Меню

Перед тим, як подавати в суд позовну заяву про повернення позики, рекомендуємо заздалегідь дізнатися інформацію про те, чи є у боржника майно, на яке можна накласти арешт. Таку інформацію необхідно дізнатися виключно до звернення до суду, інакше боржник може вивести активи і майно.

Якщо ви зайняли суму іншій людині, а вона не поспішає її повертати, то врегулювати спір допоможе правильно складений позов про повернення грошових коштів. За допомогою такого документу можна домогтися стягнення заборгованості та компенсації заподіяної шкоди.

Причини для подачі позову

Щоб направити позов до суду, потрібна причина. Підставами для складання документу є ситуації:

 • Заборгованість за розпискою;
 • Невиплата відповідної заробітної плати;
 • Заборгованість по аліментах;
 • Вимога регресних виплат;
 • Вимога про відшкодування шкоди та збитків;
 • Заборгованості за відсотками.

Це неповний перелік причин, що зустрічаються в практиці. Найчастіше звертаються до суду з вимогою стягнути заборгованість за борговою розпискою.

Особливості стягнення боргу за розпискою

У побуті випадки позики грошей трапляються часто. Деякі грошові операції супроводжуються документально – відповідною розпискою, що показує суть домовленості учасників позики.

Навіть при наявності розписки немає абсолютної гарантії, що вона виступить доказом правоти позикодавця – документ має юридичну силу, якщо він заповнений правильно. У розписці має бути присутня інформація про особу, яка дає гроші в борг – ПІБ, паспортні дані, прописка, сума, термін повернення, обов’язкове зазначення того, що гроші дано в борг, а також зобов’язання їх повернути. Аналогічний набір даних вказують і про фізичну особу, яка позичає гроші. Якщо ви даєте в борг юридичній особі, вкажіть дані про організацію та відомості про місце реєстрації. У документі вказують суму позики цифрою або прописом, дату позики та терміни виплати боргу. Позичальник зобов’язаний поставити підпис на знак згоди з умовами.

При складанні позову про повернення грошових коштів, необхідно враховувати кілька правил:

 • Направляти позов до суду можна після того, як настане термін повернення боргу, зазначений у розписці;
 • Подавати документ можна протягом 3-х років з моменту, коли настане термін повернення;
 • Якщо пройшло більше 3-х років після дати виплати боргу, вам можуть відмовити в проханні в суді, тому що минув строк позовної давності. 
 • Бажана досудова робота адвоката з боржником про перспективи судового розгляду і негативні наслідки для нього.
 • Попередньо провести розслідування на наявність активів і фінансового стану боржника.

Як скласти позовну заяву про повернення позики

Потрібна допомога зі стягнення боргу?
Отримайте план дій безкоштовно
Вітаємо, ви успішно відправили запит на консультацію!

Щоб підготувати юридично грамотний документ, необхідно розуміти його структуру. Зразок позову до суду про повернення боргу ви знайдете в кінці цієї статті. Якщо ви не впевнені у своїх силах або маєте потребу в оцінці ситуації юристом, рекомендуємо отримати консультацію адвоката.

Позов про повернення позики складається з декількох частин:

 • Обов’язкові реквізити – потрібно вказати назву та адресу суду, куди подається позов, дані позивача, дані відповідача, ціну позову (суму, яку необхідно повернути).
 • Описова частина містить роз’яснення для суду з приводу ситуації – хто, коли й де займав у вас гроші, коли повинен був їх повернути. Потрібно посилатися на статті законодавства, що є підставами для того, щоб суд взяв до уваги позов.
 • Прохальна частина складається з декількох пунктів. Спочатку потрібно попросити про те, щоб суд прийняв позов і розглянув його. Потім необхідно викласти прохання про те, щоб борг стягнули в вашу користь. Можна попросити, щоб судові витрати теж стягнули з боржника.
 • Додатки до позову – Додатки. Сюди входять усі докази, якими можна підтвердити ваші претензії до позичальника – необхідні їх копії. У цьому випадку краще керуватися правилом: краще більше, ніж менше. Необхідно докласти всі документи, які підтверджують обставини ваших правовідносин.

Зразок позовної заяви про повернення грошових коштів завантажити можна тут. 

Перед тим, як складати такий документ, рекомендуємо заздалегідь дізнатися інформацію про те, чи є у боржника майно, на яке можна накласти арешт. Таку інформацію необхідно дізнатися виключно до звернення до суду, інакше це загрожує виведенням активів боржника. Для цього існують відкриті реєстри України або рекомендуємо звернутися до адвоката.

Якщо вас цікавить повернення боргу на етапі переговорів – рекомендуємо почитати цю статтю.

У процесі розгляду справи суд вивчить надані матеріали та винесе рішення. Якщо воно виявиться позитивним для вас, вам видадуть виконавчий документ. З ним можна звернутися до виконавчої служби для стягнення боргу з позичальника.

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями