Меню

Перші ознаки інтересу з боку рейдерів можна помітити за кілька місяців до атаки. Час на підготовку до протидії є, головне – правильно ним скористатися!

У законодавстві України досі відсутнє визначення поняттю «рейдерство». Спираючись на приклади, які ми обговорювали раніше, рейдерство – це протиправні дії, спрямовані на захоплення або знищення бізнесу. Такі дії включають моральний тиск, махінації з документами, блокування роботи та силове захоплення майна компанії.

Протягом останніх семи років в Україні відбулося 3 242 рейдерських захоплень. В середньому – 400 випадків щорічно. Найбільше від рейдерства страждає бізнес в Києві та Київській області (1253 рейдерських захоплень за сім років). 

Кількість відкритих кримінальних проваджень стосовно рейдерства не відповідає реальній кількості вчинених захоплень: https://opendatabot.ua/open/raiders 

З поточної статистики випливає: у 2020 році будуть побиті всі рекорди за кількістю порушених кримінальних проваджень, що пов’язані з рейдерством.

Що таке агрорейдерство?

Найбільш безжальні захоплення бізнесу відбуваються в агропромисловому комплексі. Сьогодні понад 70% підприємців-аграріїв вважають себе незахищеними від можливих рейдерських атак.

Підприємства АПК – це бізнес з високою рентабельністю та прибутковістю. І його здебільшого можна «віджати» за допомогою силового захоплення, що цікавить рейдерів в першу чергу. Агрорейдерство – це незаконне заволодіння земельними ділянками, захоплення техніки та іншого майна, відбирання врожаю.

Які схеми найчастіше використовують загарбники?

 • Підробка правовстановлюючих документів на оренду землі. За підробленими документами здійснюється реєстрація права оренди в держ. реєстрі.
 • Фізичне захоплення земельних ділянок. Загарбники користуються послугами груп навчених найманців. Представники силових органів або закривають очі на дії правопорушників, або навіть сприяють їм.
 • Порушення фіктивних кримінальних справ з арештом майна. Рейдери отримують доступ до сільськогосподарських угідь на час збору врожаю. Потім справа закривається або залишається без руху.
 • «Традиційні» рейдерські схеми. Вносяться зміни до держ. реєстру через «свого» реєстратора, здійснюється шантаж та незаконне звільнення посадових осіб, примус до продажу землі/ агрокомпанії, створюються штучні борги з метою арешту майна, відбувається змова з менеджментом підприємства.

Чому та як проходять рейдерські захоплення землі?

Можливість рейдерських захоплень – це наслідок «прогалин» в чинному законодавстві та судовій практиці в поєднанні з корумпованістю місцевих органів влади та поліції.

Приклад. Відбирання землі у пайовиків. По закінченню строку дії договору оренди власник ділянки (пайовик) вирішує передати землю в оренду іншій особі. Новий орендар отримує пай та починає господарську діяльність. Але старий орендар підробляє договір оренди й теж претендує на ділянку. Таку схему просто реалізувати – до 2016 року реєстрація прав власності на землю здійснювалась у письмовому вигляді. Разом з підробкою документів рейдери підключають методи фізичного та морального тиску. Проти нового орендаря порушуються кримінальні справи.

Які агропідприємства приваблюють рейдерів?

Найчастіше в зону ризику потрапляють земельні ділянки від 2 га, а також прибуткові агрокомпанії середньої ланки. Загарбників приваблюють компанії, що мають такі уразливості:

 • Непогашені борги та кредити.
 • Непрозоре ведення бухгалтерії, використання схем ухилення від податків.
 • Наявність незареєстрованих активів.
 • Відсутність фізичної охорони на об’єктах.
 • Наявність доступу до важливої ​​документації.
 • Консолідоване управління бізнесом, зав’язане на одній особі.
 • Слабкий захист конфіденційної інформації про підприємство, його керівництво та співробітників.
 • Відсутність грамотного юридичного супроводу.
 • Недосконала структура бізнесу, непродуманий розподіл корпоративних прав.
 • Неперевірені контрагенти.

Як зрозуміти, що вашим підприємством зацікавилися рейдери?

ОЦІНІТЬ РИЗИКИ ПІДПРИЄМСТВА БЕЗКОШТОВНО
Проаналізуємо ваш кейс
Вітаємо, ви успішно відправили запит на оцінку кейса!

Рейдерство в агробізнесі починається з попередньої підготовки. Про інтерес загарбників до підприємства можуть свідчити наступні ознаки:

 • Збільшилося число запитів на отримання інформації та документів: приміром, від контрагентів або акціонерів систематично надходять запити на отримання фінансової та установчої документації.
 • Зросла кількість податкових перевірок та візитів правоохоронців. При цьому вилучаються важливі документи.
 • Спостерігаються труднощі при реєстрації прав на земельні ділянки, під час продовження договорів оренди: процес затягується з боку державних реєстраторів.
 • Борги підприємства активно та планомірно викупляються третіми особами.
 • Компанію та/ або власників атакують представники ЗМІ.
 • Проти компанії/ посадових осіб порушуються кримінальні справи та/ або виконавчі провадження: це блокує роботу, призводить до арешту майна компанії.

Перші ознаки інтересу з боку рейдерів можна помітити за кілька місяців до атаки. Час на підготовку до протидії є, головне – правильно ним скористатися!

Які превентивні заходи бажано провести негайно?

У разі виявлення інтересу до підприємства з боку рейдерів, паралельно зі зверненням за юридичною допомогою потрібно оперативно вирішити кілька питань:

 • Забезпечити охорону підприємства. Загарбники сільськогосподарських підприємств часто використовують фізичну силу, тому ключові об’єкти та власність компанії необхідно убезпечити.
 • Проінструктувати співробітників. За допомогою юриста складається алгоритм дій для персоналу. Кожен працівник повинен знати, як саме поводитися, і чого не варто робити. Такий інструктаж зводить нанівець ефект несподіванки – метод, яким часто користуються рейдери.
 • Позбутися уразливостей. Необхідно провести повний юридичний аудит підприємства, щоб позбавитися від усіх тих слабких місць, про які згадувалося вище.
 • Провести структурування компанії. По-перше, йдеться про структурування володіння активами/ корпоративними правами. По-друге, про чітке розмежування обов’язків посадових осіб та вибудовування правильної вертикалі управління.
 • Підключити сповіщення Opendatabot. Цей сервіс можна додати в месенджер, і отримувати сповіщення у разі зміни записів про статус компанії та її активів в держ. реєстрах.
 • Попрацювати з пайовиками. У разі хороших взаємин між аграрієм та пайовиками, жителями навколишніх сіл, ці люди можуть стати цінним ресурсом, щоб зупинити рейдерство землі. Наприклад, через організацію пікетів, привернення суспільної уваги та створення інформприводів для ЗМІ.

Чого очікувати в майбутньому?

Підстав прогнозувати значне зменшення кількості рейдерських атак найближчим часом немає. Ефективність впровадження так званих «антирейдерских законів» можна буде оцінити тільки після отримання статистичних даних за 2020 роки у 2021 році.

На щастя, активну позицію в боротьбі з рейдерами зараз займає Мін’юст. На найближчий час анонсовано кілька законопроектів, які покликані реформувати судову систему та відкрити більше можливостей для захисту підприємств від рейдерських захоплень.

У будь-якому випадку ці заходи забезпечують попередження тільки деяких схем віджимання бізнесу. А рейдери винаходять все нові й нові стратегії протиправних дій. Якщо ви не хочете несподівано опинитися перед загрозою втрати своєї компанії, захист бізнесу від рейдерства починається з таких кроків:

 • Залучення юристів для оцінки ризиків.
 • Розробки плану протидії на випадок рейдерської атаки.
 • Проведення відповідного навчання персоналу.

При цьому будьте завжди напоготові: не залишайте уразливостей, якими можуть скористатися загарбники, і не ігноруйте «тривожних сигналів», які свідчать про інтерес до вас рейдерів!

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями