Меню

Що таке цивільний шлюб?

Українське законодавство не дає єдиного визначення поняттю «цивільний шлюб». Є термін «фактичні шлюбні відносини», який означає створення сім’ї чоловіком і жінкою, які живуть разом, ведуть загальний побут, але не розписувалися в РАГСі.

Відносини подружжя регулює Сімейний кодекс. По суті права і обов’язки цивільного подружжя такі ж, як і при наявності свідоцтва про шлюб. Єдина умова: ніхто при цьому не повинен перебувати в оформлених раніше офіційних відносинах.

Чим відрізняється цивільний шлюб від офіційного

Різниця між офіційним і фактичним шлюбом – тільки у наявності штампа в паспорті. Але це не формальність, після відвідин РАГСу ваші відносини мають юридичну силу і приймаються як презумпція. В іншому випадку потрібно доводити, що ви є сім’єю з правами і обов’язками подружжя.

Плюси і мінуси цивільного шлюбу

Переваги та недоліки неофіційної сім’ї пов’язані з відсутністю юридичної підстави відносин:

 • Кредити одного з подружжя не стають загальним зобов’язанням сім’ї;
 • Розірвати відносини простіше: немає шлюборозлучного процесу.
 • Існують проблеми при поділі спільного майна: факт спільного проживання доведеться доводити у суді;
 • Придбана в іпотеку нерухомість буде належати тому з подружжя, на кого оформляли кредит;
 • Є певні складності при отриманні спадщини;
 • Відсутність презумпції батьківства: записати батька у свідоцтво про народження потрібно через заяву;
 • Неможливо укласти шлюбний контракт.

Юристи рекомендують: якщо ви не укладаєте офіційний шлюб, заздалегідь подбайте про фінансові відносини. Потрібно оформити заповіт, договори про спільне майно, щоб не залишалося спірних питань. Навіть якщо здається, що ви будете любити один одного до останнього дня – перестрахуйтеся, потім можете шкодувати.

Права дитини, народженої у цивільному шлюбі

На права дитини абсолютно не впливає, в якому шлюбі – офіційному чи цивільному – знаходяться його батьки. Це закріплено у Конституції, у ст. 52 говориться: «Діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним».

Дані про батька вносяться до свідоцтва народження дитини:

 • На основі спільної заяви батьків;
 • На основі заяви батька;
 • Через суд.

Права і обов’язки батьків стосовно дитини рівні, незалежно від того, знаходяться вони в офіційному, цивільному шлюбі або зовсім не перебувають у відносинах. Якщо дитина народилася у цивільному шлюбі, а батьки розійшлися, це не звільняє від аліментів того з подружжя, хто живе окремо.

Особливості поділу майна

Сімейний кодекс визначає, що все майно, яке придбали подружжя, яке живе під одним дахом, належить їм обом. Бувають винятки, якщо пара підписала договір.

Спільне майно подружжя може розділити:

 • Добровільно, з укладанням нотаріально завіреного договору;
 • Через суд.

Розділ майна  у суді – завдання непросте. Спочатку потрібно довести сам факт проживання разом, потім момент спільного придбання майна. Потрібно мати докази, що особа, яка претендує на частину дачі, свого часу дала грошей на її покупку. Якщо чоловік, наприклад, розрахувався за авто своєю кредитною карткою, а жінка віддала йому гроші готівкою, без розписок і офіційних документів, знайти докази буде складно.

Щоб уникнути труднощів, юристи рекомендують вказувати в договорі купівлі-продажу двох покупців – подружжя. Стаття 357 Цивільного кодексу (ЦК) дозволяє це робити. Якщо частки в офіційному договорі не вказані, вважається, вони є рівними і кожен з подружжя претендує на половину майна.

Цивільний шлюб і питання спадщини

Щоб отримати права на спадщини після громадянського шлюбу, варто постаратися. Шансів, що у разі смерті одного з подружжя другий може претендувати на спільне майно, небагато. Тут юристи в першу чергу звертаються до ст. 1261 ЦКУ. Відповідно до норм, у першу чергу права на спадок мають:

 • Діти спадкодавця (включаючи народжених після його смерті);
 • Офіційні подружжя;
 • Батьки спадкодавця.

Цивільний чоловік відноситься до четвертої черги спадкування, і тільки у разі, якщо жив з обранцем не менше п’яти років. Щоб претендувати на майно, потрібно довести у суді сам факт спільного проживання та покупки. Є варіант змінити чергу спадкування, для цього потрібно довести, що спадкоємець тривалий час матеріально забезпечував і всіляко допомагав дружині чи чоловікові. Той міг серйозно хворіти, бути непрацездатним, вплинути міг і похилий вік. Щоб підняти в суді це питання, будуть потрібні медичні картки, діагнози лікарів, аналізи, а також виписки і чеки, які підтвердять матеріальну допомогу. Тому, щоб не виникало проблем зі спадщиною, краще скласти заповіт. Це гарантовано захистить права та інтереси громадянського чоловіка чи дружина.

Особливості інших країн

Цивільні шлюби визнають у різних країнах. Наприклад, у Німеччині є практика складання майнових договорів між цивільним подружжям. У США права двох людей, що живуть разом, ніяк не захищені.

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

У підсумку

Цивільний шлюб прирівняний до офіційного рівно до того моменту, коли мова не заходить про гроші. У питаннях розподілу майна і спадщини цивільне подружжя виявляються в програшній ситуації. Щоб уникнути неприємних судових розглядів, краще оформити відносини в РАЦСі або завірений договір про спільне майно.

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями