Меню

З моменту підписання розписки позичальником вона отримує юридичну силу – якщо документ складений і оформлений правильно. Для цього необов’язково завіряти папір у нотаріуса.

У ситуації, коли вам потрібно передати в борг власність або кошти, варто підготувати розписку. Часто позики обходяться без документів, виключно на довірі. Але через це в майбутньому можуть виникнути проблеми. Рідко боржник поспішає повертати гроші або майно вчасно, деякі ж взагалі уникають боргових зобов’язань, посилаючись на хороші відносини або ділову репутацію. У разі, коли є розписка про отримання грошей, позичальника можна притягнути до відповідальності.

Що таке розписка

Розписка – це задокументоване, чітке підтвердження того, що людина отримала певну суму в борг. У ній вказуються:

 • умови, згідно з якими боржник отримав грошові кошти;
 • термін їх повернення власнику;
 • інформація про дату угоди;
 • паспортні та контактні дані позичальника та позикодавця;
 • зобов’язання повернути гроші в строк;
 • відсотки за користування грошима.

При складанні розписки про отримання грошей вказують, на яких умовах потрібно повертати борг – з відсотками або без них. Додатково можна вказати місце, де була укладена угода або місце виконання вимог, а саме – повернення грошей (у банку, на рахунок або документовано в нотаріуса). Важливо знати: документ буде недійсним, якщо позичальник не поставив під ним підпис.

У ситуації, коли у вас є підозри щодо сумлінності позичальника або просто для підстрахування, можна запросити свідків. Їх завдання – бути присутніми у момент передачі грошей позичальникові. Свідки ставлять підписи в кінці документа, вказують ПІБ, місця прописки.

Розписка про позику грошей грає ключову роль у справах про стягнення боргу. Коли вас просять позичити, вимагайте розписку – навіть якщо вас запевняють, що швидко повернуть борг і зайвий клопіт ні до чого. Наявність документа буде стримуючим фактором для людей, які вважають, що повертати борг – необов’язково.

Якщо документ був складений невірно або його немає, довести факт отримання боржником грошей або змусити повернути суму буде набагато складніше. Не намагайтеся самостійно скласти розписку – зверніться до юридичних джерел. Нижче в статті ви знайдете зразок розписки 2020 року, складену нашими юристами.

Чи має розписка юридичну силу?

З моменту підписання розписки позичальником вона отримує юридичну силу – якщо документ складений і оформлений правильно. Для цього необов’язково завіряти папір у нотаріуса, всупереч поширеній думці. Щоб підстрахуватися на випадок судових розглядів, юристи рекомендують запросити свідків, які в суді можуть підтвердити факт передачі грошей позичальникові та чітко прописати обов’язкові умови розписки.

Але потрібно пам’ятати, що одних лише показань свідків буде недостатньо, оскільки рішення суду не може ґрунтуватися лише на свідченнях свідків.

Різновиди розписок

Оскільки ситуації передачі майна або грошей можуть бути різними, розписки відрізняються. Нижче ми розглянемо найбільш поширені типи документів і особливості їх складання.

Боргова розписка

Потрібна допомога зі стягнення боргу?
Отримайте план дій безкоштовно
Вітаємо, ви успішно відправили запит на консультацію!

 

Боргові розписки широко поширені, адже між людьми часто виникають  фінансові операції. У цьому документі обов’язково зазначається ряд моментів:

 • Сума позики – якщо гроші отримані у валюті, вказується поточний курс;
 • Якщо в борг переданий предмет, вказуються точні характеристики та наявність індивідуальних ознак або родових відповідних такого предмету, наприклад: якості, кольору або кількості;
 • Дата отримання суми або майна в борг;
 • Термін повернення взятого в борг;
 • Дані кожної зі сторін позики – ПІБ або найменування, прописка або місце реєстрації, контактна інформація;
 • Розмір відсотків, якщо угода передбачає їх нарахування;
 • Місце виконання зобов’язань;
 • Передачу розписки позичальника після повернення позики.

Зверніть увагу, що в документі обов’язково потрібно вказати, що розписка – підтвердження договору позики. Якщо цим моментом знехтувати, боржник може повернути ситуацію у свою сторону й заявити, що гроші або майно він отримав у дар або що правова природа такої розписок не займ, а що завгодно, наприклад, хабар посадовим особам, плата за послуги консультації і т.д.

Перед тим, як скласти боргову розписку про отримання грошей, врахуйте декілька нюансів:

 • Боргова розписка в письмовій формі обов’язково складається, коли сума позики перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів – тобто, від 170 грн. Для таких документів нотаріальне завірення необов’язкове.
 • Розписка може доповнювати договір позики – підтверджує факт угоди та виступає важливим доказом вашої правоти, якщо боржник не віддає гроші.
 • У борговій розписці обов’язково прописується обов’язок позичальника повернути гроші в певний термін або на вимогу протягом терміну – відсутність такої деталі може звести нанівець вимоги кредитора.

Ви можете ознайомитися з борговою розпискою зразка 2020 року в кінці статті.

Розписка за договором позики

Даний вид розписок потрібен для додаткової підстраховки тим особам, які оформлюють договір позики. Документ заповнюється при отриманні обумовленої суми, тому фіксує момент передачі грошей. Розписка за договором позики служить доповненням до такого договору та додає юридичної ваги. Для найбільшої ефективності в самому договорі необхідно додатково вказати, що факт передачі грошей фіксується розпискою.

Розписка за договором позики може зіграти вирішальну роль, якщо борг не буде погашений і суперечка дійде до суду. Така форма заповнюється від руки, тому її можна передати на експертизу почерку, щоб встановити його приналежність боржнику – таким чином доводиться справжність угоди.

Ви можете ознайомитися з розпискою за договором позики зразка 2020 року в кінці статті.

Розписка про отримання грошей

Якщо люди обмінюються між собою грошовими коштами, використовується розписка про отримання грошей. Наприклад, цей документ може бути складений під час внесення передоплати, при отриманні позики від роботодавця. У розписці обов’язково вказують для уникнення змін, яка сума була отримана – не тільки цифрами, але й прописом. Також прописуються умови, на яких позичальник отримав грошові кошти. Документ зберігається в одному екземплярі в того, хто дав гроші в борг. І необхідно пам’ятати, що факт передачі розписки позичальника підтверджує факт повернення грошей позичальником. Тобто розписка – це обмінний документ про отримані в борг гроші. Наявність його у кредитора свідчить про борг і його неповернення, і відповідно наявність його у позичальника – про повернення позики та відсутність боргу.

Аграрна розписка

Аграрна розписка складається між постачальником і сільськогосподарським виробником. Це специфічний вид документів, що дають право покупцеві отримати необхідну сировину, техніку, насіння в борг, визначених родовими або видовими характеристиками. Розплатитися за кредит можна пізніше – наприклад, за рахунок врожаю. Терміни та спосіб повернення боргу встановлюються індивідуально. По суті, це один з ефективних способів кредитування фермерів та інших виробників сільгосппродукції.

Аграрні розписки поділяються на дві категорії:

 • Фінансові – позичальник зобов’язаний розплатитися грошима з кредитором;
 • Товарні – позичальник сплачує борг врожаєм, сільськогосподарськими товарами.

При складанні документу знадобляться правовстановлюючі документи на землю. Обидві сторони повинні пред’явити документи, що підтверджують їх повноваження. Розписка складається в присутності нотаріуса, який реєструє дані про учасників угоди.

Розписка про отримання завдатку

Отримання завдатку при купівлі або оренді квартири, будинку, гаражу, комерційного приміщення – процедура, що вимагає розписки. Її пишуть після складання попереднього договору купівлі-продажу або оренди. Якщо власників майна кілька, розписку пише кожен з них. За неповнолітнього пишуть документ батьки або опікун. Зверніть увагу – розписка складається на місці в присутності всіх учасників угоди. Також в залежності від форми основного договору визначається форма розписки (нотаріальна чи ні.) Наприклад, законодавством передбачено, що договір купівлі-продажу нерухомого майна укладається виключно в нотаріальній формі, відповідно й таку розписку необхідно укласти також в нотаріальній формі.

Розписка про відсутність претензій

Особливим видом документів є розписка про відсутність претензій. У ній відбивається факт того, що в однієї або обох сторін немає вимог один до одного. Розписка складається між фізичними або юридичними особами, або між громадянином і будь-якою організацією. Часто документ пишуть при ДТП, при поверненні грошей точно в строк або після заподіяння шкоди майну, якщо вдалося мирно залагодити питання. Розписку про відсутність претензій пишуть при звільненні, якщо у працівника немає вимог до роботодавця. Крім того, така розписка часто не є обов’язковою, але при цьому вона може вберегти вас від негативних ризиків пов’язаних зі зловживаннями сторін.

Як правильно пишеться розписка – основні моменти

Незважаючи на те, що в законі відсутні чіткі правила щодо складання документу, існують вироблені сльозами та кров’ю сумлінних сторін позиції Верховного Суду. Вони продиктовані судовою практикою, тому ігнорувати їх не можна, оскільки будь-який борг має перспективи перейти в судову площину:

 • Текст розписки акуратно та без поспіху пише особисто позичальник. Потрібно використовувати кулькову або перову ручку, заповнювати папір гелевими ампулами не можна. Допускається друкований варіант з підписом, проте ми не рекомендуємо так робити – позичальник може оскаржити документ. Написану вручну розписку легше перевірити на ідентифіковані та автентичність почерку автора. Друковані варіанти використовуються лише в разі, коли вони засвідчені нотаріусом.
 • При написанні тексту не можна залишати пробілів, в які можна вписати будь-яку інформацію. На місці порожніх місць залишають прочерк.
 • Документ, в якому відсутня інформація про позичальника та про суму, взяту в борг, не має юридичної сили. Тому в документі необхідно вказати чотири константи: суму, термін, що гроші дано в борг і обов’язок своєчасно повернути гроші.
 • Зберігати розписку варто далеко від сонячних променів, в сухому місці, щоб чорнила не вицвіли.
 • Після того, як позичальник поставить підпис, бажано звірити його з підписом у паспорті або інших офіційних документах у присутності свідків. А також зняти копію паспорта або інших документів, так як іноді буває, що паспорт зі схожими підписами губляться.

Зверніть увагу, що термін позовної давності для розписок становить 3 роки з дати настання терміну виконання вимог (повернення боргу).

Зразок розписки

Розписки, зразки яких ми пропонуємо вам до ознайомлення, складені нашими адвокатами з урахуванням всіх актуальних вимог до цих документів на 2020 рік. Їх можна використовувати як приклад.

Завантажити зразок боргової розписки

Завантажити зразок розписки за договором позики

Для гарантії повернення позички рекомендуємо отримати детальну консультацію юриста перед тим, як укласти будь-яку угоду з передачею грошей або майна в борг. 

Висновок

Незважаючи на оманливу простоту, розписка має цілий ряд нюансів, які необхідно враховувати. Дуже важливо врахувати всі тонкощі й умови її складання, оскільки від 6-7 рядків на піваркуша паперу найчастіше залежить матеріальний добробут і здоров’я людини. Щоб вона мала юридичну силу та служила для вашого захисту, дотримуйтесь як формальних, так і неформальних вимог, ретельно перевіряйте правильність заповнення документу позичальником. Розписка захищає, перш за все, права кредитора – тому на ньому лежить відповідальність за грамотне складання паперу. Олександр Строкань має значний досвід в захисті прав осіб, зокрема від недобросовісних кредиторів і боржників.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями