Меню

Ця стаття написана на основі реального кейсу: чоловік вивіз родину на захід України, де йому одразу повідомили про необхідність стати на облік. 

Чоловік прибув до місцевої ради, звідти його відправили до військкомату, а після швидкого медичного огляду вручили повістку на 15 березня. При цьому чоловік не служив в армії та не проходив жодної військової підготовки. 

Чи можуть його мобілізувати та що буде, якщо він проігнорує повістку? Відповіді знайдете в цій статті. 

Черговість призову під час загальної мобілізації

У перший день російського вторгнення Президент України оголосив загальну мобілізацію. Це означає, що мобілізувати можуть всіх громадян, які здатні виконувати військовий обов’язок. Проте мобілізація відбувається за принципом черговості:

  • перша черга – оперативний резерв із колишніх військовослужбовців, які не досягли 40-річного віку, мають бойовий досвід та відслужили в армії за контрактом або брали участь в бойових діях з 2014 року;
  • друга черга – оперативний резерв з військовослужбовців, які служили за контрактом або проходили строкову службу до 2014 року;
  • третя черга – мобілізаційний резерв із військовозобов’язаних громадян, що закінчили військову кафедру вишу як офіцери запасу та не були призвані у попередні хвилі мобілізації;
  • четверта черга – громадський резерв, який складає решта громадян без вікових або фізичних обмежень щодо призову. Як правило, громадський резерв мобілізують за найгіршого військового сценарію.  

 

Якщо чоловік не має бойового досвіду, не проходив строкової служби та не закінчував військової кафедри, то він належить до громадського резерву. Мобілізувати його можуть тільки в останню чергу. 

 

Взяття на військовий облік

Під час воєнного стану військовозобов’язаним, резервістам та призовникам заборонено змінювати місце проживання. Для цього необхідно отримати дозвіл від керівника місцевого територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату). 

Багато хто про це забуває, але формально виїзд в іншу область чи місто без дозволу – це адміністративне правопорушення. Інша справа, що в гарячих точках виконати цю вимогу неможливо.  

В мирний час призовники, які змінили своє місце проживання, зобов’язані впродовж 7 днів стати на військовий облік у відповідний місцевий військкомат. Це правило намагаються застосувати і у воєнний час, коли вимагають від «біженців» ставати на військовий облік. Тоді відповідний військкомат матиме всі повноваження щодо призову таких чоловіків на військову службу. 

Медичний огляд 

Якщо медична комісія визнає чоловіка придатним до військової служби, це рішення вважається чинним до його оскарження. Його можна оскаржити до Центральної військово-лікарської комісії або до суду. Для цього необхідно оцінити:

  • конкретні обставини огляду;
  • зміст висновків кожного з лікарів;
  • наявність проблем зі здоров’ям, які не були встановлені комісією.

Тільки після цього можна спрогнозувати успіх такого оскарження.

 

Наслідки неприбуття на виклик за повісткою

За ігнорування повістки про виклик передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Під «адміністративку» підпадають будь-які дії, що порушують законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. В цьому випадку винному доведеться сплатити штраф.     

Кримінальна відповідальність настає за ухилення від призову саме на військову службу (не на збори чи навчання) під час мобілізації та в особливий період. За це передбачено позбавлення волі від 3 до 5 років.

Проте є поважні причини, які дозволяють не прибувати до призовних дільниць за викликом:

  • перешкода стихійного характеру;
  • хвороба призовника або інші обставини, що унеможливлюють його прибуття за викликом;
  • смерть близького родича призовника або близького родича його дружини.

Звичайно, призовник має повідомити військкомат про неможливість прибути на виклик та підтвердити поважність причини. В іншому випадку, ігнорування повістки може бути кваліфіковане як ухилення від призову на військову службу.   

Тож чи можуть мобілізувати тих, хто не проходив строкову службу та військову кафедру? Можуть, але виключно з урахуванням черговості. Тобто в останню чергу. Якщо ж особа має реальні проблеми зі здоров’ям, але помилково визнана придатною до служби в армії – рішення медичної комісії слід оскаржувати. 

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями