Меню

изображение фиктивный брак

Фіктивний шлюб – що це?

Формально фіктивний шлюб не відрізняється від звичної процедури створення нової сім’ї. Реєстрація проходиться в РАГСі, пара подає заяву, потім розписується і отримує свідоцтво про шлюб. Однак кардинальною відмінністю є мета оформлення відносин. У разі фіктивного шлюбу – чоловік і жінка не планують жити разом, вести загальний побут, народжувати дітей тощо. Як правило, одна зі сторін отримує гроші, а друга – певні права. У більшості випадків фіктивні шлюби укладаються між українцями і іноземцями.

Для чого укладають фіктивний шлюб?

Існують різні мотиви, але все зводиться до отримання певних вигод. Причому не обов’язково фінансових, найчастіше одна зі сторін планує отримати право на перебування у країні, громадянство або можливість влаштуватися на роботу.

Причини укладення фіктивного шлюбу

Вид на проживання

Це найпоширеніша причина. Шлюб з українцем дозволяє іноземцю легально перебувати у країні, а також подати заяву на отримання тимчасової або постійної посвідки напроживання.

Громадянство

За нашими законами отримати громадянство жителю іншої країни набагато простіше, якщо він одружений або заміжня за громадянином України.

Працевлаштування

Шлюб може мати ділові перспективи. В іноземця, який має сім’ю або спільне майно, більше шансів на підвищення або призначення на керівну посаду.

Соціальні вигоди

Молоді сім’ї можуть претендувати на більш вигідні умови для оформлення іпотеки, субсидії та інших пільг.

Шахрайство

Буває і так, що одна сторона щиро планує створити сім’ю, а друга має плани, наприклад, на спільне майно. Такий шлюб також можуть віднести до фіктивного і визнати недійсним.

Фіктивний шлюб у законі

В українському законодавстві поняття “фіктивний шлюб” згадується в Сімейному кодексі. Там говориться про визнання таких відносин недійсними. Окремого нормативно-правового акта, присвяченого цій темі, у національному законодавстві немає. Кримінальної, цивільної або адміністративної відповідальності також не передбачено. Однак при розгляді справи у суді, фіктивний шлюб можуть анулювати, а разом з ним і, наприклад, громадянство, отримане завдяки сімейному стану. У суді також можуть стягнути матеріальну шкоду, завдану державі або однієї зі сторін.

Наслідки фіктивного шлюбу

Якщо обоє з подружжя вступають у фіктивний шлюб свідомо, то вважається, що шкоди завдано державі. Але більш серйозними можуть бути наслідки для одного з подружжя. Наприклад, «фіктивний» чоловік має право на поділ майна, яке придбано після умовного весілля або на спадщину в разі смерті дружини. Також один з подружжя може претендувати на аліменти та утримання, якщо він став непрацездатним будучи в шлюбі або у перший рік після розлучення. Доводити, що в реальності подружжя не проживали разом і вели роздільний бюджет, доведеться в суді.

Коли ж одна зі сторін вирішить створювати справжню сім’ю і реєструвати нові відносини, доведеться оформляти розлучення. Якщо формальний чоловік не проти, то справа обмежується лише бюрократичними клопотами. А якщо з ним немає зв’язку або людина не бажає добровільно відпускати фіктивного партнера, доведеться йти до суду.

Розглянемо приклад: дівчина вступила у фіктивний шлюб заради фінансової подяки, але жодного дня не прожила з чоловіком. За цей час вона побудувала успішний бізнес, купила квартиру. Після зустріла кохану людину і прийняла пропозицію руки і серця. Дізнавшись про плани дівчини розірвати фіктивний шлюб, її формальний чоловік вирішив відсудити половину майна, придбаного за час шлюбу. У результаті героїня історії потрапила у затяжний судовий процес, оскільки замість розлучення їй довелося доводити фіктивність шлюбу.

Інший приклад: укладення фіктивного шлюбу з іноземцем. Після реєстрації сторони не спілкувалися, а коли дівчина вирішила розірвати шлюб, її чоловік виявився вже на батьківщині. Знайти такого обранця було проблемно, єдиний варіант – довести, що мав місце фіктивний шлюб і виступити заявником у справі.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Як в інших країнах?

У багатьох країнах передбачена більш серйозна відповідальність за побудову фіктивних відносин. Варто пам’ятати: при вступі у шлюб з іноземцем можна бути залученими до відповідальності за законами його країни:

  • У США за фіктивний шлюб загрожує 5 років позбавлення волі і штраф до 250 тис. доларів;
  • У Німеччині – до 3 років позбавлення волі або штраф;
  • У Бельгії – до 2 років позбавлення волі.

Шлюбні агентства, які в Україні займаються пошуком потенційних дружин/чоловіків для оформлення фіктивних шлюбів з іноземцями, можуть притягатися до відповідальності за шахрайство та несплату податків.

 

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями