: «А як би зробити так, щоб у нас усе було й нам за це нічого не було?».

Не зрозуміло точно коли, однозначно давним-давно, було створено дещо – «юридична особа».

Далі йшла низка різного роду метаморфоз і поліпшень створеного чудовиська і йде до цього дня, але суть ніколи не змінюється.

Мета створення юридичної особи завжди була в тому, щоб власник бізнесу міг знизити, обмежити, а часто й уникнути особистого покарання.

Юридична особа – це щось неіснуюче в природі, плід колективної уяви, його немає в матеріальному світі. Але в той же час у нього є такі ж права й обов’язки, як у вас і мене. Воно може спілкуватися з вами й навіть постати перед судом. Брати участь у людських відносинах як щось живе.

Бути засновником в ТОВ – це як виховувати повнолітнього сина, який живе з батьками. Ви дбаєте про нього, керуєте, але він сам несе відповідальність за свої дії своїм особистим майном.

Створення юридичної особи, мабуть, – один з найгеніальніших винаходів людства, двигун прогресу сучасності, в якій світом правлять корпорації, які живуть тільки в колективній уяві.

Вжух! Повертаємося в наш час.

Усе це, звичайно, чудово! Але, Арсеній, як нам це використовувати? Як йдуть справи в Україні? Як каламутити бізнес, щоб не бути четвертованим, адже ми знаємо, що неможливо все робити ідеально? Невже я можу просто зареєструвати ТОВ і порушувати закони, а раптом що уникнути відповідальності?

#ТИЖЮРИСТ, ПОМОЖИ!

І Так й Ні 🙂 Як завжди, є нюанси. Ця тема потребує окремої уваги й скоро (поняття неточне) буде матеріал на тему “Як використовувати юридичну особу в своїх брудних делішках”.

Хто сам не хоче розбиратисяBetter call Salalaiko! 

Комментарии:

Чекаєте мою наступну статтю?

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями