Меню

Війна визнається форс-мажором, і на цій хвилі багато хто відмовляється від виконання своїх зобов’язань за договорами. Хоча практика «карантинних» часів підказує – форс-мажор не працює автоматично. Скоріш за все, в кожній ситуації буде оцінюватись окремо, наскільки війна вплинула на неможливість виконувати угоду. Тож в майбутньому багатьом доведеться відповідати за свої невиконані зобов’язання.   

Проте існує інший бік медалі.

Припустимо, ви все ще можете виконувати свої договірні зобов’язання, незважаючи на війну. Проте для вас це настільки невигідно та затратно, що сама угода втрачає сенс. На форс-мажор посилатись не варіант, але й договір виконувати недоцільно. Як бути?

На такий випадок в законодавстві передбачено ще один механізм – розірвання чи зміна договору у зв’язку з істотною зміною обставин. 

 

Що таке істотна зміна обставин та як її використати

Істотна зміна обставин передбачена Цивільним кодексом України. Це коли обставини змінилися настільки, що якби ви могли це передбачити, то не укладали б договір взагалі або домовились би на інших умовах.   

В чому різниця між форс-мажором та істотною зміною обставин? Верховний Суд у справі №912/3323/20 підкреслив відмінності цих двох понять :

  • форс-мажор унеможливлює виконання зобов’язань та звільняє від відповідальності за таке невиконання – наприклад, неможливо здійснити поставку, якщо склад з продукцією згорів або місто, де знаходиться контрагент, окуповане чи зруйноване;
  • істотна зміна обставин обтяжує та ускладнює виконання договору для однієї зі сторін. Так суттєво порушується баланс договірних відносин. Збільшується вартість виконання та зменшується цінність отриманого.

Для прикладу: за пару місяців до війни підприємець уклав договір оренди складських приміщень на рік. Справи йшли добре, тож оплата оренди не обтяжувала бюджет.  З війною все змінилось. Підприємець майже перестав заробляти, і вносити орендні платежі стало важко. Та власник приміщення все ще вимагає своєчасну оплату та не хоче розривати договір «по-хорошому». 

На форс-мажор посилатися не варіант. Адже в регіоні немає бойових дій і довести прямий зв’язок між війною та несплатою оренди важко. В такому випадку можна застосувати істотну зміну обставин.      

 

Як варто діяти в цій ситуації:

  • письмово звернутися до контрагента і попросити його привести ваш договір у відповідність до нових умов в зв’язку з їх істотною зміною – наприклад, зменшити суму платежів, перенести строки поставки тощо. Якщо друга сторона погодиться, вам потрібно буде укласти додаткову угоду з новими умовами;
  • письмово попросити контрагента розірвати договір у зв’язку з істотною зміною обставин. Якщо ви розумієте, що відкоригувати домовленості неможливо чи недоцільно, варто наполягати на розірванні угоди. 

Звичайно, це «хороші» сценарії. Вони працюють, якщо сторони ведуть конструктивний діалог та враховують інтереси один одного. На жаль, в реальному житті все не так просто. Якщо домовитись про зміну чи розірвання договору не вийшло, можна звернутися до суду. 

 

Як змінити чи розірвати договір за рішення суду   

Одразу зазначимо два нюанси. 

По-перше, розірвання або зміна договору у зв’язку з війною – абсолютно нова практика. Відповідних напрацювань та досвіду ще немає. Незрозуміло, як будуть застосовуватись ці правила в нових умовах.

По-друге, змінити чи розірвати договір у зв’язку з істотною зміною обставин можна, якщо одночасно діють декілька умов. Це додаткові критерії, що підтверджують складності у виконанні договору. Варто визнати, що співпадіння всіх цих умов – досить рідкісне явище.   

Тим не менш, розірвати договір через суд можна, якщо:

  • в момент укладення угоди сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане – тобто жодним чином не могли її передбачити, а якби і могли, то не стали б укладати такий договір;
  • зміна обставин настала з причин, які заінтересована сторона (той, хто ініціює розірвання або зміну договору) не могла усунути при всій турботливості та обачності – очевидно, що бойові дії та обмеження воєнного стану усунути неможливо;
  • виконання договору в нових умовах порушило б баланс майнових інтересів партнерів та позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала від угоди;
  • із суті угоди або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

 

В разі співпадіння всіх чотирьох умов суд може розірвати договір. При цьому на вимогу сторони в судовому рішенні визначаються наслідки такого розірвання. Наприклад, поділ відповідних витрат між партнерами угоди. 

У винятковому випадку за допомогою суду можна не розірвати, а змінити договір. Для цього має бути співпадіння чотирьох вже згаданих критеріїв, а також ще одна умова – розірвання угоди суперечить суспільним інтересам або потягне таку шкоду для сторін, яка перевищує витрати на його виконання.  

 

Звісно, доводити факт істотної зміни обставин та наявність всіх чотирьох умов доведеться тому, хто подає позов. Ефективніше залучити до цього фахового юриста. Адже в судовій практиці не надто поширені випадки задоволення позовних заяв про розірвання договору у зв’язку з істотною зміною обставин.

Натомість за часів незалежності України ще не було таких випадків масових руйнувань об’єктів інфраструктури та будівель як житлового, так і комерційного призначення. 

Тому нам доведеться напрацювати абсолютно нову практику застосування механізму розірвання або зміни договорів у зв’язку з істотною зміною обставин.

Кваліфікований юрист допоможе вам визначити наявність підстав для зміни або розірвання договору, а також підготує всі необхідні документи та докази.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями