Меню

Історії про екстрадицію нагадують голлівудський блокбастер. Чого варта справа Джуліана Ассанжа! Мало не весь світ стежить за тим, як американський Мін’юст вимагає від Британії видати засновника WikiLeaks. Звичайно, екстрадиція в США з України рідко має такий резонанс, але за кожною справою стоїть не менш важливе людське життя.

З цієї статті ви дізнаєтеся, хто ризикує зіткнутися з процедурою екстрадиції, як захистити свої права і залишитися на свободі.

Екстрадиція в США – право чи обов’язок України

Питання передачі злочинців в іншу країну регулюються не тільки законами України, а й міжнародними договорами про екстрадицію. В таких документах країни визначають:

 • взаємні зобов’язання;
 • перелік злочинів, при яких застосовується екстрадиція;
 • підстави для відмови у видачі;
 • процедурні моменти.

Більшість сусідів України підписали двосторонні договори з Америкою про видачу злочинців. Це Польща, Словаччина, Румунія, Угорщина. А ось Україна, Росія, Білорусь і Молдова – це країни без екстрадиції в США. Відсутність договору про екстрадицію між Україною та Штатами формально є приводом для відхилення американського запиту про видачу. Але на практиці Україна керується принципом взаємності і добровільно видає правопорушників США.

Коли Україна може видати людину Америці

Питання про видачу в США виникає, коли на території України затримують іноземця або особу без громадянства за підозрою або обвинуваченням у порушенні американських законів.

Екстрадиція в США можлива за таких умов:

 • бажання України надати міжнародну допомогу Штатам;
 • відповідність запиту Державного департаменту США про екстрадицію нормам міжнародного і українського права;
 • наявність позитивного результату екстрадиційної перевірки щодо законності видачі особи американським правоохоронцям;
 • рішення компетентного органу України про екстрадицію.

Людина може впливати на екстрадиційний процес: погодитися з видачею або протестувати проти неї. За відсутності заперечень рішення про екстрадицію може прийматися до отримання відповідного запиту і проведення повноцінної екстрадиційної перевірки.

У разі незгоди з екстрадицією людина може шукати захисту в Україні. Для цього потрібно звернутися із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Такі дії припиняють екстрадиційний процес. І тільки в разі відмови, компетентний центральний орган в особі Офісу Генерального прокурора або Міністерства юстиції завершує розгляд справи про видачу.

Рішення про екстрадицію може бути оскаржене і не підлягає виконанню до його перегляду місцевим або апеляційним судом. Право касаційного оскарження є тільки у прокурора.

Таким чином, Україна може видати людину для притягнення до кримінальної відповідальності в США при дотриманні процедури екстрадиційного процесу, і якщо рішення центрального органу про видачу не оскаржувалося або залишено судом в силі.

Як захиститися в Україні від екстрадиції в США

Затриманим, які підозрюються в причетності до злочинів у Штатах, доводиться нелегко. Вони стикаються з непрофесіоналізмом і жорстокістю українських правоохоронців. Тому до справи варто залучити досвідченого адвоката, який спеціалізується на питаннях екстрадиції з США або України.

Наприклад, в одній зі справ адвокатам MItrax довелося писати скарги слідчому судді та Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини. А після – звернутися в прокуратуру із заявою про злочини слідчого поліції. І все це для того, що захистити громадянина Ірану від незаконного арешту і екстрадиції в США.

Нашого клієнта, громадянина Ірану, затримали в аеропорту. Він знаходився у міжнародному розшуку Інтерполу. Чоловіка звинуватили в незаконній торгівлі американськими авіаційними двигунами з Іраном – країною, яка перебуває під американському ембарго. Коли питання про тимчасовий арешт іранця розглядали в суді, адвокати вказували на відсутність в матеріалах справи американського ордера на арешт. Суд відпустив нашого клієнта, але чоловіка тут же знову заарештували на тій самій підставі і помістили в СІЗО, незважаючи на очевидні проблеми зі здоров’ям.

Крім скарг і заяв, до наступного судового засідання адвокати підготували науково-правовий висновок Інституту держави і права ім. В.М. Корецького про те, що дії іранця не вважається злочином на території України, і більш того, термін притягнення до кримінальної відповідальності вже закінчився. В результаті суддя відмовив в арешті, і громадянин Ірану виїхав з негостинної України.

І якщо іранцю вдалося уникнути екстрадиції, то доля американця з наступної історії поки не вирішена.

Українські прикордонники затримали американця, який служив в армії США, а потім воював в Україні на Донбасі. Його підозрюють у низці злочинів на території Америки, в тому числі – подвійному вбивстві в штаті Флорида. Саме в цьому штаті застосовується смертна кара, заборонена в Україні.

За результатами екстрадиційної перевірки було прийнято рішення про видачу чоловіка в США. Адвокати оскаржили це рішення спочатку в районному суді міста Києва, а потім – в Київському апеляційному суді. Останній скасував рішення про екстрадицію через розгляд міграційною службою справи про присвоєння американцеві статусу біженця.

Але через кілька тижнів у справі з’явилися нові обставини, і суд залишив в силі рішення про екстрадицію. На цьому всі засоби захисту іноземця в Україні вичерпалися, і адвокати звернулися до Європейського суду з прав людини. Зараз вдалося домогтися заборони на видачу громадянина Америки до з’ясування всіх обставин, пов’язаних з одержанням ним статусу біженця.

Як бачите, захист від екстрадиції може в прямому сенсі слова стати питанням життя і смерті. А поле бою відразу з двома державами не обмежується українською судовою системою.

Як залишатися на свободі в процесі екстрадиції

Є три підстави для позбавлення волі людини, яку підозрюють у злочинах за кордоном:

 • затримання;
 • тимчасовий арешт;
 • екстрадиційний арешт.

Як вийти на свободу під час затримання

В Україні можуть затримати людину, яка оголошена в розшук іноземною державою за вчинення злочину. Протягом 60 годин з моменту затримання її повинні доставити до слідчого судді і вирішити питання про подальшу долю – відпустити або обрати запобіжний захід. Подальше утримання під вартою або незаконне затримання можна оскаржити слідчому судді. Але якщо підстав для звільнення затриманого немає, прокурор звертається до слідчого судді з клопотанням про застосування тимчасового арешту.

Як вийти на свободу при тимчасовий арешт

Тимчасовий арешт застосовується за клопотанням прокурора, якщо затриманий не згоден на екстрадицію, а запит на його видачу ще не отримано. Строк такого запобіжного заходу – 40 днів.

І хоча законом не передбачено більш м’яких процедур, ніж тимчасовий арешт, на практиці судді призначають заходи, не пов’язані з позбавленням волі.

В яких випадках слідчий суддя не застосує тимчасовий арешт?

 • Проблеми з документами. Іноді не вдається встановити особу затриманого чи його громадянство. Або неможливо довести що затриманий і розшукуваний – це одна і та сама людина.
 • Відсутність даних про скоєння злочинів в іншій країні. Інший варіант – подані документи не завірені належним чином.
 • Відсутність підстав для екстрадиції. Наприклад, дії затриманого не вважається злочином в Україні або минули строки давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Як показує досвід адвокатів Mitrax, рішення слідчого судді про відмову в застосуванні тимчасового арешту не гарантують свободи клієнту. Людину можуть затримати повторно прямо на виході із залу суду. І щоб знову опинитися на волі, доведеться скаржитися в усі інстанції, від української прокуратури до Європейського суду з прав людини.

Але тимчасовий арешт може припинитися і достроково, якщо:

 • екстрадиційна перевірка виявила обставини, при яких видача неприпустима;
 • іноземна держава відмовилася від своїх вимог;
 • Україна відмовила іноземній державі в екстрадиції.

Рішення слідчого судді про застосування тимчасового арешту можна оскаржити в апеляційному порядку. Задоволена скарга – пропуск на свободу.

Як вийти на свободу при екстрадиційному арешті

Екстрадиційний арешт застосовується після того, як іноземна держава відправила запит на видачу іноземця. Останній в цей момент може перебувати на свободі або під тимчасовим арештом.

Екстрадиційний арешт також застосовується слідчим суддею за клопотанням прокурора. В результаті може бути прийнято одне з таких рішень:

 • застосувати екстрадиційний арешт;
 • відмовити в застосуванні арешту;
 • вибрати запобіжний захід, не пов’язаний з триманням під вартою.

У разі застосування арешту людина знаходиться під вартою до вирішення питання про видачу і фактичної передачі, але в жодному разі не довше 12 місяців. Єдиний спосіб отримати свободу раніше – оскаржити рішення суду в апеляційному порядку і домогтися скасування арешту.

Слідчий суддя перевіряє запит на видачу і матеріали екстрадиційної перевірки. Неповнота або неправильне оформлення цих документів, так само як і відсутність підстав для екстрадиції, є приводом для відмови в застосуванні арешту.

Якщо суд вирішить, що іноземець не стане ухилятися від правосуддя, до нього застосують більш м’який запобіжний захід: особисте зобов’язання, поруку, домашній арешт або заставу. На рішення суду можуть вплинути:

 • позитивні характеристики з місця проживання, навчання або роботи;
 • наявність соціальних зв’язків – сім’ї, постійної роботи;
 • проблеми зі здоров’ям, що вимагають належного лікування.

Спрощений порядок видачі в США

Спрощена процедура значно скорочує час утримання під вартою. Її може ініціювати громадянин безпосередньо під час затримання і до прийняття рішення про екстрадицію. Згоду на видачу потрібно подавати слідчому судді у вигляді письмової заяви. Якщо заяву затвердять, рішення про екстрадицію або відмову у видачі приймається протягом 5 днів.

Спрощена процедура екстрадиції була введена в Україні в 2018 році, а в 2019 – запрацювала на практиці і довела свою ефективність. Тоді українська поліція затримала громадянина Литви, який розшукувався Штатами за підозрою в кіберзлочині. Екстрадиція відбулася вже через місяць.

Особливості екстрадиції з США в Україну

На відміну від України, Сполучені Штати видають навіть власних громадян, підозрюваних у злочинах за кордоном. Але проблема в тому, що Україні не завжди вдається домогтися від США видачі українців. В цьому відношенні країни, що мають з США договори про видачу, мають перевагу в сфері міжнародної правової допомоги.

Крім того, Україна відома на міжнародній арені як країна, що переслідує людей за політичними мотивами і не дотримується права людини. Тож не дивно, що запити України про видачу правопорушників піддаються ретельній перевірці та відхиляються під приводом відсутності двостороннього договору про екстрадицію або з гуманних міркувань.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Про що варто пам’ятати, якщо вам загрожує екстрадиція

Відсутність договору про екстрадицію між Україною та США не означає, що Україна не передає Штатам злочинців. Перспектива екстрадиції цілком реальна. Але у людини завжди є два шляхи: дати згоду або протистояти видачі. У першому випадку затриманий може виявитися в Америці протягом кількох місяців. При опорі екстрадиції можливі складнощі з отриманням особливого статусу і захистом прав. Але грамотне оскарження незаконних дій правоохоронців веде не тільки до звільнення з-під арешту, але і до відмови Штатам у видачі.

Наостанок наведемо яскравий приклад успішної боротьби з екстрадицією. На початку 2000-х хакер Гері Маккіннон зламав сотню американських урядових та армійських комп’ютерів, перебуваючи при цьому в Лондоні. Дивакуватий хлопець шукав не державні таємниці, а докази існування інопланетян. Америка зажадала від Британії видати хакера, але так і не домоглася свого. Британці побоювалися, що після видачі Штатам Гері накладе на себе руки. Після судових тяжб любитель НЛО заснував IT-компанію і останні 10 років веде мирне і розмірене життя.

Історія Гері показує, що інтереси окремої людини можуть важити більше, ніж інтереси держави. А значить, потрібно боротися за свої права, заручившись підтримкою адвокатів по екстрадиції. Олександр Строкань має ексклюзивний досвід захисту осіб, щодо яких застосовуються екстрадиційні процедури.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями